Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Najpopularniejsze systemy stropowe

Wybór stropu należy do projektanta, który – w zależności od kształtu rzutu budynku, jego rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia – dobiera odpowiedni system. Ponadto, podczas analizy projektowej uwzględnia wymagania techniczne wykonania danego stropu, specyfikę montażu, dostępność materiałów, możliwości transportowe oraz koszty optymalnego rozwiązania. Ważne są bowiem zarówno względy techniczne, jak i finansowe.

Najpopularniejsze systemy stropowe

Najpopularniejsze systemy stropowe
W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się następujące rodzaje stropów:

  • gęstożebrowe;
  • żelbetowe wylewane na budowie;
  • prefabrykowane (np. z płyt żerańskich – płyt kanałowych);
  • półprefabrykowane (np. typu filigran);
  • drewniane

Trzeba mieć świadomość, że strop to element nośny pełniący bardzo ważną funkcję w budynku. W trakcie jego wznoszenia nie można samodzielnie wprowadzać w nim żadnych zmian. W tej kwestii trzeba bezwzględnie polegać na wiedzy i doświadczeniu projektanta oraz kierownika budowy. Poza tym, jeśli mamy strop, w którym wykonane roboty podlegają zakryciu (np. w przypadku stropu żelbetowego i półprefabrykowanego), po zamontowaniu stropu, ale przed zalaniem go betonem, roboty musi odebrać kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony).

Tak też jest w przypadku stropu gęstożebrowego, w którym należy przed zalaniem skontrolować poprawność ułożenia belek stropowych oraz wykonania i ułożenia zbrojenia. W stropie prefabrykowanym trzeba też sprawdzić zbrojenie spoin oraz wieńce. Do obowiązków nadzorujących należy również dopilnowanie prac w trakcie betonowania i zwrócenie uwagi wykonawcom na właściwą pielęgnację betonu po zalaniu stropu.

Tomasz Rybarczyki
fot. T. RYBARCZYK

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x