Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oczka, stawy

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Nawet mała tafla wody cieszy oczy, poprawia mikroklimat, korzystnie jonizuje powietrze, uspokaja, zwabia do ogrodu ptaki i owady, w upalne dni chłodzi. Wystarczy skrawek wody, by odbijał się w niej krajobraz i niebo. Jeśli dodać do tego możliwość uprawiania roślin wodnych, hodowania ryb albo pływania, mamy odpowiedź, dlaczego tak wielu właścicieli ogrodów decyduje się na budowę oczek lub stawów. Mimo dużych kosztów i dodatkowych prac pielęgnacyjnych.

KIEDY WYMAGA SIĘ POZWOLENIA?

Do zbudowania zbiornika wodnego o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie potrzeba pozwolenia. Wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Planując utworzenie większego zbiornika, w urzędzie powiatowym trzeba złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a po jego uzyskaniu – wykonuje się projekt budowlany zbiornika i składa się go z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli zbiornik ma być zasilany wodą płynącą, np. z rzeki, należy się liczyć z koniecznością przedłożenia większej ilości dokumentów.

LOKALIZACJA

Zbiornikowi powinien towarzyszyć taras lub altana. Wtedy najpełniej skorzysta się z przyjaznego mikroklimatu i pięknego widoku, jaki zawsze daje woda. Nie zakłada się go nad przebiegającymi w ziemi instalacjami – gazową, wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną lub telefoniczną. Ponieważ do obsługi akwenu potrzebna jest elektryczność i woda, warto umieścić go tam, gdzie łatwo będzie je doprowadzić. Należy odsunąć zbiornik od drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę, a później go zniszczyć. Sąsiedztwo drzew liściastych również nie jest dobre, z uwagi na zanieczyszczanie wody opadającymi liśćmi. Kłopoty podczas eksploatacji może sprawić podłoże z wysoko zawieszonymi wodami gruntowymi. Gwałtowny napływ wody podskórnej, np. po śnieżnej zimie, często powoduje tzw. podrywanie folii.

Ważnym parametrem lokalizacji jest nasłonecznienie. Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia. Słońce powinno oświetlać wodę 4–8 godzin dziennie, ale jednocześnie przynajmniej 1/3 jej powierzchni pozostawać w cieniu, dając ochłodę rybom i płazom. Jeśli przy tym akwen będzie dostatecznie głęboki, w zimnej wodzie nie rozwiną się glony.

Lilianna Jampolska
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x