Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Porady ekspertów

Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Artykuł na: 2-3 minuty

Okazjonalnie bywamy na starym siedlisku, w którym nie ma instalacji wodociągowej. Wodę (bardzo dobrej jakości) czerpie się tam z głębokiej studni za pomocą wiadra i kołowrotu. Chcielibyśmy usprawnić dostęp do wody, wykorzystując choćby przenośną pompę zatapialną i wąż ogrodowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Odpowiedź eksperta: Zastosowanie popularnej wirnikowej pompy zatapialnej możliwe będzie przy niewielkiej różnicy poziomu między lustrem wody i punktem czerpania. Przy większości modeli nie powinno to być więcej niż 4-5 m. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się dość dużą wydajnością czerpania wody, ale niewielkim ciśnieniem tłoczenia i przy większej wysokości podnoszenia znacznie zmniejsza się strumień wypływającej wody, a nawet całkowicie zanika.

Ponieważ pompa wymaga aktywacji przy każdym korzystaniu z wody (zainstalowanym dodatkowym włącznikiem lub przez włożenie wtyczki do gniazda), wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie otwartego zbiornika powyżej punktu czerpania, w którym można będzie zmagazynować wodę i wygodnie z niej korzystać po odkręceniu kranu. Zbiornik napełnia się okresowo przez ręczne włączenie pompy. Jego pojemność powinna zależeć od intensywności korzystania z wody - na ogół montuje się urządzenia 40-80-litrowe.

Jeżeli zamierzamy zbiornik powiesić, np. pod sufitem, co zwiększy wysokość tłoczenia o kolejne 2-3 m, pompa wirnikowa może nie podołać dostarczaniu wody. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie model membranowy, która choć ma znacznie mniejszą wydajność, umożliwia przetłaczanie wody na wysokość nawet 30-40 m.

Instalację z pompą (wirnikową czy membranową) łatwo zdemontować - wyciąga się ją ze studni na lince, zwija wąż ogrodowy i zdejmuje zbiornik z zaworem czerpalnym.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zatapialna pompa (po lewej) i automatyczny wyłącznik (po prawej). Fot. Dystrybutor pomp - hypo.pl

aktualizacja: 2018-05-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Filtr do wody RO6 Young firmy UST-M
Filtr do wody RO6 Young firmy UST-M Marzy ci się czysta, zdrowa woda prosto z kranu? Zainwestuj w system odwróconej osmozy - najdoskonalszy filtr do wody, który możesz zainstalować ...
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze