Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Planuję wybudować podjazd do garażu, który będzie miał ok. 15 m długości, oraz stanowisko postojowe, na którym będą ułożone płyty ekologiczne. Jak przygotować teren pod te płyty i zadbać o utrzymanie trawy?

aktualizacja: 2024-05-23 08:33:27

Betonowe płyty ażurowe, znane również jako płyty eko, coraz częściej stosowane są do utwardzania podjazdów i miejsc postojowych. Pozwalają one na stworzenie estetycznej i funkcjonalnej nawierzchni, a jednocześnie zapewniają przepuszczalność wody, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie zielonej nawierzchni przy intensywnym użytkowaniu może być problematyczne.

Pierwszym krokiem w budowie podjazdu z płyt ażurowych jest usunięcie wierzchniej warstwy gruntu na głębokość 15-25 cm. Ten etap nazywamy korytowaniem. Następnie należy utworzyć warstwę stabilizującą podłoże i umożliwiającą odprowadzenie wody. W typowych warunkach gruntowych wykop najczęściej wypełnia się pospółką, którą wyrównuje się i zagęszcza wibratorem. W przypadku gruntów niestabilnych, szczególnie po nawodnieniu (np. torf, pył, glina), przed zasypaniem pospółką zaleca się rozłożenie geowłókniny. Zapobiega ona mieszaniu się podkładu z gruntem rodzimym i zapewnia stabilność nawierzchni. Na warstwę geowłókniny (jeśli jest stosowana) lub bezpośrednio na pospółkę nasypuje się warstwę klińca drogowego wymieszanego z pospółką. Całość należy starannie zagęścić.

Typowe płyty ażurowe mają wymiary 60 x 40 x 8 cm. Do budowy podjazdu wystarczą dwa pasy o szerokości 60 cm każdy, przeznaczone pod koła samochodowe (dla większości samochodów osobowych). Na parkingach płyty układamy na całej powierzchni użytkowej. Płyty nie powinny być mocno dobijane do podłoża, ponieważ są kruche i łatwo pękają. Równe ułożenie płyt uzyskuje się poprzez odpowiednie wyrównanie podłoża. Otwory w płytach można wypełnić żyzną glebą i obsiać trawą. Należy jednak pamiętać, że w miejscach intensywnego użytkowania (np. pod śladami kół samochodowych) trawa może nie utrzymać się. W takich miejscach lepiej zastosować ozdobne kruszywo.

Utrzymanie zielonej nawierzchni wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Ważne jest również koszenie trawy i usuwanie chwastów. Należy pamiętać, że wzrost i kondycja trawy zależą od wielu czynników, takich jak: nasłonecznienie, rodzaj gleby, częstotliwość przejazdów.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Puste przestrzenie w płytach ażurowych wypełnia się żwirem lub obsiewa trawą. Jednak roślinność sprawdza się tylko na mało intensywnie używanych traktach. (fot. Buszrem)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Onyks

20 Jun 2021, 18:48

Korygowanie na 15 cm? Płyta 8 cm, podsypka 4, na kliniec zostało 3 cm a powinno być 20-30. Brawo ty.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!