Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja, klimatyzacja, GWC

Podstawowy warunek to odpowiednio duża wymiana powietrza w domu. Jednak nie zawsze to wystarcza. Powietrze powinno mieć jeszcze odpowiednią jakość, choćby temperaturę i czystość. A wszyscy chcielibyśmy także aby utrzymanie tych komfortowych warunków nie kosztowało zbyt wiele.

Wentylacja, klimatyzacja, GWC
(fot. Fakro)
Wentylacja to wymiana powietrza w domu. Jest niezbędna nie tylko dlatego, że oddychając, zużywamy zawarty w powietrzu tlen. Do wnętrz w naszym otoczeniu trafia też nieustannie wiele substancji, które trzeba usunąć. To przede wszystkim para wodna, którą wydzielamy my sami (wraz z oddechem i przez skórę), ale duże jej ilości powstają także przy gotowaniu, korzystaniu z prysznica itd. Jednak również sprzęty znajdujące się we wnętrzach (np. meble) i materiały, z których wykonano dom wydzielają różne substancje, które w wyższych stężeniach, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane, mogą nam szkodzić.

Efekt nieskutecznej wentylacji to nie tylko dobrze wszystkim znane uczucie duszności i zaduch. U domowników może pojawić się także wiele objawów, których związku z wentylacją się nie domyślimy – uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, podrażnienie spojówek i skóry. „Poszkodowany” będzie też sam budynek – dojdzie do trwałego zawilgocenia jego konstrukcji, co prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych.

Gdzie dostarczyć, skąd usunąć?

Instalacje wentylacyjne zwykle projektuje się tak, by powietrze było do jednych pomieszczeń dostarczane, a z innych tylko usuwane. Zapewniając swobodny przepływ pomiędzy nimi, uzyskujemy wymianę powietrza w całym domu. Polskie przepisy budowlane określają minimalną ilość powietrza, która musi być usuwana z niektórych pomieszczeń:

- z kuchni z kuchenką:
– gazową – 70 m3/h;
– elektryczną – 50 m3/h;
- z łazienki – 50 m3/h;
- z oddzielnego WC – 30 m3/h;
- z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m3/h;
- z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m3/h.

Oczywiście taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych pomieszczeń (sypialni, salonu itp.). W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m3/h. W godzinach nocnych przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%. Zaleca się także montaż w kuchniach i łazienkach urządzeń (wentylatorów wyciągowych), pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 10/2012

Dom to nie wszystko – zarówno dla własnego komfortu, jak i poczucia estetyki, warto zadbać o wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy. W październikowym więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe