Budujemy Dom

Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Artykuł na: 4-5 minut

Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis. Do dziś oczyszczalnia pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi - mówi Bożena - Członkini Klubu Budujących Dom, która oczyszczalnię drenażową użytkuje od 2004 r.

Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Działka: pow. 2200 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym. 
 • Elementy instalacji - trzykomorowy zbiornik - w I komorze osadnik gnilny o pojemności 3 m3, w II kosz filtracyjny, w III - studzienka rozprowadzająca. 
 • Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm i długości 30 m każda, dwa kominki wentylacyjne.

Liczba mieszkańców: na początku 5 osób, obecnie mniej.

Na pochyłym terenie rozciąga się poletko filtrujące z drenami.

Decyzja: w mojej miejscowości nie ma szansy na kanalizację zbiorczą. Od razu nastawiłam się więc na własną oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Zaprosiłam fachowców, ocenili warunki środowiskowe i dobrali typ urządzenia. Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis.

Po sporządzeniu projektu i dopełnieniu formalności, pojawiła się ekipa z ciężkim sprzętem do wykopów, zbiornikiem, rurami drenującymi, żwirem o frakcji 16/32. Po dwóch dniówkach i wpuszczeniu do instalacji startowego pakietu bakterii, oczyszczalnia ruszyła. Do dziś pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi.

Dwie rury drenujące zakończono kominkami napowietrzającymi.

Oczyszczalnia drenażowa - rady i przestrogi:

 • Obsługa jest prosta. Do domowej instalacji kanalizacyjnej wrzucam co 2 tygodnie, przez sedes, tabletki z bakteriami. Zużywam rocznie dwa opakowania. Piorę ubrania i zmywam naczynia w łagodnych płynach, proszki z agresywnymi detergentami odstawiłam dawno w kąt. Unikam silnych środków do sprzątania, tam gdzie się da używam octu, cytryny, sody oczyszczonej. Dzięki temu oczyszczalnia nie sprawia kłopotu.

  Raz na dwa lata zamawiam szambiarkę i opróżniam osadnik gnilny. Raz w roku wyjmuję ze środkowego zbiornika kosz filtracyjny i myję go wodą z węża, podobnie jak elementy filtracyjne (przypominają węgiel). Zaraz po montażu miałam nakaz dolewania wody do zbiornika gnilnego w najbardziej upalnym okresie. Podnosiłam dekiel i wlewałam wodę z węża.

 • Działka jest duża, ma nachylenie w kierunku końca, różnica wysokości wynosi ok. 1,5 m na całej długości. Mimo że grunt jest piaszczysty, wykonawcy wsypali w wykopy dwie wywrotki grubego kruszywa. Wyprofilowali spadki i dobrze obliczyli powierzchnię poletka filtracyjnego, rury perforowane położyli na głębokości 60-80 cm.

  Przez 14 lat użytkowania oczyszczalni, w okolicy zbiornika i drenów ani razu nie zgromadziła się woda. Drenaż działa. Przed zimą zamierzam poprosić serwisanta o skontrolowanie zbiornika i sączków. Zbiornik gnilny znajduje się kilka metrów od budynku, lecz nigdy nie był źródłem przykrych zapachów. Z instalacji domowej tylko raz się wydobyły, ale była to wina wadliwego syfonu.

Oczyszczalnia drenażowa - koszty:

 • budowy - 4500 zł; 
 • eksploatacji - raz na dwa lata wybranie ścieków 300 zł; preparat bakteryjny 80 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".