Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Tapetowanie - poradnik praktyczny

Tapety mogą zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i wcale nie trzeba ich kłaść na wszystkich ścianach. Jeśli mury są równe, pomalowane farbą emulsyjną, wystarczy zagruntować je klejem do tapet, rozcieńczonym wodą.

Tapetowanie - poradnik praktyczny

Trzeba też uzupełnić ubytki w tynku masą szpachlową - ściana powinna być gładka. Jeśli jest na niej stara, źle przylegająca tapeta - musimy ją usunąć. W tym celu moczymy ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie preparatem do odklejania tapet. Gdy nasiąknie (po 10 minutach), zeskrobujemy ją szpachlą, zaczynając od góry. Można też użyć elektrycznej odklejarki parowej.

Narzędzia potrzebne do tapetowania to miara, nóż, nożyczki, poziomnica albo pion murarski, wałek lub szeroki pędzel, wiadro na klej, szczotka, gąbka, ścierka i drabina.

Przyklejanie nowej tapety. Fot. FotoliaTapetowanie zaczynamy od narysowania linii wyznaczających górny poziom tapety (2-3 cm od sufitu) i pion. Po zmierzeniu wysokości ściany, tapetę tniemy na tzw. bryty - ich długość ma być jej równa lub o 10 cm większa, jeśli wzór wymaga pasowania. Klej nakładamy pędzlem albo wałkiem na spodnią stronę brytu, który odkładamy na kilka minut, aż zmięknie. Nanosimy go również na ścianę, pasem nad podłogą i pod sufitem, o szerokości wałka lub pędzla.

W przypadku tapet z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny, klej nakładamy tylko na ścianę. Pasy przyklejamy od góry, pilnując pionu. Tapetę dociskamy do ściany i wygładzamy ścierką albo szczotką, od środka do brzegów. Kolejny bryt dopasowujemy na styk do przyklejonego wcześniej. Wilgotną gąbką usuwamy resztki kleju.

Tapety mogą być:

 • papierowe - najtańsze i najmniej trwałe, stosuje się je w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia (np. w sypialni) i trzeba się liczyć z ich częstą wymianą;
 • winylowe - odporne na szorowanie, polecane także do kuchni, łazienek, korytarzy;
 • tekstylne/welurowe - szczególnie dekoracyjne, stosowane na jednej lub dwóch ścianach, jako główny akcent wystroju wnętrza.

Niektóre tapety po przyklejeniu trzeba jeszcze pomalować - to nadające ścianie ciekawą fakturę raufazy, w których między 2 lub 3 warstwami papieru umieszczono drewniane wiórki, i tapety z włókna szklanego.

Prezentujemy stawki wykonawców za tapetowanie

Janusz Werner
fot. fotolia
Na zdjęciu otwierającym: Usuwanie starych tapet. (Fot. Fotolia)

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym Decydując się na jedną estetykę w całym wnętrzu, unikniesz wrażenia chaosu aranżacyjnego. Do najpopularniejszych inspiracji należy styl ...
RVS - nowość w zasłonach rzymskich
RVS - nowość w zasłonach rzymskich Nowością na rynku jest montowana w świetle szyby zasłona rzymska RVS marki ANWIS. Unikalne rozwiązanie zasłony rzymskiej RVS, daje swobodę ...
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla Na fali nadal modnego koloru greenery w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla. Połączenie zieleni, piaskowych pasteli i złota z ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze