Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

W jakie biurko wyposażyć domowe biuro? ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Największa zaletą urządzania domowego biura jest pełna decyzyjność. Nikt nie narzuca nam, jakie elementy wyposażenia powinniśmy wybrać. Wiele osób ma jednak dylemat, co będzie odpowiednie.

W jakie biurko wyposażyć domowe biuro?

Nawet w dużych firmach, jak pokazują badania, wiele stanowisk pracy biurowej jest przygotowanych niewłaściwie i naraża pracujące osoby na szereg dolegliwości. Jeśli chcemy zapewnić sobie maksimum wygody i ochronić swoje zdrowie, powinniśmy uważnie dobierać wyposażenie.

Architekci, tłumacze, copywriterzy, graficy komputerowi, programiści - każdy z nich ma inne wymagania związane w zakresem wykonywanych czynności, nie wspominając o własnych przyzwyczajeniach. Łączy ich konieczność wielogodzinnej pracy z komputerem.

Stanie w pracy bardzo wskazane

Jeden z największych na świecie ekspertów od następstw długotrwałego siedzenia, profesor Marc Hamilton z Pennington Biomedical Research Center w Luizjanie, ostrzega, że w trakcie siedzenia drastycznie zwalnia nasz metabolizm (do tempa ok. 1 kalorii na minutę). Hamilton zauważył, że w takim trybie pracy aktywność enzymu LPL, odpowiadającego za spalanie tłuszczu, spada o kilkadziesiąt procent. Kiedy stoimy natomiast wszystkie mięśnie stabilizujące utrzymują nas w pionie, a metabolizm pozostaje na znacznie wyższym poziomie. Naukowiec wysunął tezę, że oprócz diety i ćwiczeń, praca przy biurkach siedząco-stojących jest jednym z kluczowych narzędzi do zwalczania otyłości.

Jednocześnie – według danych American Journal of Preventive Medicine oraz Światowej Organizacji Zdrowia – wszystkie osoby spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej (niezależnie, czy będzie to biurowe krzesło, kanapa czy fotel samochodowy) są w większym stopniu narażone na nadciśnienie i choroby o podłożu kardiologicznym oraz cukrzycę. Jak wynika z danych WHO, w przypadku średnio 6 godzin dziennie spędzonych przy biurku, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego wzrasta o 60 proc. David Alter z Toronto Rehabilitation Institute uważa, że aktywność fizyczna, pomimo płynących z niej korzyści, nie wystarczy, żeby zrekompensować godziny spędzone w pozycji siedzącej. Kilkugodzinny tryb pracy siedzącej przy biurku przyrównuje w skutkach do wypalenia jednej paczki papierosów.

Biurka sit-stand

Czy te dolegliwości nie są jednak trwale związane z wykonywaną pracą i trzeba po prostu traktować je jak ryzyko zawodowe? Nic bardziej mylnego. Proste, a zarazem rewolucyjne rozwiązanie jest bowiem w stanie niemal całkowicie rozwiązać problem negatywnych skutków pracy siedzącej. Są nim biurka umożliwiające pracę w pozycji stojącej, bardzo proste w konstrukcji, wygodne w użytkowaniu, a co najważniejsze – pozwalające bardzo elastycznie organizować sobie pracę. Tego typu biurka określane w języku angielskim jako sit-stand są zgodnie rekomendowane przez lekarzy i specjalistów z zakresu ergonomii na całym świecie.

Działanie biurek z elektryczną regulacją wysokości blatu wyjaśniają eksperci z firmy AJ Produkty: Biurko, którego blat możemy regulować przyciskiem, umożliwia szybkie i równomierne podniesienie blatu do pożądanej wysokości. To istotne zwłaszcza dla osób, które pracują w dużym skupieniu, ponieważ mogą regulować wysokość, właściwie nie odrywając się od pracy. Nie ma przy tym konieczności zestawiania przedmiotów z biurka i schylania się. Podniesienie do maksymalnej wysokości odbywa się w ciągu kilkunastu sekund. Co istotne, dla osób, które część zadań muszą wykonywać w pozycji stojącej takie biurko oznacza, że nie muszą przenosić się z jednego stanowiska pracy na drugie.

Dawniej społeczeństwo wychodziło z przekonania, że praca przy biurku z komputerem to zajęcie bardzo bezpieczne dla zdrowia, które nie powoduje niemal żadnych problemów zdrowotnych. Obecnie każdego roku na całym świecie publikowane są wyniki badań, które pokazują nam, jak poważne komplikacje zdrowotne może powodować długotrwała praca z komputerem, zwłaszcza na stanowisku, które nie jest odpowiednio przystosowane. Pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej nie jest dla ludzkiego organizmu naturalne. Grozi nam nie tylko bólem pleców czy karku. W zaciszu własnego biura warto więc zadbać o biurko, które pozwoli nam nauczyć się pracy w trybie siedząco-stojącym, i poznać jej dobroczynne skutki dla naszej działalności i zdrowia.

aktualizacja: 2017-06-01

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym Decydując się na jedną estetykę w całym wnętrzu, unikniesz wrażenia chaosu aranżacyjnego. Do najpopularniejszych inspiracji należy styl ...
RVS - nowość w zasłonach rzymskich
RVS - nowość w zasłonach rzymskich Nowością na rynku jest montowana w świetle szyby zasłona rzymska RVS marki ANWIS. Unikalne rozwiązanie zasłony rzymskiej RVS, daje swobodę ...
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla Na fali nadal modnego koloru greenery w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla. Połączenie zieleni, piaskowych pasteli i złota z ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze