Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania

Remont dachu nie jest przedsięwzięciem prostym. Czasami jednak koniecznym, jeśli pokrycie przecieka, dach słabo izoluje poddasze lub konstrukcja uległa uszkodzeniu. Na szczęście, właściwie przeprowadzona modernizacja dachu pozwoli uniknąć napraw przez kolejne dziesięciolecia.


Dach pełni niezwykle istotną rolę osłony domu, musi być więc szczelny i dobrze izolować wnętrze. Ponieważ jest też ważnym elementem architektonicznym, powinien być estetyczny i dobrze komponować się z bryłą budynku. Jeśli zatem nieszczelności zaczną powodować przeciekanie, połacie będą się uginać lub dach nie będzie już spełniał obecnych standardów termoizolacyjnych, trzeba się zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest jego modernizacja. Aby to przedsięwzięcie się powiodło, trzeba się do niego dobrze przygotować, a prace powierzyć doświadczonej ekipie dekarskiej.

Zadanie dla konstruktora

Przystępując do remontu dachu, należy dokonać fachowej oceny stanu jego konstrukcji. Powinien się tym zająć konstruktor z uprawnieniami, który sprawdzi stan więźby dachowej i pomoże dobrać optymalne pokrycie.

Najczęstszym problemem jest osłabienie elementów więźby dachowej na skutek działania owadów i grzybów. Zdarza się też, że krokwie nie wytrzymują obciążenia, gdy na dach położono zbyt ciężkie pokrycie. W takiej sytuacji, konstruktor może rekomendować wymianę ugiętego elementu na nowy (o odpowiedniej nośności) albo wzmocnie nie go obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014Zamów ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Zapraszam do lektury tego wyjątkowego numeru miesięcznika Budujemy Dom. Jest on wyjątkowy, bo w całości poświęcony: remontom, modernizacjom i przebudowom. więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe