Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym

Zanim wybierzemy kominek do naszego domu, powinniśmy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić. Inne są bowiem wymagania w sytuacji, gdy chcemy korzystać z niego okazjonalnie i ma on stanowić przede wszystkim dekorację salonu, a inne wtedy, gdy będzie pełnił rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym
Zakup kominka opalanego drewnem często wynika z chęci minimalizacji kosztów ogrzewania domu. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie nawet wtedy, gdy ma dostęp do innych źródeł energii. Oczywiście decydujący wpływ na koszty pozyskania ciepła ma cena i dostępność drewna opałowego – wykorzystując np. własne odpady drzewne, ogrzewanie będziemy mieli prawie za darmo. Jednak przy określaniu opłacalności takiego sposobu pozyskiwania ciepła przez większość użytkowników, trzeba brać pod uwagę rynkowe ceny opału.

KOMINEK OTWARTY CZY ZAMKNIĘTY?

Kominek bez zamkniętego paleniska można wykorzystywać praktycznie tylko jako lokalne źródło ciepła o niskiej efektywności oraz element dekoracyjny z „żywym ogniem”. Nadaje się też na kulinarne palenisko do pieczenia na grillu lub ruszcie. W kominku otwartym ciepło rozchodzi się głównie na drodze promieniowania z samego paleniska, jak i otaczających je ścianek. Większy obszar ogrzewania uzyskuje się dzięki skośnemu ukształtowaniu obudowy. Kominek ten wymaga doprowadzenia bardzo dużej ilości powietrza tylko częściowo wykorzystywanego do spalania, co sprawia, że wychłodzeniu ulegają odleglejsze części pomieszczenia – jeśli nawiewu nie doprowadzimy w pobliże paleniska.

Ze względu na okazjonalne wykorzystanie, koszty użytkowania nie mają większego znaczenia, a jako opał powinno się wykorzystywać duże polana z dobrze wysuszonego drewna. Ze względów bezpieczeństwa, kominek powinien być osłonięty ekranem z metalowej siatki lub szkła, chroniącym przed strzelającymi iskrami. Kanał dymowy komina musi za to mieć szyber, dzięki któremu możemy przynajmniej w ograniczonym stopniu regulować ciąg i szybkość spalania.

Cezary Jankowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x