Budujemy Dom

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków to był doskonały wybór!

Artykuł na: 4-5 minut

Niedaleko naszego domu działa firma, która montuje systemy hydroponiczne z roślinnością. Zgłosiliśmy się do niej, bo ich urządzenia są zwarte, zajmują mało miejsca i ładnie się prezentują na posesji. Poza tym wygodnie jest mieć serwis tak blisko. Wybór okazał się doskonały! - mówią Magda i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy hydroponiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2014 r.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków to był doskonały wybór!

Działka: wierzchnia warstwa o gr. 40 cm słabo przepuszczalna (ziemia gliniasta), poniżej przepuszczalna, piaszczysta.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Hydroponiczna, z plastikowo-mineralnym złożem biologicznym, porośniętym roślinnością wodną. 
 • Elementy składowe - I dwukomorowy betonowy osadnik wstępny o poj. 10 m3 (w drugiej komorze przepompownia); II główny moduł (reaktor), zbudowany na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych ze złożem filtracyjnym; III kaskada z elementów betonowych jako odbiornik oczyszczonej wody.

Liczba mieszkańców: 5 osób.

Decyzja: postanowiliśmy rozsądnie rozwiązać problem odprowadzania ścieków z nowego domu. Szambo uznaliśmy za kosztowny i kłopotliwy w użytkowaniu półśrodek, woleliśmy założyć oczyszczalnię. Choć parcela jest duża, odrzuciliśmy budowę klasycznej drenażowej, ponieważ w jej pobliżu i na rozległym poletku filtracyjnym nie można sadzić drzew, ani przejeżdżać cięższymi samochodami.

Niedaleko naszego domu działa firma, która montuje systemy hydroponiczne z roślinnością. Zgłosiliśmy się do niej, bo ich urządzenia są zwarte, zajmują mało miejsca i ładnie się prezentują na posesji. Poza tym wygodnie jest mieć serwis tak blisko. Wybór okazał się doskonały!

Na pierwszym planie betonowy element rozsączenia
Na pierwszym planie betonowy element rozsączenia.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Paweł: Z takim typem urządzenia jest wygodnie, bezzapachowo, prawie bezobsługowo, z przyzwoitym efektem wizualnym. Od kilku lat z przyjemnością obserwuję oczyszczoną wodę w donicach przelewowych przy głównym reaktorze - po przejściu przez elementy składowe wypływa czysta i bezwonna. Oczyszczalnia zajmuje mało miejsca.

  Najpierw rura kanalizacyjna doprowadza ścieki do betonowego dwukomorowego zbiornika, tam jest osadnik gnilny i przepompownia, następnie podczyszczone ścieki trafiają do głównego reaktora, zagłębionego w ziemi. To walec o średnicy i wysokości 2 m, wykonany z tworzywa sztucznego i wypełniony rozmaitymi filtrami. Jego brzegi wystają ponad nasyp na 30 cm, a w obrębie walca rosną rośliny wodne, m.in. kosaćce wodne. W końcu lata, zgodnie z zaleceniem monterów, co roku obcinam je, żeby zmniejszyć ciężar i nacisk na elementy oczyszczalni. Roślinność nie może niszczyć filtrów.

  Obsługa polega też na wybieraniu raz w roku gęstych ścieków z pierwszej komory betonowego zbiornika oraz na kontrolowaniu pracy pomp przelewowych i napowietrzających. Oczyszczalnia działa bezawaryjnie. Serwis kontrolny zamówiłem dopiero niedawno, po czterech latach użytkowania, bo zauważyłem, że poziom wody w reaktorze opadł. Lato było gorące, więc może szybciej odparowywała.

  Nie wrzucamy do domowej instalacji kanalizacyjnej preparatów bakteryjnych. Zaraz po uruchomieniu monter wlał do systemu duży słoik zsiadłego mleka i pouczył, żeby nie dodawać innych szczepów bakterii. W domu nigdy nie pojawił się przykry zapach z rur kanalizacji.

 • Monterzy załatwili sprawę wykopów małą koparką. Pierwszego dnia zakopali w gruncie betonowy zbiornik, drugiego - reaktor, rury instalacji i uruchomili system. Żałowaliśmy, że nasza gmina nie dofinansowuje takich inwestycji.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa - z robocizną 13 000 zł; 
 • eksploatacja - raz w roku wybranie ścieków 120 zł; serwis do 300 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Walec reaktora (ze złożem plastikowym i mineralnym, porośniętym kosaćcami wodnymi) ma średnicę 2 m i został obsypany niskim ziemnym nasypem.

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".