Budujemy Dom

Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Artykuł na: 2-3 minuty

Okazjonalnie bywamy na starym siedlisku, w którym nie ma instalacji wodociągowej. Wodę (bardzo dobrej jakości) czerpie się tam z głębokiej studni za pomocą wiadra i kołowrotu. Chcielibyśmy usprawnić dostęp do wody, wykorzystując choćby przenośną pompę zatapialną i wąż ogrodowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Odpowiedź eksperta: Zastosowanie popularnej wirnikowej pompy zatapialnej możliwe będzie przy niewielkiej różnicy poziomu między lustrem wody i punktem czerpania. Przy większości modeli nie powinno to być więcej niż 4-5 m. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się dość dużą wydajnością czerpania wody, ale niewielkim ciśnieniem tłoczenia i przy większej wysokości podnoszenia znacznie zmniejsza się strumień wypływającej wody, a nawet całkowicie zanika.

Ponieważ pompa wymaga aktywacji przy każdym korzystaniu z wody (zainstalowanym dodatkowym włącznikiem lub przez włożenie wtyczki do gniazda), wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie otwartego zbiornika powyżej punktu czerpania, w którym można będzie zmagazynować wodę i wygodnie z niej korzystać po odkręceniu kranu. Zbiornik napełnia się okresowo przez ręczne włączenie pompy. Jego pojemność powinna zależeć od intensywności korzystania z wody - na ogół montuje się urządzenia 40-80-litrowe.

Jeżeli zamierzamy zbiornik powiesić, np. pod sufitem, co zwiększy wysokość tłoczenia o kolejne 2-3 m, pompa wirnikowa może nie podołać dostarczaniu wody. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie model membranowy, która choć ma znacznie mniejszą wydajność, umożliwia przetłaczanie wody na wysokość nawet 30-40 m.

Instalację z pompą (wirnikową czy membranową) łatwo zdemontować - wyciąga się ją ze studni na lince, zwija wąż ogrodowy i zdejmuje zbiornik z zaworem czerpalnym.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zatapialna pompa (po lewej) i automatyczny wyłącznik (po prawej). Fot. Dystrybutor pomp - hypo.pl

aktualizacja: 2018-05-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".