Budujemy Dom

Pomporozdrabniacze - co to jest i dlaczego warto je stosować?

Artykuł na: 4-5 minut

Remont lub zrobienie łazienki w nowym miejscu to poważne wyzwanie. I chociaż najpewniej główny koszt będą stanowić płytki i sanitariaty, to najważniejsze jest zapewnienie dobrego odpływu ścieków. W trudnych sytuacjach niezastąpione okazują się pomporozdrabniacze. Dzięki nim ścieki popłyną nie tylko na dużą odległość, ale nawet pod górę.

Pomporozdrabniacze - co to jest i dlaczego warto je stosować?

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego zapewnienie dobrego odpływu ścieków jest trudne do wykonania?
  • Kiedy zastosowanie pomporozdrabniaczy jest dobrym rozwiązaniem?
  • Jak działają pomporozdrabniacze?

Nowa łazienka, w miejscu bez doprowadzonej wody i kanalizacji to nie lada wyzwanie. Wbrew pozorom sama ciepła i zimna woda nie jest aż tak problematyczna jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że rury wodociągowe mają bardzo małą średnicę (zwykle do 20 mm), mogą być bardzo długie i ułożone w zawiły sposób. To sprawia, że da się je ukryć. Wprawdzie całość nie będzie się może nadawała na podręcznikowy przykład dobrej roboty, ale będzie działać - ciśnienie wody pokona opory przepływu.

Z kanalizacją jest znacznie trudniej. Rury mają dużą średnicę - odpływ z wanny lub brodzika to 50 mm, z sedesu zaś 110 mm. A takich się już łatwo nie schowa. Najważniejsze jednak, że instalacje kanalizacyjne działają grawitacyjnie, czyli ścieki spływają samoczynnie. A żeby tak było rury muszą być ułożone ze stałym spadkiem w kierunku pionów, niezbyt długie i z możliwie małą liczbą zmian kierunku. To głównie konieczność odpowiedniego prowadzenia rur kanalizacyjnych ogranicza możliwości przestawienia przyborów sanitarnych (sedes, umywalka itd.) w inne miejsce, albo urządzenia łazienki w nowym pomieszczeniu oddalonym od pionów kanalizacyjnych.

KIEDY ZASTOSOWANIE POMPOROZDRABNIACZY JEST DOBRYM ROZWIĄZANIEM?

Niejednokrotnie okazuje się, że grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej po prostu nie da się w danym miejscu prawidłowo ułożyć. Wówczas najlepszym wyjściem jest zastosowanie pomporozdrabniacza, nazywanego też zestawem rozdrabniająco-przepompowującym. Ta nazwa oddaje istotę rzeczy. To rodzaj pompy z rozdrabniaczem, który jest w stanie wymusić przepływ ścieków nawet pod górę. Zawarte w ściekach fekalia zostają rozdrobnione, a następnie pompa przetłacza wszystko pod ciśnieniem, rurą o niewielkiej średnicy. Docelowo oczywiście do pionu, jednak może się on znajdować o kilkanaście metrów dalej, nawet na wyższej kondygnacji.

Drugie zastosowanie pomporozdrabniaczy to zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem przez ścieki z sieci zbiorczej. Zagrożenie dotyczy domów przyłączonych do kanalizacji ogólnospławnej. W takiej sieci płyną zarówno ścieki bytowo-gospodarcze, jak i deszczowe. W czasie gwałtownych opadów kanalizacja może zaś wybijać w najniżej położonych miejscach. Takich właśnie jak piwnice.

Najpewniejszym zabezpieczeniem jest w takiej sytuacji właśnie zastosowanie pomporozdrabniacza, ewentualnie pompy do ścieków bez fekaliów, jeżeli w piwnicy nie ma sedesu. Odpływ ścieków z zestawu przepompowującego się do pionu dopiero na wyższej kondygnacji, powyżej poziomu terenu. Wtedy fizycznie nie ma możliwości wybicia ścieków w piwnicy. Zastosowanie zasuwy burzowej takiej pewności nie daje. Nawet jeżeli działa ona automatycznie, to zawsze może się zaciąć.

Uwaga! Zasuwa powinna zamykać tylko połączenie pomiędzy przyborami sanitarnymi w piwnicy. Zamknięcie odpływu ścieków z budynku może się skończyć zalaniem piwnicy, jeżeli domownicy nadal będą korzystać z sanitariatów na wyższych kondygnacjach.

Pomporozdrabniacz
Pomporozdrabniacz najczęściej umieszcza się w pobliżu sedesu, jednak nie jest to wymagane. (fot. SFA)

POMPOROZDRABNIACZE - JAK TO DZIAŁA?

Pomporozdrabniacz nie pracuje stale. Włącza się tylko gdy skorzystamy z sanitariatów i trafi do niego odpowiednia ilość ścieków. W związku z tym zużycie energii jest znikome, a domownikom nie dokucza hałas pracującej pompy. Zrozumiałe jednak, że lepiej nie umieszczać pomporozdrabniacza przy ścianie sąsiadującej z sypialnią. Co ważne, ścieki od przyborów sanitarnych do pomporozdrabniacza muszą spłynąć samoczynnie (grawitacyjnie). Nic więc dziwnego, że zwykle umieszcza się go w pobliżu sedesu, z którego odpływ ma największą średnicę i znajduje się dość nisko.

Jeden zestaw rozdrabniająco-przepompowujący może przy tym obsługiwać równocześnie wiele urządzeń sanitarnych, nawet jeżeli sam ma tylko jeden króciec dopływowy. Wystarczy, żeby wszystkie ścieki spływały do wspólnego przewodu odpływowego przyłączonego do pomporozdrabniacza. Ma on wewnętrzny zbiornik o pojemności kilku litrów i czujnik napełnienia.

Jeżeli ścieków jest dość, włącza się pompa, potem samoczynnie się wyłącza. Zestawy są zasilane z typowego gniazda 230 V i mają niewielką moc ok. 500 W. Instalacja elektryczna nie wymaga więc przystosowania. Całość działa automatycznie i poza tym, że usłyszymy pompę, korzystanie z łazienki niczym się nie różni od typowej sytuacji.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Wilo

aktualizacja: 2018-09-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".