Budujemy Dom

Montaż instalacji wodociągowej

Artykuł na: 4-5 minut
Podczas montażu instalacji wodociągowej należy pamiętać, że rury warstwowe nie mają pamięci kształtu, to znaczy nie prostują się po wygięciu. Wyginać je można w ręku, chociaż w miejscach o ostrzejszych załamaniach trzeba użyć giętarki lub sprężyny, która zapobiega deformacji ścianek podczas gięcia (promień gięcia nie może być mniejszy niż pięciokrotna średnica rury)

Do połączeń zaciskanych potrzebne jest specjalistyczne urządzenie
Do połączeń zaciskanych potrzebne jest specjalistyczne urządzenie
(fot. Sanha)
Podłączanie poszczególnych odcinków rur przebiega następująco:

 • na jednym końcu rury osadza się złączkę zaciskową o odpowiedniej średnicy i właściwym gwincie (wewnętrznym lub zewnętrznym). Wskazane jest sfazowanie wewnętrznej krawędzi rury, bo ułatwia połączenie jej z pierścieniami uszczelniającymi;

   

 • rozwija się z kręgu potrzebną długość rury i od razu wciska w zamocowane wcześniej uchwyty mocujące;

   

 • po odcięciu nożycami do rur potrzebnego odcinka na jego końcu osadza się drugą złączkę, łączącą go z trójnikiem lub kolanem ustalonym (jest to kolano, służące do wyprowadzania instalacji Pex–Al–Pex pod zawory, baterie itp.);

   

 • wyprowadzenia do baterii czerpalnych zawsze kończy się kolanem, aby zapobiec przenoszeniu obciążeń na połączenia rurowe podczas montażu baterii (obciążenia te mogłyby doprowadzić do rozszczelnienia połączeń).
 Poszczególne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej
 Poszczególne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Rury prowadzone w kanałach instalacyjnych mocuje się do ściany sprężystymi obejmami rozmieszczonymi w odstępach ok. 1,5 m. Najlepiej od razu zamontować obejmy podwójne do równoległego prowadzenia rur do ciepłej i zimnej wody. Jeśli mają być ukryte w ścianie, to przed ich zamontowaniem nakłada się na nie koszulki ochronne – karbowane rury typu peszel – które umożliwią swobodne wydłużanie się rur pod tynkiem.

 

Podejścia do baterii wyprowadza się z zachowaniem odpowiedniego rozstawu rur ciepłej i zimnej wody; umieszcza się je na tym samym poziomie, co ma szczególne znaczenie, jeśli jest to wyprowadzenie do baterii naściennej, która praktycznie „wisi” na rurach. Montaż takiego podłączenia znacznie ułatwia zastosowanie konsoli (płytki) przyłączeniowej mocowanej do ściany. Zapewnia ona stabilne zamocowanie rur i utrzymanie wymaganego ich rozstawu.

 

Stelaże podtynkowe mocuje się do specjalnych szyn montażowych przykręcanych do ściany i podłogiStelaże podtynkowe mocuje się do specjalnych szyn montażowych przykręcanych do ściany i podłogi. Ich zabudowa znacznie wycisza działanie przyborów sanitarnych (fot. Tece)

Po zmontowaniu całej instalacji wodociągowej powinna być przeprowadzona próba jej szczelności. Wszystkie wyloty przyłączeniowe powinno się zamknąć specjalnymi korkami, a następnie powoli napełnić instalację wodą, jednocześnie odpowietrzając ją w najwyższym punkcie.

 

Podczas próby ciśnienie w instalacji powinno być o 50% wyższe od ciśnienia eksploatacyjnego (praktycznie do 0,6 MPa). Zwiększenie ciśnienia wymaga jednak użycia specjalnej pompki, dlatego w praktyce zwiększa się ciśnienia na hydroforze lub – jeśli instalacja jest zasilana z sieci wodociągowej – obserwuje się, czy nie pojawią się żadne wycieki.

 

50 cm
tyle co najmniej powinna wynosić odległość
pomiędzy przewodami wodociągowymi i elektrycznymi

Po pozytywnej próbie szczelności można zakryć rury warstwą tynku i zamknąć kanały instalacyjne. Korki zaślepiające otwory zostawia się aż do czasu wykończenia ścian, gdyż zapobiegają one przedostaniu się zanieczyszczeń do instalacji i ułatwiają wykończenie ścian wokół nich tynkiem, płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami wykończeniowymi.

 

Cezary Jankowski
aktualizacja: 2008-12-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".