Budujemy Dom

Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie galwaniczne uzdatniacze wody Energywater®, w których zastosowano przemiennie ogniwa tytanowo-cynkowe i miedziane. Urządzenia te w zasadniczy sposób różnią się od stacji uzdatniających. Są od nich znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Mimo dużo niższej ceny uzyskiwany efekt jest równie dobry. Jak wygląda cały proces galwanicznego uzdatniania wody od strony fizyki i chemii i dlaczego jest on tak skuteczny?

Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?

W wodzie sieciowej transportowany jest wodzie rozpuszczony jest wapń Ca+2. Jest on główną przyczyną zanieczyszczenia rurociągów i wymienników ciepła przez kamień, który znajduje się w wodzie jako wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2. Pod wpływem hydrodynamiki wody i zmiany temperatury wody, wodorowęglan wapnia rozkłada się na tlenek węgla CO2 i słabo rozpuszczalny węglan wapnia (kalcyt).

Energywater® wykorzystuje do uzdatniania zasadę elektrochemiczną. Podczas przepływu wody przez uzdatniacz powstaje w nim różnica potencjałów o napięciu od 0,7 do 1 wolta. Anoda tytanowo-cynkowa uzdatniacza Energywater® uwalnia jony cynku. Tlenek węgla CO2 znajdujący się w wodzie wiąże się z kationami cynku i tworzy węglan cynku ZnCO3. Z kalcytu CaCO3 krystalizującego w układzie trójkątnym powstaje aragonit CaCO3, krystalizujący w układzie rombowym, który z łatwością wypłukiwany jest z instalacji wodnej.

Aragonit transportowany razem z wodą szlifuje dodatkowo istniejące osady kamienia w rurociągu. Wolne aniony cynku mają tendencję do łączenia się z już osadzonym wapniem, a tym samym do wypłukiwania osadów wapnia i związków wapna z systemu wodnego.

Kolejnym pozytywnym efektem funkcjonowania uzdatniacza Energywater® jest przekształcenie powierzchniowych, oksydowanych warstw metalu za pomocą reakcji redukcji cynku. Istniejące warstwy kamienia wodnego i rdzy są stale usuwane w mikroskopijnych ilościach i w formie roztworu są wypłukiwane z systemu. Po usunięciu osadu kamienia wodnego, na powierzchni rurociągu stopniowo utworzy się antykorozyjna warstwa ochronna - magnetyt, co skutkuje zatrzymaniem dalszej korozji systemu.

W efekcie z instalacji wodnej usuwany jest kamień i nie powstają nowe osady. Woda uzdatniona przez Energywater® zachowuje wszystkie składniki mineralne; wapń, magnez, sód, potas oraz pierwiastki śladowe: miedź, selen, cynk niezbędne dla naszego zdrowia.

Alfred Owczarek
Dział techniczny CIEPŁO-TECH sp.j.
Wyłączny przedstawiciel marki Energywater® w Polsce
fot. Ciepło-Tech

aktualizacja: 2018-06-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W jakiej pozycji - pionowej czy poziomej należy na rurze zamontować uzdatniacz galwaniczny?

Gość Zbyszek

19 Wrz 2018, 19:57

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".