Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja - Komfort świeżego powietrza

Sprawnie działająca wentylacja musi zapewniać dopływ świeżego powietrza zewnętrznego, dostarczającego tlen dla mieszkańców, a także usuwanie dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza z wnętrza domu. Jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie gwarantuje komfort mieszkańcom oraz oszczędności w zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania.

Najważniejszym parametrem – decydującym o intensywności wymiany powietrza wewnętrznego w domach – jest zawartość pary wodnej, czyli wilgotność powietrza. Jej wytwarzanie następuje w wyniku oddychania mieszkańców, parowania roślin, prania, gotowania czy kąpieli, a ilość wydzielonej wody (w postaci pary) sięga kilku litrów w ciągu doby. Utrzymanie czystości i optymalnej wilgotności względnej powietrza na poziomie 45–60% wymaga wentylacji średniodobowej na poziomie 0,5 kubatury domu na godzinę (patrz ramka na następnej stronie).

Uzyskanie właściwego klimatu w pomieszczeniach wymaga zapewnienia możliwości regulacji intensywności wymiany powietrza, zależnie od warunków zewnętrznych i rodzaju wentylowanego pomieszczenia. W praktyce, ze względu na rodzaj wytwarzanych oparów i długość użytkowania wnętrza, powinniśmy zapewnić nieco inne sposoby wymiany powietrza w kuchni, łazienkach i pokojach. Kuchnia musi mieć drugi otwór wywiewny poza okapem, bo wentylator w okapie działa tylko okresowo, a kiedy nie pracuje, blokuje wywiew. Wydzielenie okapu z instalacji wentylacyjnej ma sens przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (brud nie trafia do centrali). W łazience i WC powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, chroniąca przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w całym domu. Dlatego w łazienkach wykonuje się tylko kanały wywiewne, a powietrze napływa do nich z pokoi – łazienka mniej się wychładza. Natomiast w pokojach z reguły wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza.

Cezary Jankowski
fot. Pro-Vent

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x