Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013

Kanalizacja

Przeciętna, czteroosobowa rodzina wytwarza w ciągu doby nawet 500–600 litrów ścieków. Co z nimi zrobić? Uzależnione jest to od istniejącego uzbrojenia – czy w pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna. Jeśli jej nie ma, trzeba wybrać inne rozwiązanie, które będzie wygodne dla mieszkańców i zgodne z prawem.

 

Kanalizacja – możliwości i formalności

Jeśli w pobliżu naszej nieruchomości przebiega sieć kanalizacyjna, to oczywiście możemy się do niej podłączyć – pod warunkiem, że nie jest ona zbytnio oddalona (przy dużych odległościach inwestycja taka może być bardzo kosztowne).

Najczęściej mamy do czynienia z kanalizacją bytowo-gospodarczą, co oznacza, że możemy do niej odprowadzić tylko ścieki bytowo-gospodarcze, a nie deszczówkę.

Bardzo rzadko, najczęściej w dużych miastach, kanalizacja jest ogólnospławna, czyli taka, do której można wyprowadzić ścieki bytowe z domu i wodę deszczową.

Budynek nowy. W sytuacji, gdy planujemy budowę naszego wymarzonego domu możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej załatwia się w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż konieczne jest przedłożenie dokumentów dotyczących planowanego odprowadzania ścieków. Wtedy do dokumentacji należy dołączyć projekt przyłącza kanalizacyjnego, który wykona uprawniony projektant. Po uzyskaniu zgody na budowę domu i uprawomocnieniu się tej decyzji, nie trzeba składać w starostwie odrębnego zgłoszenia budowy przyłącza, po prostu można rozpocząć prace.

Monika Dąbrowska

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!