Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2004

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zmiana systemu grzewczego

Pytanie Czytelnika: Po wielu latach starań kupiłem dom jednorodzinny wybudowany w latach pięćdziesiątych. Poprzedni właściciel ogrzewał budynek piecami węglowymi, ustawionymi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Dom ma stropy betonowe, jest całkowicie podpiwniczony. W mijającym sezonie budowlanym zrobiłem remont i ociepliłem poddasze oraz ściany zewnętrzne metodą lekką. Zastosowałem styropian o grubości 12 cm....
Pytanie Czytelnika:

Po wielu latach starań kupiłem dom jednorodzinny wybudowany w latach pięćdziesiątych. Poprzedni właściciel ogrzewał budynek piecami węglowymi, ustawionymi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Dom ma stropy betonowe, jest całkowicie podpiwniczony.

W mijającym sezonie budowlanym zrobiłem remont i ociepliłem poddasze oraz ściany zewnętrzne metodą lekką. Zastosowałem styropian o grubości 12 cm. Wobec tego, że konieczny jest remont całego budynku, w tym wymiana posadzek, instalacji, tynków itd., rozważam wykonanie ogrzewania podłogowego. Chciałbym uniknąć grzejników zawieszonych na ścianach i wykonywania pionów c.o.

Ogrzewanie podłogowe w zasadzie powinno być stosowane wyłącznie w budynkach o bardzo dobrej izolacji termicznej. Prowadzi to do zminimalizowania strat ciepła i pozwala na ekonomicznie uzasadnione stosowanie układów niskotemperaturowych. Domy wznoszone obecnie na pewno mają dobrą lub doskonałą izolację termiczną. Dom stary, ocieplony styropianem 12 cm, zapewne również spełnia warunek dobrej termoizolacji. Aby jednak wybrać konkretne rozwiązanie trzeba podjąć szereg decyzji dotyczących zagadnień szczegółowych.


Pobierz wersję pdf: Zmiana systemu grzewczego
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2004
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2004

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x