Budujemy Dom

Czym jest system kanalizacji niskoszumowej i gdzie można go zainstalować?

Artykuł na: 4-5 minut

Odpowiedź eksperta: Rozwój cywilizacyjny powoduje między innymi, że otaczają nas przedmioty lepiej działające, posiadające więcej funkcji, bardziej trwałe, o lepszych cechach użytkowych. Projektanci, konstruktorzy,  inżynierowie materiałowi pracują nad tym by żyło nam się lepiej. Dotyczy to również rzeczy, które mają wpływ na nasze poczucie komfortu.

Czym jest system kanalizacji niskoszumowej i gdzie można go zainstalować?

Należy od razu wyjaśnić, że obecnie nie istnieje żadna norma czy przepis jasno precyzujący od jakiego progu hałasu mierzonego w dB i powstającego w określonych warunkach eksploatacji systemu może być on określony mianem "niskoszumowego" (produkty dostępne na polskim rynku systemy legitymują się deklaracjami zgodności wskazującymi na aprobaty techniczne a nie odnoszącymi się do normy). 

 

Istnieje natomiast norma /PN-EN 14366 - "Pomiary laboratoryjne hałasu pochodzącego od instalacji kanalizacyjnych"/, definiująca jak należy mierzyć hałas pracującej kanalizacji. Proces pomiaru poprzedzony jest montażem ściśle określonego fragmentu instalacji kanalizacyjnej, przez który przepuszczane są próbki o określonych natężeniach przepływu symulujące przepływ ścieków. Klient powinien dokładnie wczytać się w prezentowane przez producentów wyniki badań po to by porównywać wyniki poziomu hałasu przy takich samych wydatkach.

 

Należy zwrócić również uwagę czy w testach nie użyto tłumiących systemów mocujących, które mogą mieć wpływ na wynik pomiaru. Krótko mówiąc należy porównywać wyniki uzyskane przy jednakowych warunkach testowania. Podsumowując tę część podanych informacji "niskoszumowość" systemu kanalizacji wewnętrznej opisuje poziom hałasu odniesiony do hałasu, który jest generowany przez typową kanalizacją wewnętrzną - taką która nie została skonstruowana przy użycie materiałów absorbujących dźwięki.

Jak uzyskuje się tłumienie dźwięków przez system KW?

Technicznie rzecz biorąc znakomita większość oferowanych na naszym rynku systemów opiera się na użyciu do produkcji systemu polipropylenu wzbogaconego dodatkami mineralnymi. To właśnie te dodatki powodują, że rurę trudniej wprawić w drgania i tłumi ona dźwięki już powstałe wewnątrz systemu. Oczywiście szczegóły techniczne dotyczące składu "tłumiącej" mieszanki trzymane są w tajemnicy.

 

Rozwiązania niskoszumowe są skuteczne: w porównaniu do kanalizacji wykonanej z żeliwa, "niskoszumówka" jest ok. cztery razy bardziej cicha. Klienci, którym szczególnie zależy na komforcie mogą dodatkowo zastosować specjalne uchwyty mocujące, których wykładziny jeszcze zwiększają skuteczność systemu.

 

Można również zauważyć, że "efektem ubocznym" zastosowania wzbogaconego polipropylenu zwykle jest również zwiększona sztywność obwodowa rur, co może być zaletą w niektórych typach instalacji.

Projektowanie

Efekt tłumienia dźwięków systemu KW niskoszumowej to nie tylko użycie dedykowanego systemu ale także stosowanie określonych rozwiązań projektowych. Dla przykładu projektant może tak zaprojektować system by w miarę możliwości unikać rozwiązań, które są źródłem zwiększonego hałasu jakim są gwałtowne zmiany kierunków przepływu. I tak w przypadku tzw. odsadzki na poziom generowanego hałasu ma wpływ jej długość oraz rodzaj kolan (kąt) użytych do ich budowy. Szczegółowe wskazówki dotyczące projektowania można znaleźć w literaturze fachowej i katalogach produktów.

Zgodność wymiarowa 

Jak wspomniano we wstępie w chwili obecnej nie istnieje europejska norma precyzyjnie regulująca wymagania dotyczące systemów niskoszumowych. Jednak wszyscy producenci by uniknąć kłopotów technicznych produkują swoje systemy by wymiarowo były zgodne np. z normą PN-EN 1451 definiującą system KW z polipropylenu. Pozwala to bezproblemowo łączyć system niskoszumowy z typową kanalizacją oraz sprawia, że dostępny jest pełny zakres systemów mocujących.

Zakres stosowania

System kanalizacji niskoszumowej można instalować:

 • w mieszkaniach;
 • w budynkach jedno- i wielorodzinnych;
 • w hotelach, domach opieki;
 • w ramach renowacji/odbudowy już istniejącej instalacji;
 • w kuchniach i pralniach przemysłowych;
 • w szkołach, szpitalach;
 • w instalacjach przemysłowych. 

W wymienionych obiektach system niskoszumowej KW może być stosowany do konstrukcji: 

 • przewodów i kolektorów;
 • pionów kanalizacyjnych;
 • mijanek;
 • przewodów wentylacyjnych;
 • wewnętrznych instalacji odprowadzania wód deszczowych. 

Dostępne na rynku systemy kanalizacji niskoszumowej dają użytkownikom gwarancję komfortowe użytkowania. Szeroka gama rur i kształtek o ponadstandardowych właściwościach, zgodność wymiarowa z normą PN-EN 1451 pozwalają konstruować złożone systemy spełniające wysokie wymagania klientów.

Karol Marzejon
Menedżer Produktów w firmie Pipelife Polska S.A.

aktualizacja: 2017-11-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".