Budujemy Dom

Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Artykuł na: 4-5 minut

Zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało - mówią Joanna i Wiktor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2005 r.

Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!

Działka: pow. 1800 m2, grunt ilasty.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym
 • Dwukomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
 • Poletko filtracyjne z rurami ułożonymi promieniście, najpierw o dł. 30 i 35 m, potem przedłużone o 100 m. 2 kominki wentylacyjne.
 • Liczba mieszkańców – 2 osoby.

Decyzja: oczyszczalnię urządziliśmy dla wygody i możliwości swobodnego, choć naturalnie rozsądnego, korzystania z wody. Użytkując szambo, musielibyśmy ją oszczędzać i ponosić wysokie koszty wywozu ścieków. Przed budową domu zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy jednak, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało. 

 

Pod koniec budowy, widząc dno kieszeni, wybraliśmy montera młodszego i tańszego. Starszy i doświadczony fachowiec wycenił swoją usługę o 500 zł drożej i do dziś żałujemy złego rozstrzygnięcia naszego prywatnego castingu na wykonawcę. Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni wkrótce musieliśmy wyłożyć 3000 zł.

Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.
Domową instalację kanalizacyjną wentyluje się przez przewód kominowy.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - porady i przestrogi:

 • Wiktor – 2 lata po montażu, akurat na Gwiazdkę, we wszystkich odpływach pod prysznicami i w sedesach zgromadziła się woda. Na działce też zrobił się basen. Zadzwoniłem do montera z reklamacją, lecz powiedział, że upłynął okres gwarancji i będzie interweniował za opłatą. Ponieważ przetestowałem na odpływach rynnowych, że nasz grunt przyjmuje tylko określoną ilość wody opadowej, kiedy fachowiec przyjechał, kazałem mu wykopać dodatkowe rowy na całej działce o łącznej dł. 100 m i poprowadzić dodatkowe dreny. Właśnie to kosztowało 3000 zł. Od tamtej pory mamy spokój z rozsączaniem wody do gruntu.

   

  Wniosek – na początku podłoża drenującego i rur było za mało, albo sączki się zamuliły. Nieco później znowu oczyszczalnia stanęła. Tym razem zatkało się kolanko w rurze kanalizacyjnej między budynkiem i osadnikiem gnilnym. Poprosiłem wtedy o pomoc tego odrzuconego montera, starszego wiekiem i stażem, choć był na mnie obrażony. Kazał mi odkopać rurę – miała zły spadek, a kolanko za ostry kąt – i instruował, jak temu zaradzić. Dalsza eksploatacja oczyszczalni była i jest bezproblemowa i tania.

   

 • Joanna – raz na 2 lata przed zimą wzywamy szambiarza do opróżnienia osadnika gnilnego. Co kilka tygodni wsypujemy przez sedes tani preparat bakteryjny z hipermarketu. Nie zauważyliśmy różnicy po podawaniu droższego, więc wolimy tani. Choć starszy fachowiec zabronił stosowania kreta do udrażniania rur, zdarzyło się go użyć. Żeby tłuszcz ze smażenia kolejny raz nie zatkał rur, wycieram go teraz z patelni ręcznikiem papierowym.

   

  Jeszcze o budowie oczyszczalni – zwróciłam się do władz gminy o dotację, lecz odpowiedzieli, że będzie to ewentualnie możliwe wtedy, kiedy zgłosi się jeszcze kilku sąsiadów. Byliśmy jedynymi chętnymi i sprawa dotacji upadła. Projekt oczyszczalni przygotował architekt, którego poprosiliśmy o adaptację gotowego projektu. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu z oczyszczalnią drenażową automatycznie zastąpiło konieczność oddzielnego zgłoszenia inwestycji.

   

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - koszty:

 • budowa – badanie geotechniczne 600 zł, montaż oczyszczalni z robocizną 6000 zł; 
 • dodanie rur drenujących 3000 zł; 
 • eksploatacja – wybranie ścieków „mała beczka” 120 zł; 
 • preparat bakteryjny 28 zł/opakowanie.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dwukomorowy osadnik gnilny zabezpieczono stalowymi kratami

aktualizacja: 2017-10-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak rozumiem dołożono 3000 zł głównie na dołożenie rur drenażowych, a to nie jest naprawa tylko zły projekt, który nie przewidział większego drenażu ,a ten skoro musi być większy to musi też być droższy i nikt nie zbuduje większego drenażu w takiej samej cenie jak instalacja ...

Gość Leszek

18 Gru 2017, 07:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".