Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007

Pokrycia dachowe

Konstrukcja dachu pokrytego dachówką ceramiczną lub cementową (wariant z niskoparoprzepuszczalną folią dachową)Zwieńczeniem konstrukcji domu są pokrycia dochowe. By były trwałe i szczelne muszą być poprawnie ułożone. Jakie poszycie pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia...
Konstrukcja dachu pokrytego dachówką ceramiczną lub cementową (wariant z niskoparoprzepuszczalną folią dachową)

Zwieńczeniem konstrukcji domu są pokrycia dochowe. By były trwałe i szczelne muszą być poprawnie ułożone.

Jakie poszycie pod dachówki?

Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary 40x50 mm lub 50x60 mm. Łaty powinny być montowane w odstępach zalecanych przez producenta dachówki i dostosowanych do kąta nachylenia połaci dachowej – dla większości dachówek jest to 30-35 cm. Zamiast łaty okapowej lepiej przybić deskę, wtedy pierwszy rząd dachówek będzie oparty na większej powierzchni. Zmniejszy to ryzyko ich uszkodzenia pod ciężarem gromadzącego się śniegu oraz umożliwi pewniejsze zamocowanie pasa nadrynnowego. Deska okapowa powinna też być o 2-3 cm wyższa od pozostałych łat, dzięki temu kąt nachylenia okapu będzie nieco mniejszy i wyhamuje strugi wody spływającej do rynny.

 

Dachówki ceramiczne i cementowe powinny być układane na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 25-30°. Czasem trzeba ułożyć je na fragmencie dachu o mniejszym nachyleniu, na przykład na lukarnie. Wówczas trzeba zrobić pełne deskowanie pokryte papą, a do nich przybić ruszt z kontrłat i łat.

Jak kupować dachówki?

Sposób układania dachówek ceramicznych i cementowych jest niemal identyczny, a ewentualne różnice mogą wynikać jedynie z kształtu dachówek. Elementy pokrycia kupuje się na sztuki i dlatego producenci często podają liczbę dachówek potrzebnych do ułożenia 1 m2. Trzeba jednak pamiętać, że dachówki układa się w rzędach poziomych, a kolejne rzędy z odpowiednim zakładem – zależnie od kąta nachylenia dachu. Przy mniejszych kątach nachylenia dachu zakłady będą miały wiekszą szerokość i może się okazać, że ostateczna liczba dachówek na metrze kwadratowym gotowego dachu będzie inna. Dlatego kupując dachówki warto posłużyć się projektem dachu, wtedy łatwiej będzie ustalić liczbę potrzebnych dachówek skrajnych (lewych i prawych), gąsiorów i innych elementów uzupełniających. Szerokość połaci dachowej powinna odpowiadać wielokrotności szerokości ułożonej dachówki, tak by nie trzeba było przycinać dachówek.

Jak układać dachówki?

Pokrycie układa się poziomymi rzędami, zaczynając od okapu. Dachówki utrzymują się na dachu pod własnym ciężarem, dlatego w zasadzie nie wymagają żadnego mocowania. Jedynie dachówki skrajne powinny być przybite, co uchroni je przed poderwaniem przez wiatr. Podczas układania pokrycia trzeba pamiętać o wstawieniu w odpowiednich miejscach dachówek przelotowych, przeznaczonych do wyprowadzenia ponad dach rury wentylacyjnej, anteny lub wsporników pod ławę kominiarską.

 

Akcesorii tych nie należy zastępować innymi elementami. Zaoszczędzić można zastępując drogie dachówki szczytowe (skrajne) obróbką blacharską mocowaną do deski – wiatrownicy. Na kalenicy układa się profilowane gąsiory mocowane zaczepami do wsporników przybitych do krokwi. Pod gąsiorami trzeba umieścić taśmę grzebieniową, która umożliwi wentylację przestrzeni pod dachem.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Pokrycia dachowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!