Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom ABC 2008 - Stan surowy

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.

Z jakich elementów składa się system rynnowy?

Z czego składa się system rynnowy
 
 fot. Braas

W jaki sposób dobiera się przekrój i długość rynien oraz liczbę rur spustowych?

Dobór orynnowania - schemat 
Do domu o nieskomplikowanym kształcie dachu, przekrój i długość rynien i liczbę rur spustowych można dobrać samemu. Jeśli dach ma liczne załamania, należy poprosić o pomoc dekarza lub doradcę z firmy rynnowej.

Precyzyjny dobór orynnowania ułatwia wielkość określana jako efektywna powierzchnia dachu (EPD). Jest to powierzchnia, z jakiej system rynnowy ma odprowadzić wodę, obliczona ze wzoru:

EPD = (b+c/2) × l
w którym:
b – połowa szerokości dachu
c – wysokość dachu
l – długość dachu

Wynik obliczeń należy porównać z wydajnością poszczególnych systemów rynnowych (producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić konkretna rynna), a następnie wybrać odpowiedni rozmiar orynnowania. Dobierając go, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę miejsce, w jakim przewidziany jest spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Najlepsze jest centralne usytuowanie spustu, a więc na środku systemu rynnowego. Rura usytuowana na środku długości dachu może przyjąć dwa razy więcej wody niż rura na jego skraju.

Montaż rur powinien być wykonany z zachowaniem podstawowej zasady: odpływ musi się znajdować w najniższym punkcie orynnowania, by woda swobodnie do niego spływała.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

W powszechnym użyciu są dwa systemy orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi.

Wyboru rodzaju orynnowania powinno się dokonywać nie tylko w zależności od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu, ponieważ rynny:
  • stalowe są mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich,
  • z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i na dachach silnie nasłonecznionych mogą się okazać mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.


Pełny artykuł w pdf: Rynny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom ABC 2008 - Stan surowy
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom ABC 2008 - Stan surowy

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x