Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Ze względu na niski poziom hałasu oraz małe gabaryty w domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są klimatyzatory ścienne. Mogą to być urządzenia wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nie tylko z kurzu, ale również z zapachów, dymu tytoniowego, bakterii, zarodników grzybów, czyli szkodliwych dla zdrowia substancji.

Klimatyzacja
(fot. Klima Therm)
Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Monoblok

Jest to przenośne urządzenie mające wszystkie elementy w jednej obudowie. Powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia, służące do schłodzenia sprężarki klimatyzatora, wyprowadza się na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 10 cm. Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno, w związku z czym do klimatyzowanego pomieszczenia napływa ciepło z zewnątrz. Powietrze nie krąży więc w obiegu zamkniętym, a urządzenie nie ma najlepszej wydajności i zużywa więcej energii niż klimatyzatory innych typów. Poza tym wadą monobloku jest dość głośna praca: sprężarka i wentylatory – urządzenia wytwarzające hałas – znajdują się w ochładzanym pomieszczeniu.

Hałas może być uciążliwy dla domowników. Szczególnie głośne są urządzenia tanie, które dodatkowo, jeśli z czasem się zużyją, mogą hałasować jeszcze bardziej. Zaletą monobloku jest możliwość samodzielnego montażu.

Split

Urządzenie składa się z dwóch części – jednostki zewnętrznej (ze sprężarką, skraplaczem i wentylatorem wymuszającym ruch powietrza) oraz wewnętrznej (z parownikiem i wentylatorem), połączonych cienkimi rurkami (tzw. rurkami freonowymi), przez które przepływa czynnik chłodniczy. Ciepło powstające w jednostce wewnętrznej jest oddawane do pomieszczenia, a powietrze w urządzeniu może krążyć w obiegu zamkniętym.

Najbardziej hałaśliwe urządzenie – jednostka zewnętrzna zamontowana jest na zewnątrz. W klimatyzatorach typu split kondensat jest w sposób ciągły odprowadzany do kanalizacji podłączoną do niego specjalną rurką lub spływa na trawnik. Urządzenia te są wydajniejsze niż monobloki, korzystanie z nich nie wiąże się z przymusowym wystawianiem rury przez uchylone okno. Wymagają fachowego montażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x