Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, alarmy, systemy inteligentne

Domofon i wideofon to wygoda i podstawowe zabezpieczenie wejścia na posesję. Zdecydowanie większe bezpieczeństwo zapewniają jednak systemy alarmowe. Obie te instalacje, i wiele innych w obrębie domu i ogrodu, można zintegrować za pomocą systemu inteligentnego – wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa, oszczędności i wygody domowników.

Domofon i wideofon

Co wybrać?

Montaż domofonu lub jego doskonalszej wersji – wideofonu (oprócz komunikacji głosowej pozwala zobaczyć, kto stoi przed furtką) – w domu jednorodzinnym to standard. Urządzenia te zapewniają wygodę i stanowią zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi. Wideofon to urządzenie znacznie droższe od domofonu, dlatego instaluje się go zwłaszcza wtedy, gdy widok na furtkę z okien domu jest przysłonięty. W innym wypadku wystarcza domofon. Zamiast wideofonu, można też zastosować domofon oraz kamerę zewnętrzną.

Analogowy czy cyfrowy? Instalacja domofonowa i wideofonowa pracują w systemie analogowym lub cyfrowym, co przede wszystkim decyduje o możliwości jej rozbudowania o dodatkowe funkcje. Urządzenia analogowe są tańsze i popularniejsze, ale mają ograniczoną funkcjonalność i wymagają połączeń wielożyłowych. Cyfrowe natomiast stosuje się głównie w domach wielorodzinnych, gdzie potrzebne jest przyłączenie wielu lokali. Ale ich kupno warto też rozważyć w domu jednorodzinnym, bo umożliwiają otwieranie furtki bez użycia klucza – poprzez wybieranie na klawiaturze zaprogramowanego kodu.

Przez kable czy radiowo? Wybór między urządzeniem przewodowym i bezprzewodowym jest istotny ze względu na kwestie związane z montażem. Na odcinku furtka – dom wybierzmy system bezprzewodowy, jeśli istnieje problem z ułożeniem przewodów (często wynika on z dużej odległości między furtką i domem lub z utwardzenia nawierzchni). Pamiętajmy jednak, że aby system bezprzewodowy zapewniał zdalne otwieranie bramy, i tak konieczne jest doprowadzenie napięcia do zasilania zaczepu elektromagnetycznego (nie ma z tym problemu, jeśli w pobliżu furtki zamontowano oświetlenie lub elektryczne otwieranie bramy – doprowadzone z tych punktów, poprzez transformator, napięcie sieciowe zapewnia zasilanie elektromagnesu i panelu zewnętrznego; ten ostatni, w przypadku gdy nie doprowadzono napięcia zewnętrznego, zasilany jest bateriami).

System bezprzewodowy wewnątrz domu, podobnie jak w ogrodzie, pozwala uniknąć kłopotliwego rozprowadzania przewodów. Ponadto umożliwia łączność z dowolnego miejsca będącego w zasięgu domofonu, co jest szczególnie przydatne, gdy często przebywamy poza budynkiem. Z drugiej strony, łączność bezprzewodowa ma ograniczony zasięg, bo sygnał jest tłumiony przez konstrukcję domu.

Małgorzata Kolmus
fot. Nice

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x