Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i parapety

Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy większość inwestorów pochyla się nad tematem. Dobranie parapetów też nie jest łatwe, choć w ich przypadku decydują głównie względy estetyczne.

Okna i parapety

Pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy to to, z jakiego materiału mają być okna, a w zasadzie profile, z których będą wykonane. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną, wybór nie jest więc prosty. Najtańsze są okna z PVC, droższe – drewniane, a najdroższe – aluminiowo-drewniane i aluminiowe. Dobór parapetów jest łatwiejszy, te zewnętrzne w większości są metalowe lub z kształtek ceramicznych, wewnętrzne natomiast drewniane, z PVC lub z kamienia.

Standardowo w oknach montuje się okucia umożliwiające otwieranie i uchylanie skrzydeł. W oknach tarasowych warto dopłacić za hamulec, służący do zablokowania otwartego skrzydła. Szerokie przeszklenia tarasowe obecnie najczęściej wyposaża się w okucia, które pozwalają na przesuwanie (albo unoszenie i przesuwanie) skrzydeł. W kuchni w oknie nad zlewem można również zdecydować się na okna przesuwne, umożliwiające otwarcie skrzydła bez konieczności składania baterii. Warto też dopłacić za klamkę z kluczykiem, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, a także osłony przeciwsłoneczne i moskitiery. Kompleksowe zamówienie będzie na pewno tańsze, niż dokupowanie tych akcesoriów oddzielnie.

PVC KONTRA DREWNO I ALUMINIUM

Profile z PVC zbudowane są z kilku komór, wbrew powszechnej opinii sama ich liczba nie wpływa na ciepłochronność okna. Znaczenia ma szerokość profili. Wielu producentów okien wytwarza je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne. Dlatego część producentów wyposaża okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Joanna Dąbrowska
FOT. SCHÜCO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x