Budujemy Dom

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - mały problem podczas urlopów

Artykuł na: 4-5 minut

Oczyszczalnia wymaga regularnego dostarczania odpowiedniej ilości ścieków. Przed wyjazdem na dłuższy urlop, prosimy kogoś z rodziny, żeby co kilka dni wziął u nas prysznic, albo po prostu puścił wodę z kranu. Kiedy nie ma prądu, system nie pracuje - mówią Marta i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2013 r.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - mały problem podczas urlopów

Działka: pow. 1200 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Biologiczna, z osadem czynnym. 
 • Przepustowość 0,86 m3 na dobę.

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

Decyzja: kupiliśmy dom w stanie deweloperskim z szambem. Dla nas, rodziny z dwójką małych dzieci, od początku była to pomyłka! Ciągłe zaglądanie do zbiornika, opłaty związane z wywozem - według nas to złe rozwiązanie. Już miesiąc po przeprowadzce szukaliśmy przydomowej oczyszczalni, odpowiedniej na parcelę z wysokim poziomem wód gruntowych i dużą zawartością gliny w glebie.

Nie chcieliśmy mieć w ogrodzie metrowego kopca z kilkoma kominami. Długo szukaliśmy firmy, która zaoferuje nam coś innego. Nasz fachowiec przyjechał na miejsce i zaproponował oczyszczalnię biologiczną, przy której bez znaczenia jest wielkość posesji i rodzaj gruntu. Dowiedzieliśmy się, że wysokie koszty urządzenia możemy zmniejszyć, ubiegając się o dopłatę do kredytu z NFOŚiGW.

Przez właz betonowej studni chłonnej można podejrzeć oczyszczone ścieki
Przez właz betonowej studni chłonnej można podejrzeć oczyszczone ścieki.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Montaż trwał 2 dni i nie zrujnował działki. Wykonawcy przygotowali wykopy o głębokości 3 m, używając koparki, ale stała ona albo na ulicy, albo u sąsiada, który budował dom. Ogrodzenie i żywopłoty nie ucierpiały, choć oczyszczalnia znajduje się blisko nich! Elementy składowe zajmują mało miejsca. Prawie nie widać ich wśród roślin. Oczywiście, nie posadziliśmy na rabacie nad urządzeniem drzew i roślin z długimi silnymi korzeniami, więc nic nie zakłóca jego pracy.

  U nas z ziemi wystają 3 wieczka. Pierwsze - nad właściwą komorą na tzw. gęste, drugie nad zbiornikiem przejściowym z częściowo oczyszczoną wodą i pompą, trzecie nad ringiem betonowym, pozostałym po starym szambie. Na jego miejscu, w pogłębionym dole, jest warstwa kamieni, żwiru, piasku i dzięki temu rozprowadzenie wody jest możliwe.

  Jeśli oczyszczonej wody jest dużo, trafia ze studni chłonnej do linii kroplujących, rozłożonych dookoła działki i na rabatach. Ring z betonu pozostał, by ułatwiał podgląd procesu.

 • Do naszych obowiązków należy wezwanie 2 razy w roku firmy asenizacyjnej, która wybiera gęste ścieki za 200 zł. Do zbiorników oczyszczalni zaglądamy częściej, kiedy jest deszczowo - woda opadowa musi być pod kontrolą. Choć za osadnikiem gnilnym znajduje się przepompownia, nie słychać jej pracy. Przed wakacjami zorientowaliśmy się, że pompa nie chodzi. Zadzwoniliśmy do monterów, którzy zalecili zakup nowej.

  Oczyszczalnia wymaga regularnego dostarczania odpowiedniej ilości ścieków. Przed wyjazdem na dłuższy urlop, prosimy kogoś z rodziny, żeby co kilka dni wziął u nas prysznic, albo po prostu puścił wodę z kranu. Kiedy nie ma prądu, system nie pracuje. Dotąd nie odbiło się to na nim źle, lecz wtedy jesteśmy wyjątkowo czujni. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, ale wsypujemy je przez sedes raz w roku.

 • Żeby otrzymać dofinansowanie, musieliśmy wziąć w banku kredyt celowy. Zaczęło się gromadzenie i składanie papierów - niestety nie mogliśmy nic załatwić elektronicznie. Procedura ubiegania się, a potem uzyskania kredytu i dopłaty trwała kilka tygodni. Szkoda, że nie możemy spłacić kredytu wcześniej. No, ale zmniejszyliśmy koszty inwestycji. Zamortyzują się po 4-6 latach.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa - 12 000 zł, dopłata do kredytu 3000 zł. 
 • Badanie 800 zł; 
 • eksploatacja - wybranie ścieków 2 × 200 zł; 
 • wymiana pompy przepompowni 100 zł.
Pod zielonym włazem jest główny zbiornik oczyszczalni, pod czarnym przepompownia, dalej stare szambo zamienione w studnię chłonną
Pod zielonym włazem jest główny zbiornik oczyszczalni, pod czarnym przepompownia, dalej stare szambo zamienione w studnię chłonną.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".