Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna i teletechniczna

Jako użytkownicy musimy zawczasu zdecydować, z jakich urządzeń elektrycznych zamierzamy korzystać. Pamiętajmy też o oświetleniu ogrodu, podjazdu, wykonaniu alarmu, domofonu itp. Ważne by, odpowiednio wcześnie uwzględnić to w harmonogramie zadań. Na dopracowanie szczegółów przyjdzie czas później i niezbędna będzie wówczas pomoc fachowca.

Jakie urządzenia, taka moc

Najważniejsze przy planowaniu jest to, jakie urządzenia elektryczne chcemy zainstalować w domu. Przede wszystkim trzeba uwzględnić urządzenia dużej mocy – przepływowe podgrzewacze wody, kuchnie elektryczne oraz elektryczne ogrzewanie pomieszczeń. Dla ich funkcjonowania niezbędne jest dostosowane do znacznego obciążenia przyłącze oraz duży przydział mocy. Dlatego wszelkie plany należy zacząć od wizyty w rejonowym Zakładzie Energetycznym. Może się okazać, że ze względu na stan sieci nie ma szans na przydział mocy większy niż standardowe 12–15 kW, a jeden przepływowy podgrzewacz wody, umożliwiający komfortowe korzystanie z prysznica, ma ok. 20 kW. Trzeba wówczas szukać alternatywnych rozwiązań, np. grzałka w podgrzewaczu pojemnościowym ma nie 20 kW, a zaledwie 1,5–2,5 kW. Taka zamiana wymaga jednak znacznego zmodyfikowania instalacji:

  • na zasobnik ciepłej wody trzeba wygospodarować miejsce;
  • do punktów poboru z ogrzewaczami przepływowymi wystarczy doprowadzić jedną rurę z zimną wodą. W systemie zasobnikowym niezbędna jest zaś rura z wodą zimną, z wodą ciepłą i ewentualnie trzecia – cyrkulacyjna;
  • w rozległej instalacji z centralnym zasobnikiem do wygodnego korzystania z ciepłej wody niezbędne jest wykonanie cyrkulacji, co wymaga ułożenia dodatkowej (trzeciej) rury pomiędzy punktami poboru i zasobnikiem oraz podnosi koszty.

Przykłady takich alternatywnych rozwiązań i skutków zmian można mnożyć. Dlatego nasze plany najlepiej jak najwcześniej skonfrontować z rzeczywistością – wybrać się do zakładu energetycznego i skonsultować się z elektrykiem. Jego pomoc jest i tak niezbędna, bo amatorowi trudno określić, jaki będzie rzeczywisty maksymalny pobór mocy. Każde urządzenie ma wprawdzie podaną na tabliczce znamionowej moc, ale jest to moc pobierana w trakcie normalnej pracy. Natomiast w momencie ich załączenia pobór może być kilkakrotnie wyższy. Ponadto urządzenia elektryczne nigdy nie pracują wszystkie równocześnie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x