Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Rury w instalacji kanalizacyjnej

Rury w instalacji kanalizacyjnej wykonuje się obecnie wyłącznie z rur tworzywowych, najczęściej z PVC, rzadziej z polipropylenu

Zależnie od przeznaczenia stosuje się rury następujących średnic:

 • 110 mm – piony i odpływy z misek ustępowych;
 • 75 mm – piony, do których nie odprowadza się ścieków z misek ustępowych;
 • 50 mm – odpływy z umywalek, wanien, brodzików lub zlewozmywaków;
 • 40 mm – krótkie odprowadzenia z pojedynczych umywalek i brodzików;
 • 32 mm – krótkie odprowadzenia bezpośrednio do syfonów umywalkowych.
 a) (fot. Pipelife)  b) (fot. Sanha)
Do modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej wykorzystuje się rury z tworzyw sztucznych (a) lub z mosiądzu, miedzi i brązu (b)

Rury kanalizacyjne

Obecnie stosuje się rury z tworzyw sztucznych – polichlorku winylu (PVC) i jego odmian – polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) oraz polibutylenu (PB). Tworzywo sztuczne ma wiele zalet: jest lekkie, łatwe w transporcie, odporne na działanie substancji używanych w gospodarstwie domowym, nie ulega korozji i nie sprzyja powstawaniu kamienia, nie wpływa też na smak, barwę ani zapach wody. Niestety, nie może być poddawane wpływom wysokiej temperatury, dlatego najlepiej, jeśli temperatura odprowadzanych do nich ścieków nie przekracza 60°C.

Z polipropylenu (PP). Są dość sztywne i odporne na działanie ponad 300 związków chemicznych oraz temperatury od –40 do 90°C. Mają średnicę od 12 do 630 mm.
Z polietylenu (PE). Są to rury warstwowe, elastyczne (można je wyginać), odporne na działanie większości kwasów i zasad, ale szkodzi im promieniowanie UV. Ich średnica to 12–160 mm. Mogą być poddawane działaniu temperatury od –20°C do 60°C.
Z polibutylenu (PB). Są bardzo elastyczne, odporne na wysoką temperaturę, związki chemiczne oraz ścieranie. Krótkotrwale mogą przepływać przez nie ścieki o temperaturze 100°C. Ich średnica wynosi 10–160 mm.

Sposoby prowadzenia rur instalacji kanalizacyjnej

Rury te prowadzi się na dwa sposoby:
1) po wierzchu ściany lub za ekranami maskującymi; takie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do instalacji w razie awarii; jedynie cieńsze rury, np. z umywalek, umieszcza się w bruzdach przykrytych tynkiem;
2) w podłodze pod warstwą jastrychu grubości przynajmniej 4 cm; rury powinny być w elastycznych osłonach, np. z pianki polietylenowej.


Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-07-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Vabo - systemy odwodnień liniowych
Vabo - systemy odwodnień liniowych Vabo - systemy odwodnień liniowych to produkt nowoczesny. Jego szerokie zastosowanie, ciekawy design, wysoki komfort użytkowania w miejscu ...
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody Marka Ecoperla odnotowuje coraz większe zainteresowanie kompaktowymi zmiękczaczami wody Ecoperla Toro oraz Ecoperla Slimline CS. W sklepach ...
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag®
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag® Magnetyzery Ecomag do paliw i wody Ecomag firmy Akra Sp. z o.o. Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International 2017.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze