Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Filtry odwróconej osmozy - krystalicznie czysta woda prosto z kranu od Aquaphor ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Warto zadbać samemu o jakość wody i dostarczanych z nią minerałów oraz wygodę i dostępność tego podstawowego dla nas napoju i składnika potraw. Nowoczesna technologia stosowana w kompaktowych filtrach Aquaphor pozwala w bardzo prosty sposób oczyszczać wodę w każdym domu.

Filtry odwróconej osmozy - krystalicznie czysta woda prosto z kranu od Aquaphor

Budowa filtra odwróconej osmozy

Zastosowanie wielostopniowej filtracji wstępnej zapewnia zabezpieczenie przed zapychaniem mikroporów membrany, która jest najważniejszym elementem filtra. Pozwala to na wydłużenie jej żywotności. Membranę RO można porównać do sitka z oczkami o średnicy odpowiadającej wielkości cząsteczek wody - czyli ok. 0,0002 mikrona. Zastosowanie tego typu elementu filtrującego gwarantuje  przenikanie wody w jej czystej postaci tj. cząsteczek tlenu i wodoru.

Pozostałe mikro i makroskładniki traktowane są w tym wypadku jako zanieczyszczenia i są wypłukiwane do kanalizacji za pomocą strumienia wody skierowanego na zewnętrzną część membrany osmotycznej. Za membraną znajduje się blok mineralizujący przez który przepływa woda bezpośrednio przed opuszczeniem układu filtrującego przez wylewkę.

Wszystkie elementy filtra są połączone szeregiem rurek i złączek co umożliwia częściową wymianę wkładów. Są to jednak miejsca potencjalnych przecieków, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy każdej wymianie wkładów.

Zasada działania filtrów RO

Odwrócona osmoza to bardzo efektywny, powszechnie stosowany sposób wysokociśnieniowej filtracji wody przy użyciu specjalnej membrany półprzepuszczalnej. Podobne zjawisko zachodzi w procesie metabolizmu wszystkich organizmów.

Zasada działania filtrów RO

Dzięki osmozie podczas filtracji z wody usuwane są nie tylko zanieczyszczenia, wirusy i bakterie, ale ulega ona również zmiękczeniu. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwalającej na zmniejszenie rozmiaru membran osmotycznych powoduje popularyzację filtrów RO wśród użytkowników indywidualnych. Jednak pomimo miniaturyzacji membran standardowej wielkości zestaw filtrujący RO wraz z wężykami i przyłączami zajmuje dużo miejsca w szafkach kuchennych. Wynika to z konieczności zastosowania dużego zbiornika magazynującego wodę przefiltrowaną.

Standardowe zbiorniki ciśnieniowe wodno-powietrzne dzielą się na dwie części: jedna część przeznaczona jest na przechowywanie wody przefiltrowanej, a drugą część (ok. 1/3 całości) zajmuje sprężone powietrze. Kiedy zbiornik jest napełniony wodą, sprężone powietrze po odkręceniu kranu wypycha wodę ze zbiornika. Wzrost ciśnienia powietrza w zbiorniku wpływa negatywnie na skuteczność filtracji. Szybkość filtracji ulega obniżeniu, a jednocześnie rośnie ilość wody odprowadzanej do kanalizacji.

Filtr RO firmy Aquaphor ze zbiornikiem wodno-wodnym

W przypadku systemów AQUAPHOR z wbudowanym zbiornikiem wodno-wodnym, zbiornik wypełniony jest w całości wodą przefiltrowaną, dzięki czemu sam filtr zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy. Zbiornik  podzielony jest na dwie części: właściwą i roboczą.

W części właściwej znajduje się woda przefiltrowana, natomiast w części roboczej woda nieoczyszczona, która w momencie odkręcania kranu wypycha czystą wodę z części właściwej. Dzięki zastosowaniu technologii wodno-wodnej prędkość filtracji jest niezmiennie wysoka, a ilość wody odrzucanej do kanalizacji pozostaje na obniżonym poziomie.

Filtr RO firmy Aquaphor ze zbiornikiem wodno-wodnym

Wady tradycyjnych filtrów odwróconej osmozy:

 • Oddzielny zbiornik na czystą wodę sprawia, że filtr zajmuje bardzo dużo miejsca
 • Ciśnienie w sieci wodociągowej nie powinno być niższe niż 3,5 bar, często wymagana jest instalacja pompy podwyższającej ciśnienie
 • Duża ilość brudnej wody odprowadzana jest do kanalizacji
 • Zastosowanie dużej ilości wężyków podłączeniowych oraz różnych zaworów sprawia, że filtr staje się nieporęczny i niewygodny w eksploatacji.

Zalety systemów odwróconej osmozy ze zbiornikiem wodno-wodnym:

 • Zajmują 3 razy mniej miejsca w kuchni niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy
 • Zapewniają dwukrotnie niższe straty wody i szybsze napełnienie się zbiornika
 • Skuteczna praca przy niskim ciśnieniu w wodociągu, od 1,9 bar.
 • Zwiększona wydajność membrany osmotycznej oraz wymiennych wkładów filtrujących, dzięki mniejszemu obciążeniu bloków filtracji wstępnej.
 • Niższe koszty serwisowania
 • Estetyczny wygląd

Filtr odwróconej osmozy ze zbiornikiem wodno-wodnym w zabudowie kuchennej

Filtr odwróconej osmozy DWM Morion firmy Aquaphor

Szybka i w 100% skuteczna filtracja, prostota obsługi i najwyższa jakość oczyszczonej wody to podstawowe walory DWM Morion, który charakteryzuje się także oszczędnością wody do płukania membrany i 2x niższymi kosztami eksploatacji niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy. Dodatkowo w ofercie Aquaphor są dostępne eleganckie baterie trójdrożne, przeznaczone specjalnie do czystej wody, które dodają kuchni nowoczesności i powabu. Brak konieczności wiercenia dodatkowych otworów w zlewie znacząco wpływa na skrócenie czasu montażu.

3 razy mniejsza od tradycyjnej konstrukcja układu filtrującego DWM Morion pozwala na instalacje nawet w niewielkich szafkach. Kompaktowa konstrukcja umożliwia wymianę wkładów w kilka sekund dzięki zastosowaniu systemu Click&Turn, co umożliwia samodzielne dokonywanie przeglądów serwisowych nawet osobom bez doświadczenia w tego typu czynnościach.

Woda przepływająca przez membranę osmotyczną pozbawiana jest wszelkich zanieczyszczeń, ale też i znajdujących się w niej minerałów. Zalecanym przez dietetyków i WHO rozwiązaniem tego problemu jest mineralizacja wody.

Zmineralizowana woda ma działanie profilaktyczno- zdrowotne. Niestety wadą tradycyjnych systemów RO jest krótki czas przepływu wody przez złoże mineralizujące co uniemożliwia nasycenie wody odpowiednią ilością minerałów. W systemie DWM Morion zastosowana została unikalna technologia podwójnej mineralizacji. Oczyszczona woda współdziałając bezpośrednio z subkrysatalicznym złożem dolomitowym znajdującym się we wkładzie K7M zostaje wzbogacona w minerały takie jak: WAPŃ, MAGNEZ i POTAS. Taka woda, o wartościach bilansu żywieniowego takich jak mineralna woda butelkowana, wywiera korzystny wpływ na nasz organizm, m.in. zwiększa odporność, wzmacnia kości oraz reguluje procesy fizjologiczne.

Filtr odwróconej osmozy DWM Morion firmy Aquaphor

Obecnie DWM-101 Morion jest najnowocześniejszym systemem odwróconej osmozy na świecie. Urządzenie nieustannie zdobywa uznanie na rynkach Europy Zachodniej oraz USA, stając się też coraz bardziej popularnym rozwiązaniem również  wśród polskich konsumentów.

***

Aquaphor - uznany w ponad 40 krajach producent profesjonalnych filtrów do wody posiada w swojej ofercie również kompaktowe stacje uzdatniania wody oraz systemy wstępnej filtracji. Rozwiązania te powstają w trosce o zdrowie i komfort ponad 15 mln rodzin na całym świecie.

Aquaphor - logotyp
www.aquaphor.pl
aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze