Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Kolor a przestrzeń - wnętrze w dobrym tonie

Często, myśląc o kolorach w naszych domach, koncentrujemy się jedynie na ścianach. Tymczasem ważna jest umiejętnie stworzona kompozycja kolorystyczna, na którą składają się, oprócz ścian, podłoga, meble i tkaninowe dodatki – zasłony, dywany czy obicia zestawów wypoczynkowych.
glowne_146_m
 (fot. Ceramika Paradyż)

Stworzenie udanej kompozycji ściśle łączy się z wiedzą na temat kolorów i ich właściwości. Należy podkreślić, że na końcowy efekt kolorystyczny składa się wiele czynników, które mają wpływ na jakość koloru i wywołują określone wrażenia.

Jednym z takich elementów jest światło, przy czym trzeba mieć świadomość, że kolory inaczej prezentują się przy świetle naturalnym, a inaczej przy sztucznym. Z tym pierwszym ścisły związek ma usytuowanie wnętrza względem słońca.

W stronę słońca

W pokojach o oknach zwróconych na wschód i południe – czyli tam gdzie intensywne słońce obecne jest przed dłuższą część dnia – dobrze jest zastosować ciemne i nasycone barwy. Mocne światło rozjaśnia kolory, przez co te delikatne tracą swoje walory – wydają się wyblakłe i niedostatecznie wyraziste, natomiast ciemne, rozświetlone słońcem objawiają swoją głębię. We wnętrzach skierowanych na północ oraz zachód powinniśmy postąpić odwrotnie.
Barwy jasne, pastelowe wywołują wrażenie wielkości i przestronności pomieszczenia
 Barwy jasne, pastelowe wywołują
wrażenie wielkości i przestronności
pomieszczenia (fot. Kronopol)

Ponieważ brakuje w nich słońca, należy rozjaśnić je odpowiednim kolorem. Najlepiej więc sprawdzą się barwy pastelowe, jasne – pochodne żółtego. Ważną sprawą jest także to, na której kondygnacji mieszkamy.

Na dużych wysokościach przestrzeń za oknami widoczna jest po horyzont, a więc wpływ na odbiór koloru w tych pomieszczeniach będzie miała, oprócz promieni słonecznych, niebieska poświata nieba.

Wracając do cech wzajemnego oddziaływania światła i barw, warto wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku – jakim jest kształtowanie przestrzeni pod ich wpływem.

Barwy jasne i pastelowe odbijając światło we wnętrzu , nadają mu wrażenie wielkości i przestronności – dlatego dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Gdy jednak zastosujemy w nich barwy ciemne, to uzyskamy w ten sposób efekt przytulności i intymności.

Faktura koloru

Określony kolor także ze względu na rodzaj powierzchni, może występować w różnorodnych odcieniach i przyjmować najrozmaitsze stopnie nasycenia. Powierzchnie chropowate, fakturowe spowodują, że kolor będzie ciemniejszy i mniej intensywny niż w rzeczywistości. Natomiast na gładkich uzyskamy odcień jaśniejszy. Podstawa matowa sprawi, że kolor wyda się cieplejszy, połyskliwa zaś „ochłodzi” go.

Doskonałe, harmonijne, zaczerpnięte z natury połączenie kolorów, których barwę wydobywa światło z naprzeciwkaDoskonałe, harmonijne, zaczerpnięte z natury połączenie kolorów, których barwę wydobywa światło
z naprzeciwka (fot. Interdoor)

Jeżeli na ścianach widoczne są jej niedoskonałości, najlepiej zamaskować je kolorami o niskim nasyceniu. Ciemne barwy źle prezentują się w pomieszczeniach przepełnionych dużą liczbą mebli i różnorodnych dekoracji. Aby mogły zachwycać, wnętrze powinno być urządzone zgodnie z zasadami minimalizmu i zawsze utrzymane w czystości – inaczej będzie przytłaczać.

Kształtowanie przestrzeni

Kolor to także sposób na zmianę proporcji pomieszczeń – rzecz jasna chodzi o zmianę wizualną. Długie i wąskie wnętrze skrócimy, przybliżając ciemnym kolorem ścianę o mniejszym wymiarze. Sufit pomalowany żywym – także ciemnym – kolorem sprawi wrażenie niżej położonego. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, pomalujmy sufit na biało, tak aby kolor ten zachodził około 15 cm na ściany.

Błękit i biel – kolory nieba – tworzą estetyczną kompozycję. Tak drobny element – jakim są w tym przypadku zwykłe poduszki – może zaciekawić
i sprawić, że prosty mebel nabierze nowych walorów
(fot. IKEA)
Błękit i biel tworzą estetyczną kompozycję

Przestrzeń możemy optycznie skorygować także dzięki umiejętnemu wykorzystaniu „temperatury kolorów”. Istnieje ogólny podział na barwy zimne i ciepłe. Te pierwsze (zaliczają się do nich zieleń i błękit) wywołują wrażenie przestronności, ciepłe, takie jak żółć, pomarańcz i czerwień przybliżają ściany i duże przedmioty (np. kanapę) do nas.

Harmonijne połączenie

Aby osiągnąć spójność kolorystyczną wnętrza, warto poznać kilka sprawdzonych zasad łączenia kolorów i kilka równie dobrych przepisów na kompozycje kolorystyczno-materiałowe. Dobrze i bezpiecznie jest, kiedy zestawienia kolorów charakteryzują się monochromatycznością (połączeniem różnych tonów tego samego koloru).

Chyba że potrafimy świadomie łączyć kontrastowe barwy – pamiętajmy, że źle stworzony kontrast wywołuje rozdrażnienie i zmęczenie. Jeżeli jednak zdecydujemy się samodzielnie stworzyć kontrastowe kompozycje, dobierzmy kolory o podobnym natężeniu.

Kolory ciepłe, tj. żółć i pomarańcz tworzą spójną całość i wywołują efekt przytulnościGdy kolory ciepłe stanowią tylko pojedynczy element w otoczeniu ciemnych barw, stają się intrygującym punktem przykuwającym uwagę
Kolory ciepłe, tj. żółć i pomarańcz, gdy występują w parze (bez dodatkowych kolorów) tworzą spójną całość i wywołują efekt przytulności – co widać wyraźnie na zdjęciu. Jednak gdy stanowią tylko pojedynczy element w otoczeniu ciemnych barw, stają się intrygującym
punktem przykuwającym uwagę. Tutaj – przez połączenie z brązem – również uzyskano efekt przytulności; gdyby jednak meble były czarne wrażenie byłoby zgoła inne
(fot. Finezja Studio, Gawin)

Można także skorzystać z prostego przepisu: kolor czerwony dobrze wygląda w sąsiedztwie białego i szarego, ale również grafitowego i stalowego. Dwa ostatnie tworzą ciekawą kompozycję także z niebieskim – choć potęguje to efekt sterylności i chłodu błękitu.

Równie dobre efekty uzyskamy, stosując się do prostych zasad łączenia kolorów z określonym materiałem. I tak na przykład nowoczesne wnętrze w stylu pop stworzymy, stosując na ścianach mocne barwy i wypełniając przestrzeń meblami o elementach plexi, szklanych, metalowych, a także plastikowych.

Kwieciste motywy mogą być dla nas nie tylko inspiracją, ale także pretekstem do przełamania typowych schematówKwieciste motywy mogą być dla nas nie tylko inspiracją, ale także pretekstem do przełamania typowych schematów (fot. Finezja Studio)

Stonowane odcienie fioletu i czerwieni zastosowane w dodatkach i na ścianach w połączeniu z ciemnym drewnem egzotycznym na podłodze i meblach – nadadzą wnętrzu wyraz elegancji, władzy i zamożności. Jeżeli zaś chodzi o połączenia monochromatyczne to dobry efekt daje zestawienie drewna czy lnu z odcieniami beżu.

Zgodnie z tymi zasadami możemy łączyć kolory ścian z kolorem tapicerki, dywanów czy zasłon oraz wszelkich dodatków.

Odważna i pomysłowa kompozycja. Kolorowe pasy ułożone w regularnej linii w sąsiedztwie wzorzystej tapety tworzą udany – zarówno pod względem formy
jak i barw – zestaw. Meble i wszystkie dodatki nawiązują do ściennego „obrazu” (fot. Decodore)
Kolorowe pasy ułożone w regularnej linii w sąsiedztwie wzorzystej tapety

Przy urządzaniu wnętrza przydatne może być tzw. koło barw, które przedstawia wzajemne oddziaływanie na siebie kolorów. Efekty uzależnione są od kilku podstawowych zasad: monochromatyczne pod względem kolorystycznym wnętrze uzyskamy używając różnych odcieni tego samego koloru, harmonijną kompozycję połączenie zapewni wybór kolorów położonych w jednej ćwiartce.

Jeżeli zaś chcemy stworzyć ciekawe kontrasty, należy zestawić barwy z przeciwległych części koła; przy czym dobór dwóch kontrastowych kolorów jest nieco łatwiejszy niż połączenie trzech – dobrze gdy w takim układzie w znacznej przewadze występuje barwa jasna.

Joanna Dąbrowska, Katarzyna Olędzka, Emilia Rosłaniec

 

aktualizacja: 2009-08-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jestem bardzo ciekawa z jakiego materiału osiągnięto ten zielony efekt na ścienie (trzecie zdjęcie)? Pięknie!..

Gość pia

16 Mar 2010, 22:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dekorujemy dom na Święta!
Dekorujemy dom na Święta! Świąteczną atmosferę czuć na każdym kroku, a to oznacza, że najwyższa pora udekorować odświętnie swój dom. Jakie ozdoby wybrać? ...
Dekoracje do domu, które warto kupić w trakcie Black Weekend
Dekoracje do domu, które warto kupić w trakcie Black Weekend Już za kilka dni weekend pełen zniżek! Tradycja amerykańskiego przedświątecznego szaleństwa promocji na dobre zadomowiła się w polskich ...
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym Decydując się na jedną estetykę w całym wnętrzu, unikniesz wrażenia chaosu aranżacyjnego. Do najpopularniejszych inspiracji należy styl ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze