Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Panele - podłoga na lata

Obecnie panele podłogowe należą do jednych z bardziej popularnych materiałów używanych do wykańczania podłóg. Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Podłogę z paneli można układać samodzielnie; zajmuje to zaledwie jeden dzień. Wierzchnia warstwa większości paneli jest fabrycznie wykończona, więc po ułożeniu nie wymagają szlifowania ani lakierowania.Panele produkowane są...

Obecnie panele podłogowe należą do jednych z bardziej popularnych materiałów używanych do wykańczania podłóg. Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Podłogę z paneli można układać samodzielnie; zajmuje to zaledwie jeden dzień. Wierzchnia warstwa większości paneli jest fabrycznie wykończona, więc po ułożeniu nie wymagają szlifowania ani lakierowania.Panele produkowane są z drewna, materiałów drewnopochodnych, korka i tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykane wzory to imitacje drewnianego parkietu, jednak równie popularne są panele z wzorami przypominającymi ceramikę lub kamień, a także z różnego rodzaju nadrukami (np. owoców lub bohaterów dziecięcych kreskówek).

Panele zbudowane są z trzech warstw, z których każda odznacza się odmiennymi cechami. Warstwa wierzchnia pełniąca funkcję dekoracyjną jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Warstwa środkowa, nazywana również nośną, decyduje o wytrzymałości panela. Natomiast warstwa spodnia odpowiedzialna jest za utrzymanie kształtu.

Panele drewniane

Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:

  • wierzchniej – o grubości 2-4 mm, wykonanej najczęściej z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV. Dostępne są również panele pokryte olejem lub olejem i woskiem, ale można też kupić panele niewykończone;
  • nośnej – o grubości około 8 mm, którą stanowi twarda płyta drewnopochodna (HDF) lub deszczułki z litego drewna iglastego ułożone prostopadle do warstwy wierzchniej;
  • spodniej – którą zazwyczaj wykonuje się ze sklejki drewnianej o grubości 1,5-3,5 mm.


W sprzedaży są panele prostokątne o długości od 80 do 220 cm i szerokości od 13 do 21 cm. Grubość jest uzależniona od rodzaju poszczególnych warstw i waha się w granicach od 8 do 22 mm.

Panele drewniane mogą być układane w całym domu, istnieje jednak kilka wyjątków:
  • w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym mogą być układane tylko panele do tego przeznaczone;
  • w łazienkach można układać panele wykonane jedynie z niektórych gatunków drewna egzotycznego (np. z teku), odpornych na zawilgocenie.

    Twardość paneli drewnianych zależy od rodzaju drewna użytego do wykonania warstwy wierzchniej. Najtwardsze są gatunki egzotyczne (badi, merbau, jatoba, bambus), a z krajowych dąb, jesion i buk. Panele wykonane z tych gatunków nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, jak przedpokoje, pokoje dzienne czy kuchnie. Natomiast podłogi z drewna miękkiego (sosna, świerk, jodła) lub średnio miękkiego (olcha, wiśnia, modrzew) mogą być układane w pomieszczeniach rzadziej używanych - sypialniach lub pokojach gościnnych.


Panele myje się lekko wilgotną szmatką i wodą z dodatkiem środka do konserwacji podłóg drewnianych. Możliwa jest renowacja tego typu podłóg poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Ilość cyklinowań zależy od grubości warstwy wierzchniej. W zasadzie nie jest możliwe cyklinowanie paneli o górnej warstwie cieńszej niż 4 mm.


Pobierz wersję pdf: Panele - podłoga na lata
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x