Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta

Użytkowałam szambo przez 3 miesiące - do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2016 r.

Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta

Działka: pow. 19 500 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym
 • Elementy instalacji – istniejące szambo o poj. 10 m3 przekształcono w osadnik gnilny (dodano pompę); dwukomorowy zbiornik ze złożem filtracyjnym i studzienka rozprowadzająca wykonane z polietylenu. 
 • W poletku filtrującym o wym. 2 × 10 × 0,6 m dwie rury perforowane o dł. 10 m, ułożone na warstwie grubego kruszcu, zakończone kominkiem napowietrzającym. 
 • Liczba mieszkańców – 2, okresowo 3 osoby.

Decyzja: na początku zbudowałam szczelne betonowe szambo. Użytkowałam je w nowym domu przez 3 miesiące do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię. Zadzwoniłam do fachowca, który się tym zajmuje i od niego dowiedziałam się o możliwości uzyskania dotacji.

Pełna nadziei pojechałam do gminy, lecz tam okazało się, że mogę wybrać jedno z trzech wskazanych biologicznych urządzeń. Każde za kilkanaście tysięcy złotych, a dotacja pokrywała zaledwie część kosztów. Do zapłaty zostawało ok. 10 000 zł. Podziękowałam i za połowę tej ceny zbudowałam prostą oczyszczalnię drenażową, której elementem jest istniejące szambo – chciałam je wykorzystać, bo wydałam na nie 2200 zł. Montaż oczyszczalni nastąpił po tygodniu, akurat wstrzeliłam się w moment, kiedy ktoś inny zrezygnował z usług mojego fachowca.

W drugiej komorze zbiornika z PVC zbiera się tzw. szara woda, która potem przepływa do drenów w poletku filtrującym.
W drugiej komorze zbiornika z PVC zbiera się tzw. szara woda, która potem przepływa do drenów w poletku filtrującym.

Oczyszczalnia drenażowa - porady i przestrogi:

 • Pan Łukasz przyjechał ze swoim pracownikiem, materiałami, ciężkim sprzętem. Wkopali plastikowy dwukomorowy zbiornik z filtrem nieopodal szamba, wykonali poletko filtrujące o gł. ok. 80 cm. Do jego utworzenia w piaszczystym rodzimym gruncie zużyli wywrotkę kruszywa, włókninę, dreny o śr. 200 mm.

  Ponieważ istniejące szambo jest głębokie, założyli w nim pompę, która miesza ścieki i podaje je do następnej komory oczyszczalni. Prace trwały 2 dni. Monter wręczył mi na końcu certyfikaty i aprobaty oczyszczalni, udzielił gwarancji na 2 lata.

 • Dobrze, że tak szybko zdecydowałam się na zmianę w instalacji odprowadzającej ścieki, choć dwukrotnie poniosłam koszty. Pewnie przepłaciłam o te 2200 zł. Za 4–5 lat wyjdę na swoje. Obsługa oczyszczalni jest tania i prosta. Raz w roku umawiam szambiarkę, która opróżnia osadnik gnilny, czyli stare szambo. Ciekawe, że cena tej usługi od razu skoczyła o 100 zł, choć polega na tym samym, co wcześniej. Żeby nie podrażać kosztów obsługi, razem z synem wyjmujemy raz na rok kosz filtracyjny z plastikowego zbiornika. Elementy filtracyjne, wyglądające jak węgiel, rozsypujemy na trawniku i płuczemy wodą z węża.

  Do domowej instalacji kanalizacyjnej zapuszczam co 20 dni, przez zlew, bakterie. Kupuję dobry i drogi preparat, mając nadzieję, że co droższe to lepsze. Dawkę w tabletkach dobieram do ilości mieszkańców. Zużywam rocznie 1,5 opakowania. Unikam silnych środków do mycia prysznica i zlewu, używam octu. Sedes wolę częściej myć szczotką i wodą z octem, zamiast wlewać chemię. Do prania stosuję łagodne płyny, a nie agresywne proszki.

Oczyszczalnia drenażowa - koszty:

 • budowy – 5500 zł, 
 • eksploatacji – raz w roku wybranie ścieków 300 zł;
 • preparat bakteryjny 105 zł.

Prosta oczyszczalnia drenażowa, której elementem jest szambo

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Obie pokrywy dwukomorowego zbiornika łatwo się zdejmuje.

aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze