Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Koszt wykonania ścian zewnętrznych stanowi zwykle jedynie ok. 1/10 kosztów całego domu. Biorąc pod uwagę rolę, jaką te elementy odgrywają w całej konstrukcji budynku, wydatki, jakie trzeba ponieść na ich budowę, wydają się tym bardziej niewielkie.

Ściany zewnętrzne
(fot. Xella (Silka))
Ściany zewnętrzne decydują o trwałości oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej budynku. Bardzo ważne jest także to, w jakim stopniu ściany magazynują ciepło, innymi słowy jaka jest ich akumulacyjność. Ta cecha ścian zewnętrznych stabilizuje temperaturę w pomieszczeniach, zarówno w sezonie grzewczym, jak i latem, kiedy zmniejsza dokuczliwość upałów. Wszystkie te – najważniejsze cechy omawiamy szczegółowo na przykładzie najczęściej w Polsce murowanych ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

Ściany bez ocieplenia

To ściany wznoszone bez dodatkowej warstwy termoizolacyjnej. Można natomiast wymurować je z elementów złożonych z więcej niż jednego materiału, np. z bloczków keramzytobetonowych z przekładkami polistyrenowymi czy pustaków wypełnionych perlitem. Najczęściej jednak ściany jednowarstwowe wznosi się z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej i aby spełniały one minimalne wymagania pod względem izolacyjności cieplnej, muszą być dość grube: 40–50 cm.

Ponieważ w ścianach jednowarstwowych warstwa konstrukcyjna (nośna) pełni równocześnie funkcję izolacji cieplnej, powstają pewne trudności. Materiały o dobrej izolacyjności cieplnej mają zwykle niewielką wytrzymałość mechaniczną. Charakterystyka ścian jednowarstwowych to zawsze efekt kompromisu pomiędzy tymi cechami.

Ściany jednowarstwowe muruje się, wykorzystując tzw. zaprawę ciepłochronną, o zdecydowanie wyższej niż zwykła izolacyjności cieplnej (ale droższej) – albo też z użyciem zaprawy klejowej, murując na bardzo cienkie spoiny. Drugi sposób wymaga jednak użycia elementów ściennych o niewielkiej tolerancji wymiarów, a te są droższe od standardowych.

 

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x