Montaż zlewozmywaka - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Montaż zlewozmywaka - krok po kroku

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie zamontować zlewozmywak. Podpowiadamy też, jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne.

aktualizacja: 2024-05-13 12:24:39

Montaż zlewozmywaka - krok 1. Wybieramy zlewozmywak

Montaż zlewozmywaka - krok 1. Wybieramy zlewozmywak

Wybór odpowiedniego zlewu kuchennego to decyzja, która ma znaczenie dla komfortu codziennego użytkowania kuchni. Zlew powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, intensywności jego użytkowania, a także do tego, czy w kuchni jest zmywarka, która częściowo redukuje potrzebę ręcznego mycia naczyń.

Dostępnych jest wiele modeli zlewów, różniących się wielkością, liczbą komór, dołączonymi akcesoriami i materiałem wykonania. Najpopularniejszym wyborem pozostają zlewy ze stali nierdzewnej, oferowane w różnych wariantach wykończenia powierzchni (gładkie lub z fakturą lnu). Coraz większą popularność zdobywają również zlewy kompozytowe i konglomeratowe, imitujące wygląd kamienia naturalnego, najczęściej granitu.

Montaż wszystkich rodzajów zlewów przebiega w podobny sposób - polega na wpuszczeniu ich w blat kuchenny.

Montaż zlewozmywaka - krok 2. Kupujemy materiały dodatkowe

Montaż zlewozmywaka - krok 2. Kupujemy materiały dodatkowe

Oprócz samego zlewozmywaka do jego prawidłowego funkcjonowania i montażu konieczny będzie zestaw odpływowy z syfonem oraz bateria kuchenna mocowana na zlewie lub blacie.

Zlewozmywaki najczęściej sprzedawane są w komplecie z elementami umożliwiającymi podłączenie do kanalizacji, dostosowanymi do konkretnego modelu. Zazwyczaj jednak zestaw ten wymaga uzupełnienia o dodatkowe kształtki instalacyjne, które ułatwią połączenie zlewu z rurą kanalizacyjną. Wśród nich mogą się znaleźć kolanka, sztucery, redukcje, a także rury harmonijkowe. Dobór odpowiednich elementów powinien zostać dokonany w trakcie montażu, po uwzględnieniu specyfiki instalacji.

Do podłączenia baterii kuchennej potrzebne będą wężyki z odpowiednimi końcówkami dopasowanymi do wyprowadzeń z instalacji wodnej oraz do połączenia z armaturą. W przypadku braku zaworów odcinających dopływ wody na rurach, należy je dokupić. Zaleca się, aby były one wyposażone w filtry oczyszczające wodę.

Dodatkowo, do uszczelnienia połączeń i montażu zlewozmywaka przydadzą się takie materiały jak: silikon, taśma teflonowa lub pakuły oraz pasta uszczelniająca.

Montaż zlewozmywaka - krok 3. Kompletujemy narzędzia

Montaż zlewozmywaka - krok 3. Kompletujemy narzędzia

Wycięcie otworu w blacie kuchennym wymaga użycia wyrzynarki lub pilarki tarczowej. Do wyrównania brzegów otworu przyda się szlifierka oscylacyjna lub paca z uchwytem do mocowania papieru ściernego.

Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić niezbędne pomiary i wyznaczyć linię cięcia za pomocą miarki zwijanej, liniału i ołówka. Do montażu baterii kuchennej i wykonania niezbędnych połączeń hydraulicznych potrzebny będzie zestaw narzędzi hydraulicznych, w skład którego wchodzą: klucz płaski nastawny, klucz rurkowy, wkrętaki płaskie i krzyżowe. W przypadku przeróbek doprowadzenia wody lub kanalizacji przyda się również wiertarka udarowa do osadzenia uchwytów mocujących końcówki rur.

Montaż zlewozmywaka - krok 4. Konfigurujemy szafki

Montaż zlewozmywaka - krok 4. Konfigurujemy szafki

Wybór miejsca na zlewozmywak w kuchni uzależniony jest od rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Choć drobne modyfikacje są możliwe, to ze względu na konieczność zachowania odpowiedniego spadku rur odprowadzających ścieki (minimum 2%), znaczną część swobody ogranicza lokalizacja odpływu. Z reguły zmiany te można przeprowadzić jedynie w obrębie tej samej ściany.

Po obu stronach zlewozmywaka należy przewidzieć strefę roboczą o szerokości 40-60 cm, służącą do odstawiania naczyń i produktów spożywczych. Z jednej strony funkcję tę może pełnić ociekacz. Większy odstęp należy zachować od płyty grzewczej, aby uniknąć kolizji podczas gotowania i odstawiania naczyń. Należy również uwzględnić odległość od bocznych zabudów (lodówka, ściana).

Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem, choć modne, jest niewskazane ze względu na kolizję otwieranego skrzydła z wylewką i ryzyko zachlapania szyb. Wyjątek stanowią okna osadzone wyżej lub wyposażone w system przesuwny. Możliwe jest również zastosowanie baterii z demontowaną wylewką, ułatwiającą mycie okna.

Pod zlewem musi znajdować się szafka o odpowiedniej szerokości, mieszcząca komory zlewozmywaka, a w przypadku modeli z płytą ociekową - również umożliwiająca jej montaż od spodu. Typowe rozwiązanie stanowi specjalna szafka zlewozmywakowa o szerokości 80 cm, pozbawiona tylnej ścianki i wzmocniona konstrukcyjnie. Mieści ona zlewozmywak dwukomorowy, jednak przed zakupem warto sprawdzić rozstaw komór wybranego modelu (szerokość szafki wewnątrz to 76 cm). W przypadku mniejszych zlewów można zastosować węższe szafki, zapewniające miejsce na podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Montaż zlewozmywaka - krok 5. Wyznaczamy otwór w blacie

Montaż zlewozmywaka - krok 5. Wyznaczamy otwór w blacie

Montaż zlewozmywaka w blacie kuchennym

Zlewozmywak osadzany jest w blacie kuchennym, który pokrywa szafki na całej długości powierzchni roboczej. W przypadku blatów z laminowanej płyty wiórowej (o grubości 28 lub 38 mm i szerokości 60 bądź 120 cm) lub drewnianych, montaż możemy wykonać samodzielnie. W przypadku blatów z kompozytu i kamienia, konieczne jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy.

Wyznaczanie zarysu otworu pod komory

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie zarysu otworu pod komory zlewozmywaka na blacie. Aby to zrobić, należy odpowiednio ustawić szafki i narysować na blacie granice przyszłego otworu. Najłatwiej będzie to zrobić od spodu blatu, gdzie ołówkiem należy wykreślić linie graniczne wzdłuż boków szafki.

W przypadku krótkich blatów, należy odwrócić je spodem do góry i przyłożyć do nich zlewozmywak wierzchnią stroną. Pozwoli to na ustalenie jego usytuowania, odległości od brzegu blatu z przodu i z tyłu. Jeśli producent nie dostarczył papierowego szablonu, należy obrysować pozycję zlewozmywaka i wymierzyć od tych linii zarys przyszłego otworu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli mamy szablon, posłuży on do wyznaczenia linii otworu po odrysowaniu ich na spodzie blatu. W przypadku dużych blatów lub blatów ułożonych w kształcie litery L, otwór można naszkicować od wierzchniej strony. Korzystanie z szablonu ułatwia to zadanie, jednak w przypadku jego braku należy pamiętać, że będzie to lustrzane odbicie położenia zlewozmywaka po zamontowaniu. Przy bardziej skomplikowanym, niesymetrycznym zarysie, warto przygotować własny szablon z obrysu na papierze, przykładając go odwrotną stroną do blatu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż zlewozmywaka - krok 6. Wycinamy otwór

Montaż zlewozmywaka - krok 6. Wycinamy otwór

Tradycyjna metoda wycinania otworu w blacie kuchennym polega na wywierceniu w narożnikach otworów o średnicy ok. 10 mm i cięciu blatu wyrzynarką wzdłuż wyznaczonej linii. Otwory w narożnikach służą do zmiany kierunku brzeszczotu. Niestety, metoda ta nie jest ani szybka, ani dokładna. Wyrzynarka ma tendencję do "schodzenia z linii" cięcia, a brzeszczot szybko tępi się na twardej płycie.

Znacznie łatwiej i precyzyjniej otwór wytniesz pilarką tarczową z drobnozębową tarczą widiową, przeznaczoną do cięcia materiałów o grubości powyżej 30 mm. Pamiętaj, że pilarka ta pozwala na uzyskanie otworu o prostoliniowych bokach. Do zlewów okrągłych lub owalnych nadal niezbędna będzie wyrzynarka.

Zależnie od sposobu wysunięcia tarczy, jej zagłębianie na początku cięcia wykonuje się przy stopce, opartej na całej powierzchni blatu lub stojącej na jego krawędzi przedniej. Przed rozpoczęciem wycinania pod blat, przy końcach przyszłego otworu, wstaw dwie poprzecznie ustawione deski. Zabezpieczą one blat przed wypadnięciem rdzenia pod koniec cięcia, co mogłoby spowodować wyłamanie jego krawędzi.

Cięcie wykonuj kolejno wzdłuż wszystkich linii, zwracając uwagę, aby tarcza przy zagłębianiu nie przekroczyła brzegu otworu (tył tarczy) oraz na końcu linii cięcia (przód tarczy). Po wycięciu pilarką w narożnikach pozostaną skośne niedocięcia materiału, które ostatecznie przetniesz piłką ręczną lub wyrzynarką i wyrówna pilnikiem bądź szlifierką.

Ze względu na cienkie boki wycięcia, przenoszenie blatu musi odbywać się bardzo ostrożnie. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie prowizorycznych wzmocnień z użyciem ścisków stolarskich i desek.

Montaż zlewozmywaka - krok 7. Mocujemy zlewozmywak

Montaż zlewozmywaka - krok 7. Mocujemy zlewozmywak

Do osadzania zlewozmywaka możemy przystąpić dopiero po ustawieniu blatu kuchennego w docelowym miejscu. W przypadku krótkich blatów, dla wygody pracy, możemy jedynie sprawdzić, czy w planowanym miejscu komory mieszczą się w szafkach, a podejścia wodno-kanalizacyjne umożliwiają wygodne podłączenie baterii i syfonu odpływowego. Pozwoli to również na określenie długości potrzebnych wężyków oraz konfiguracji rur odpływowych.

Przed wstawieniem zlewozmywaka, surowe brzegi wyciętego otworu należy zabezpieczyć przed nasiąkaniem wodą silikonem. Silikon należy dokładnie rozprowadzić na całym obwodzie otworu, najlepiej palcem zwilżonym mydłem w płynie, uważając, aby nie zamoczyć płyty. Do czasu wyschnięcia warstwy ochronnej z silikonu możemy wstępnie zamontować w zlewozmywaku baterię, króćce odpływowe do syfonu, rurkę przelewową i inne elementy mocowane od spodu.

Tak przygotowany zlewozmywak wstawiamy w otwór blatu. W zależności od modelu, w obrzeżu należy umieścić gumową uszczelkę (jeśli nie jest ona fabrycznie zintegrowana ze zlewem) lub paski z elastycznej masy uszczelniającej. Do połączenia zlewozmywaka z blatem służą zaczepy zahaczane o wycięcia rozlokowane na obwodzie i przykręcane wkrętami dociskającymi je do spodu blatu. W przypadku dużych blatów montaż zaczepów może być niewygodny ze względu na konieczność pracy od spodu. W przypadku krótkich blatów, montaż można przeprowadzić łatwiej, ustawiając blat na sztorc.

Montaż zlewozmywaka - krok 8. Podłączamy armaturę

Montaż zlewozmywaka - krok 8. Podłączamy armaturę

Baterię kuchenną najczęściej montuje się bezpośrednio na zlewozmywaku, co wymaga wycięcia otworu o średnicy 35 mm. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy wybrana bateria będzie pasować do wybranego modelu zlewu. Zlewy są zazwyczaj sprzedawane bez otworu, co umożliwia jego dowolne wycięcie, również w przypadku niesymetrycznych modeli (wariant lewy lub prawy). Wykonanie otworu w ustalonym miejscu najlepiej zlecić w sklepie podczas zakupu, gdyż usługa ta jest często bezpłatna. Samodzielne wycięcie otworu wymaga użycia specjalnego wycinaka.

W przypadku zlewów kompozytowych, zaleca się również zlecenie wywiercenia otworu, choć niektóre modele posiadają nacięcia ułatwiające jego wybicie. Osadzenie baterii z długą wylewką może generować duże siły na cienką blachę zlewu, co może prowadzić do odkształceń w rejonie mocowania. Niektóre zlewy wyposażone są w dopasowaną podkładkę zwiększającą powierzchnię mocowania od spodu. W przypadku braku podkładki, warto dorobić ją samodzielnie z sztywnej płytki plastikowej.

Przed ostatecznym dokręceniem baterii z wyciąganą wylewką należy sprawdzić, czy elastyczny wąż swobodnie się wysuwa i chowa. Nieprawidłowe ustawienie może powodować blokowanie węża przez krawędź otworu w zlewie. Do dokręcenia baterii potrzebny będzie długi klucz rurkowy, umożliwiający dostęp do ciasno umieszczonej nakrętki mocującej.

Ze względu na utrudniony dostęp, wężyki doprowadzające wodę do baterii należy wkręcić przed jej zamontowaniem na zlewozmywaku. Długość wężyków powinna być dobrana tak, aby swobodnie sięgały do końcówek przyłączeniowych, które muszą znajdować się w miejscu umożliwiającym wygodne dokręcenie połączeń (bez kolizji np. z wzmocnieniami szafki). W razie potrzeby można zastosować przedłużkę, mocując jej końce trwale do ściany.

W przypadku małych zlewów jednokomorowych, baterie często montuje się w blacie. Wymaga to wywiercenia otworu o średnicy 35 mm i zabezpieczenia jego ścianek silikonem. Połączenia hydrauliczne, w zależności od miejsca łączenia, uszczelniane są albo doczołowo (np. wężyki z uszczelką gumową), albo na gwincie przy użyciu taśmy teflonowej lub pakuł (np. przy montażu zaworu odcinającego).

Montaż zlewozmywaka - krok 9. Podłączamy syfon

Montaż zlewozmywaka - krok 9. Podłączamy syfon

Po wstawieniu zlewu w otwór blatu, należy połączyć wstępnie zamocowane elementy odpływu (zgodnie z instrukcją) z instalacją kanalizacyjną. Syfony mają zazwyczaj szerokie możliwości regulacji wysokości i kierunku odpływu, jednak konieczne będzie również dopasowanie podejścia od strony instalacji. Średnica odpływu najczęściej wynosi 40 mm, co wymaga zastosowania redukcji (średnica rur kanalizacyjnych to 50 mm). W zależności od konfiguracji, mogą być potrzebne kolanka o różnych kątach załamania, a w przypadku skomplikowanego odprowadzania ścieków, nawet elastyczna rura harmonijkowa (należy jednak pamiętać, że jest to potencjalne miejsce zapychania się instalacji).

Ponieważ większość połączeń jest przesuwna (trzyma się jedynie na uszczelce), należy zadbać o ich stabilne zamocowanie, aby zapobiec rozszczelnieniu się na skutek drgań, uderzeń hydraulicznych czy efektu pełzania. W tym celu, przylegający do ściany koniec rury kanalizacyjnej powinien być solidnie przytwierdzony do ściany, a wszystkie nakrętki zaciskowe mocno dokręcone.

Montaż zlewozmywaka - krok 10. Podłączamy zmywarkę

Montaż zlewozmywaka - krok 10. Podłączamy zmywarkę

W przypadku korzystania ze zmywarki w kuchni, konieczne jest jej podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Z uwagi na zazwyczaj bliskie sąsiedztwo zlewu, dogodnym momentem na podłączenie zmywarki jest montaż zlewozmywaka.

Doprowadzenie wody do zmywarki nie stanowi większego problemu. Wystarczy zamontować trójnik na końcówce rury z zimną wodą, a następnie drugi zawór z gwintem, umożliwiający podłączenie węża zasilającego zmywarkę (zwykle o średnicy ¾ cala).

Większe wyzwanie może stanowić odprowadzenie wody, zwłaszcza jeśli syfon zlewozmywakowy nie posiada króćca do podłączenia węża odpływowego. W przypadku wielu modeli zlewów, odpływy są dopasowane do konkretnego modelu, co wiąże się z koniecznością znalezienia wersji z dodatkowym przyłączem lub przeróbką. Przeróbka polega na wstawieniu dopasowanego odgałęzienia na jednym z odprowadzeń z komory zlewu.

Montaż zlewozmywaka - instrukcja

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Ferro

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak do kuchni?

    Wybór odpowiedniego zlewu kuchennego zależy od wielkości pomieszczenia, intensywności jego użytkowania oraz obecności zmywarki. Najpopularniejsze są zlewy ze stali nierdzewnej, kompozytowe i konglomeratowe, które różnią się wielkością, liczbą komór i materiałem wykonania.
  • Jakie materiały dodatkowe są potrzebne do montażu zlewozmywaka?

    Do montażu zlewozmywaka potrzebny będzie zestaw odpływowy z syfonem, bateria kuchenna, wężyki do podłączenia wody, zawory odcinające, silikon, taśma teflonowa lub pakuły oraz pasta uszczelniająca.
  • Jakie narzędzia są niezbędne do montażu zlewozmywaka?

    Do montażu zlewozmywaka potrzebne będą: wyrzynarka lub pilarka tarczowa, szlifierka oscylacyjna lub paca z papierem ściernym, miarka zwijana, liniał, ołówek, zestaw narzędzi hydraulicznych, wkrętaki płaskie i krzyżowe oraz wiertarka udarowa.
  • Jak wyznaczyć otwór w blacie kuchennym pod zlewozmywak?

    Wyznaczanie otworu zaczyna się od ustawienia szafek i narysowania granic otworu na spodzie blatu. Można wykorzystać szablon od producenta lub samodzielnie obrysować zlewozmywak i wymierzyć zarys otworu.
  • Jak podłączyć armaturę i syfon do zlewozmywaka?

    Bateria kuchenna jest montowana na zlewozmywaku, a syfon łączy się z instalacją kanalizacyjną. Wężyki do baterii należy zamontować przed jej przykręceniem, a wszystkie połączenia uszczelnić silikonem lub taśmą teflonową.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

15 Apr 2021, 16:21

Praktycy - jak nie można zmienić zlewu, to zmieńcie syfon. Są już takie montowane na ścianie, oszczędzające miejsce. Są nawet takie BEZ KOLANEK (patrz Smartloc Prevexu). Nie ma co stać w miejscu, nawet syfonowym ;) Udanego montażu!  

07 Feb 2021, 17:17

Jakbyś, praktyku, pogłówkował, to tak zamontowałbyś syfon, żeby nie zajmował większości przestrzeni szafki pod zlewozmywakiem... Jeszcze z dziesięć lat praktyki i zostaniesz PRAKTYKIEM póki co jesteś gość praktyk

Gość praktyk

07 Feb 2021, 16:36

i nasuwa się pytanie dlaczego większość producentów zlewozmywaków ma problem ze zrozumieniem prostego problemu - takiego zaprojektowania zlewozmywaka, żeby szafka na której jest umocowany była do użytku, a nie jej zdecydowana większość zajmuje syfon. Przez takie myślenie około ...

Gość

14 Feb 2019, 10:12

To fakt! Jesteś amator i to niedouczony i bez praktyki... i nawet nie wiesz co to jest syfon i po co jest syfon...

Gość AMATOR

14 Feb 2019, 00:55

JA JESTEM AMATOR ALE TO JUŻ PRZESADA. ODPŁYW DO GÓRY??? CZIZYSSS

Gość Czesław

23 Nov 2017, 08:34

Nie pokazano montażu zlewozmywaka naszafkowego o wymiarach 800 × 600 i sposóbu jego zamocowania do szafki. Takie zlewozmywaki też się montuje.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!