Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Artykuł na: 4-5 minut

Zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało - mówią Joanna i Wiktor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2005 r.

Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Działka: pow. 1800 m2, grunt ilasty.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym
 • Dwukomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
 • Poletko filtracyjne z rurami ułożonymi promieniście, najpierw o dł. 30 i 35 m, potem przedłużone o 100 m. 2 kominki wentylacyjne.
 • Liczba mieszkańców – 2 osoby.

Decyzja: oczyszczalnię urządziliśmy dla wygody i możliwości swobodnego, choć naturalnie rozsądnego, korzystania z wody. Użytkując szambo, musielibyśmy ją oszczędzać i ponosić wysokie koszty wywozu ścieków. Przed budową domu zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy jednak, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało. 

 

Pod koniec budowy, widząc dno kieszeni, wybraliśmy montera młodszego i tańszego. Starszy i doświadczony fachowiec wycenił swoją usługę o 500 zł drożej i do dziś żałujemy złego rozstrzygnięcia naszego prywatnego castingu na wykonawcę. Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni wkrótce musieliśmy wyłożyć 3000 zł.

Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.
Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - porady i przestrogi:

 • Wiktor – 2 lata po montażu, akurat na Gwiazdkę, we wszystkich odpływach pod prysznicami i w sedesach zgromadziła się woda. Na działce też zrobił się basen. Zadzwoniłem do montera z reklamacją, lecz powiedział, że upłynął okres gwarancji i będzie interweniował za opłatą. Ponieważ przetestowałem na odpływach rynnowych, że nasz grunt przyjmuje tylko określoną ilość wody opadowej, kiedy fachowiec przyjechał, kazałem mu wykopać dodatkowe rowy na całej działce o łącznej dł. 100 m i poprowadzić dodatkowe dreny. Właśnie to kosztowało 3000 zł. Od tamtej pory mamy spokój z rozsączaniem wody do gruntu.

   

  Wniosek – na początku podłoża drenującego i rur było za mało, albo sączki się zamuliły. Nieco później znowu oczyszczalnia stanęła. Tym razem zatkało się kolanko w rurze kanalizacyjnej między budynkiem i osadnikiem gnilnym. Poprosiłem wtedy o pomoc tego odrzuconego montera, starszego wiekiem i stażem, choć był na mnie obrażony. Kazał mi odkopać rurę – miała zły spadek, a kolanko za ostry kąt – i instruował, jak temu zaradzić. Dalsza eksploatacja oczyszczalni była i jest bezproblemowa i tania.

   

 • Joanna – raz na 2 lata przed zimą wzywamy szambiarza do opróżnienia osadnika gnilnego. Co kilka tygodni wsypujemy przez sedes tani preparat bakteryjny z hipermarketu. Nie zauważyliśmy różnicy po podawaniu droższego, więc wolimy tani. Choć starszy fachowiec zabronił stosowania kreta do udrażniania rur, zdarzyło się go użyć. Żeby tłuszcz ze smażenia kolejny raz nie zatkał rur, wycieram go teraz z patelni ręcznikiem papierowym.

   

  Jeszcze o budowie oczyszczalni – zwróciłam się do władz gminy o dotację, lecz odpowiedzieli, że będzie to ewentualnie możliwe wtedy, kiedy zgłosi się jeszcze kilku sąsiadów. Byliśmy jedynymi chętnymi i sprawa dotacji upadła. Projekt oczyszczalni przygotował architekt, którego poprosiliśmy o adaptację gotowego projektu. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu z oczyszczalnią drenażową automatycznie zastąpiło konieczność oddzielnego zgłoszenia inwestycji.

   

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - koszty:

 • budowa – badanie geotechniczne 600 zł, montaż oczyszczalni z robocizną 6000 zł; 
 • dodanie rur drenujących 3000 zł; 
 • eksploatacja – wybranie ścieków „mała beczka” 120 zł; 
 • preparat bakteryjny 28 zł/opakowanie.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dwukomorowy osadnik gnilny zabezpieczono stalowymi kratami

aktualizacja: 2017-10-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak rozumiem dołożono 3000 zł głównie na dołożenie rur drenażowych, a to nie jest naprawa tylko zły projekt, który nie przewidział większego drenażu ,a ten skoro musi być większy to musi też być droższy i nikt nie zbuduje większego drenażu w takiej samej cenie jak instalacja ...

Gość Leszek

18 Gru 2017, 07:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta

Użytkowałam szambo przez 3 miesiące - do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2016 r.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze