Budujemy Dom

Jak przyłączyć WC do kanalizacji w budynku gospodarczym?

Artykuł na: 2-3 minuty

W budynku gospodarczym zrobiłem WC, które chciałbym podłączyć do kanalizacji. Rura odprowadzająca ścieki z domu przebiega ok. 5 m od tego budynku. W jaki więc sposób i z czego zrobić takie podłączenie?

Jak przyłączyć WC do kanalizacji w budynku gospodarczym?

Odpowiedź eksperta: Pracę należy rozpocząć od ustalenia przebiegu istniejącej rury kanalizacyjnej i wstępnego wytyczenia trasy dodatkowego podłączenia. Nowy odcinek kanalizacji doprowadza się pod kątem 45° w kierunku spływu, możliwie prostą i najkrótszą drogą.

W miejscu podłączenia trzeba odkopać starą rurę na odcinku przynajmniej 1,5 m i sprawdzić, czy można będzie uzyskać odpowiedni spadek - zalecany nie mniejszy niż 1,5% - między odpływem z łazienki a podłączeniem. W tym rejonie wycina się odcinek starej rury i wstawia kinetę zbiorczą (studzienkę rewizyjną z tworzyw sztucznych) z króćcami przyłączeniowymi o wymiarach dopasowanych do średnicy rur - najczęściej 160 mm. Pełni ona nie tylko rolę przyłączeniową, ale pozwala również na czyszczenie instalacji w razie jej zapchania. Na kinecie montuje się rurę inspekcyjną o średnicy 315 mm, zakończoną teleskopowym zamknięciem z włazem żeliwnym lub plastikowym. Ze względu na brak możliwości przesunięcia końcówek starych rur, konieczne będzie użycie (do połączenia z dodanym elementem) przesuwnej mufki, nałożonej na króciec wyjściowy.

Do budowy nowego odcinka wykorzystuje się rury przeznaczone do układania na zewnątrz o odpowiedniej wytrzymałości ścianek (z reguły w kolorze pomarańczowym). Odcinek rur kanalizacyjnych należy ułożyć na wyrównanej warstwie piasku, kontrolując, na całej długości utrzymanie właściwego spadku, za pomocą długiej poziomnicy bądź węża ogrodowego. Po wstępnym obsypaniu, ziemię wokół rury ugniata się i sprawdza spadek, następnie wykop zasypuje się do poziomu terenu.

Redakcja BD
Na schemacie: Sposób podłączenia dodatkowego WC (w budynku gospodarczym) do kanalizacji.

aktualizacja: 2018-07-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".