Budujemy Dom

Dofinansowanie budowy oczyszczalni zmniejszyły jej koszty prawie o połowę!

Artykuł na: 4-5 minut

Radzimy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. My zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne prawie o połowę! Formalności nie były uciążliwe, trwały kilka tygodni - mówią Eliza i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię drenażową z pakietami użytkują od 2017 r.

Dofinansowanie budowy oczyszczalni zmniejszyły jej koszty prawie o połowę!

Działka: pow. 1239 m2, grunt gliniasty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Drenażowa z pakietami rozsączającymi
 • Elementy układu - dwukomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3, przepompownia i studzienka rozdzielcza, w płytkim kopcu poletko filtrujące z pakietami (łączna dł. rur 26 m), 2 kominki napowietrzające.

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

Decyzja: mamy dwoje małych dzieci, zużywamy sporo wody, dlatego woleliśmy zbudować oczyszczalnię, nie szambo. Poinformowaliśmy o tym generalnego wykonawcę, który stawiał dom, i to on zorganizował całą inwestycję, w tym ubieganie się w naszym imieniu o dotację ze środków gminnych.

Miał pod górkę, bo działka jest mała, a grunt gliniasty! Na szczęście - znalazł firmę, która zaoferowała nowoczesne rozwiązanie, pasujące do trudniejszych warunków. Jest to technologia drenażowa z pakietem. Jak dotąd znakomicie funkcjonuje i nie sprawia kłopotów.

Kominek napowietrzający
Pakiety filtrujące o łącznej długości 26 m ułożono w niskim kopcu i zakończono kominkiem napowietrzającym.

Oczyszczalnia drenażowa z dofinansowaniem - rady i przestrogi:

 • Generalny wykonawca jest skrupulatny i ostrożny. Wolał nie zagłębiać drenażu w rodzimym podłożu, tylko w usypanym kopcu filtracyjnym. Oczywiście, nie chcieliśmy mieć zbyt wysokiego nasypu, dlatego ucieszyliśmy się z wiadomości, że wystaje z ziemi na 50 cm i nie zakłóca widoków na posesji. Wygląda naturalnie, jakby był tu od zawsze.

  Prowadzący budowę wraz z wykonawcą oczyszczalni zadbali jeszcze o niewielki rozmiar kopca, wybierając technologię wykorzystującą pakiety filtrujące z tworzywa sztucznego. Zastępują one klasyczny drenaż, z rur i żwiru o frakcji 16/32 mm, ale dodatkowo mają ogromną zaletę - rury nie muszą być tak długie, jak tradycyjne dreny. Są krótsze o połowę. To właśnie dzięki temu kopiec jest mały.

  Jak wyglądają pakiety, wykorzystane w układzie oczyszczania ścieków? Są wykonane z polietylenu, mają średnicę 30 cm i każdy z nich składa się z kilku sklejonych ze sobą węższych rur o strukturze bardzo grubej firany. Podłączone są do nich rury wychodzące ze studzienki rozdzielczej. Całkowita długość pakietów to 26 m, z tym że ułożono obok siebie 2 pakiety po 13 m.

  Na razie obsługa układu jest śladowa - po wpuszczeniu startowych bakterii, dozujemy kolejne raz w miesiącu. Kontrolujemy pracę pompy w przepompowni. Jeszcze nie opróżnialiśmy osadnika gnilnego, zrobimy to przed zimą.

 • Radzimy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. My zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne prawie o połowę! Formalności nie były uciążliwe, trwały kilka tygodni. Musieliśmy podpisać kilka dokumentów, ale składał je w urzędzie prowadzący budowę. On również reprezentował nas podczas kontroli przed i po wykonaniu oczyszczalni - kontroler z urzędu gminy osobiście oglądał inwestycję i robił zdjęcia.
Układ oczyszczający złożony jest z dwóch podziemnych zbiorników i drenów z pakietami
Układ oczyszczający złożony jest z dwóch podziemnych zbiorników i drenów z pakietami

Oczyszczalnia drenażowa z dofinansowaniem - koszty:

 • budowa - badanie geotechniczne 500 zł, 
 • montaż oczyszczalni z robocizną 7800 zł minus dotacja około 3000 zł; 
 • eksploatacja - preparat bakteryjny jedno opakowanie 38 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A gdzie ta woda oczyszczona z tych pakietów z kopca jest usuwana, jak gliniaste podłoże nie pozwala na wsiąkanie w głębsze warstwy??? Odparowuje??? W każdym opisie takiego systemu jak byk napisane, że grunt musi być dobrze lub bardzo dobrze przepuszczalny...

uroboros

27 Gru 2018, 23:21

opakowanie preparatu raz na m-c, a wywóz z osadnika gnilnego??Raz w roku??Zużycie miesięczne wody??

Gość ciekawy

27 Gru 2018, 22:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".