Budujemy Dom

Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkuję indywidualną przepompownię ścieków przetłaczanych do sieci kanalizacyjnej (działka w zagłębieniu) i chciałbym zabezpieczyć silnik pompy przed uszkodzeniem (sąsiad dopiero co spalił silnik). Instalacja jest "odziedziczona" po poprzednim właścicielu i nie bardzo wiem, jaki jest jej układ sterowania. Co zrobić, jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym o mocy 1,5 kW, aby uniknąć takich awarii?

Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Odpowiedź eksperta: Silniki pomp - zwłaszcza trójfazowe, pracujące bez nawet krótkotrwałego nadzoru - wymagają założenie dodatkowych zabezpieczeń zarówno przed awarią napędu, jak i zasilania. Standardowe wyłączniki nadprądowe nie dają wystarczającej ochrony przed nadmiernym obciążeniem, zanikiem jednej fazy czy znacznym obniżeniem napięcia zasilania w jednym z przewodów. W instalacji zasilającej silnik pompy ściekowej należy więc zaplanować:

  • wyłącznik termobimetaliczny, reagujący na prąd przekraczający wartość dopuszczalną dla uzwojeń silnika;
  • wyłącznik chroniący przed zanikiem fazy;
  • układ reagujący na asymetrię napięcia zasilania (znaczne różnice napięć na przewodach fazowych).

Silnik powinien być załączany poprzez stycznik, który może jednocześnie służyć - za pośrednictwem styków pomocniczych - do powiadamiania o awariach agregatu.

Układ aparatury zabezpieczającej można skonfigurować z osobnych elementów, umieszczonych np. w osobnej rozdzielnicy, ale lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie gotowego zestawu ochronnego, zawierającego wszystkie potrzebne elementy w jednej hermetycznej obudowie, w której często montuje się dodatkowe wyposażenie, jak wyłącznik zasilania, czujnik poziomu cieczy albo ciśnienia, sygnalizację wypalenia styków stycznika.

Dzięki możliwości regulacji prądu zadziałania wyłącznika przeciążeniowego, możemy ustawić go na potrzebną wartość, odpowiadającą 1,1-krotności prądu nominalnego, podanego na tabliczce znamionowej silnika.

Aparaturę zabezpieczającą lokujemy w łatwo dostępnym miejscu, a obwód zasilający doprowadzamy z tablicy rozdzielczej przez wyłącznik nadprądowy i różnicowoprądowy.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Wyłącznik nadprądowy (a) i róznicowoprądowy (b). (fot. Eaton)

aktualizacja: 2018-09-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".