Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski" 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys - wybudowanie stanu surowego

Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł. Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać...

Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł.

Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać się trudna i kosztowna lub wręcz niemożliwa.

Pokusa oszczędności jest jednak silna, zwłaszcza że stan surowy daje w tym zakresie spore możliwości. Na tym etapie udział robocizny w kosztach całkowitych jest znacznie wyższy niż np. przy robotach wykończeniowych. Niemało zaoszczędzimy, zatrudniając mniejszą firmę wykonawczą, a jeszcze więcej – budując tzw. metodą gospodarczą. Możemy też rozejrzeć się za materiałami budowlanymi w promocyjnych cenach lub za dużą wielobranżową hurtownią – takie z reguły oferują bardzo atrakcyjne rabaty i transport „w cenie”.

Nie łudźmy się natomiast, że radykalnie obniżymy wydatki zmieniając materiał i technologię wykonania ścian. Ich koszty – po podliczeniu wszystkich elementów – różnią się od siebie jedynie nieznacznie; właściwszym, niż cena, kryterium będą tu parametry ściany i jej własności użytkowe. Uwaga – prawdziwe rozeznanie zapewni nam wyłącznie porównanie kosztów ścian całkowicie wykończonych. Oto przykład: uznawana za bardzo drogą elewacja klinkierowa nie wymaga tynkowania ani malowania, a jej trwałość zapewni nam wiele dziesięcioleci bez potrzeby konserwacji – czyli pokaźne oszczędności.

FUNDAMENTY

Tu wybór jest niewielki: można je wznieść z betonowych bloczków fundamentowych lub wykonać jako monolityczne – wylewane w deskowaniu. W praktyce koszty obu rozwiązań są porównywalne: nieco niższe wydatki na materiał w przypadku fundamentu wylewanego zrównoważy wyższa cena szalunków i robocizny. Można przyjąć, że dla ław fundamentowych o szerokości ok. 70 cm i ścian fundamentowych grubości 25 cm koszt ich wykonania łącznie z robotami ziemnymi wyniesie ok. 31 000 zł (przy całkowitym koszcie materiałów – ok. 14 000 zł). Cenę tę podniesie konieczność poszerzenia fundamentów, spowodowana np. niewystarczającą nośnością gruntu lub zmianą technologii budowy ścian.

ŚCIANY NOŚNE – ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE

W naszym projekcie na ścianę zewnętrzną składa się warstwa nośna (pustak ceramiczny grubości 25 cm), warstwa izolacyjna (wełna mineralna – 15 cm) oraz wykończeniowa (tynk mineralny na siatce). Wzniesione według tego popularnego „przepisu” ściany zewnętrzne zgodnie z kosztorysem będą nas kosztowały łącznie ok. 73 000 zł, z czego 40 000 zł pochłoną wydatki na materiały. To duże sumy, dotyczą jednak przegród całkowicie wykończonych. Za surowe mury – bez warstwy ocieplenia i tynku – zapłacimy ok. 36 000 zł.

Porównywalne pieniądze wydamy, jeśli zamiast ceramiki użyjemy cegły silikatowej lub bloczków z betonu komórkowego. W przypadku bloczków zapłacimy jednak więcej (o ok. 2000 zł) za ocieplenie wełną mineralną, bardziej odpowiednią dla tego rodzaju materiału ściennego. Możemy też wybrać ścianę jednowarstwową z pustaków ceramicznych lub lekkiej odmiany betonu komórkowego. Zaoszczędzimy na czasie i – co za tym idzie – na kosztach robocizny. Mniej wydamy też na prostsze wykończenie elewacji. Zapłacimy jednak więcej za materiał, a także za odpowiednie poszerzenie fundamentów. To ostatnie będzie również konieczne, jeśli wybierzemy ścianę trójwarstwową, która – wbrew powszechnie panującemu przekonaniu – jest rozwiązaniem tylko nieznacznie droższym od technologii konkurencyjnych, a różnicę tę rekompensuje jej doskonała ciepłochronność.

Jak wynika z powyższych wyliczeń, znaczący wpływ na koszty będzie miał rodzaj elewacji. To m.in. dzięki temu znacznie mniej zapłacimy za nośne ściany wewnętrzne z pustaków ceramicznych.

STROPY I ELEMENTY ŻELBETOWE

Nasz strop to konstrukcja typu teriva, dość kosztowna (ok. 20 000 zł, łącznie z wydatkami na wieniec i nadproża). Można ją zastąpić prostszym do wykonania stropem prefabrykowanym z płyt kanałowych, których koszt nie powinien przekroczyć 6000 zł. Dodać do tego trzeba koszt stali zbrojeniowej i betonu, przeznaczonych również na inne elementy żelbetowe wykonywane na budowie; powinien się on zamknąć w kwocie 1500 zł.

DACH – KONSTRUKCJA, POKRYCIE, ORYNNOWANIE

Około 10 000 zł zapłacimy za więźbę dachową pod dachówkę ceramiczną lub cementową. Kwotę tę możemy obniżyć nawet o ok. 1000 zł, wybierając pokrycie lekkie – np. blachodachówkę lub gont bitumiczny – co pozwoli „odchudzić” przekroje krokwi.

W naszym wariancie (dachówka cementowa) całkowity koszt pokrycia dachu, łącznie z orynnowaniem, wyniesie ok. 53 000 zł, przy wydatkach na materiał wysokości ok. 38 000 zł. Podobne nakłady poniesiemy wybierając dachówkę ceramiczną.

Najwięcej zaoszczędzimy decydując się na pokrycie z blachy – wówczas materiały będą nas kosztować ok. 24 000 zł. Nieco więcej – ok. 26 000 zł – wydamy na pokrycie dachu gontem bitumicznym, który mimo niskiej ceny własnej, wymaga sztywnego podłoża (ze struganych desek lub płyt OSB). Niestety, nie nadają się do tego celu deski „z odzysku” – np. pochodzące z szalunków. Utworzona z nich powierzchnia będzie daleka od doskonałości, czego nie da się ukryć pod warstwą pokrycia. Na materiały do pokrycia dachu dachówką ceramiczną wydamy ok. 30000 zł.

OKNA DACHOWE

Na zakup i montaż zaprojektowanych w naszym domu dwóch podwójnych okien dachowych oraz jednego pojedynczego wydamy ok. 9000 zł (cena ta obejmuje koszt kołnierzy uszczelniających). Choć to kwota niebagatelna, warto ją zainwestować: dzięki temu pokoje na poddaszu będą wspaniale doświetlone. Ponieważ przy spadku dachu, jaki charakteryzuje projekt NASTKA, okna połaciowe zapewniają dużą ilość światła, można rozpatrzyć zastąpienie okien podwójnych pojedynczymi – światła będzie co prawda mniej, ale oszczędność – niemała. Kolejne 500 zł pozostanie w naszej kieszeni, jeśli wybierzemy płaskie pokrycie dachowe (np. gont bitumiczny). O tyle tańsze będą płaskie kołnierze uszczelniające do okien.

OKNA FASADOWE

Tu mamy pewne pole manewru, ale raczej w kierunku... wyższych wydatków. Założenie kosztorysowe – 30 000 zł – dotyczy bowiem zakupu i montażu typowych okien fasadowych o profilach drewnianych, bez specjalnych właściwości. Dodatkowe funkcje – np. antywłamaniowa – oczywiście kosztują. Możemy także wstawić okna o podwyższonej termoizolacyjności. Zaoszczędzimy natomiast ok. 30% wydatków, zastępując okna drewniane profilami z PVC.

KOMINY

Równocześnie ze wznoszeniem ścian konstrukcyjnych rosną w naszym domu kominy. W projekcie przewidziano dwa, murowane, za które zapłacimy ok. 9000 zł (w tym ok. 3000 zł wyniesie robocizna). Alternatywą dla komina tradycyjnego może być dostawiony do ściany nośnej komin z elementów ceramicznych lub stalowych. Zaletą tego ostatniego jest możliwość wyprowadzenia go wysoko ponad połać dachu, co w sąsiedztwie wysokich drzew lub budowli bywa jedyną metodą na uzyskanie niezawodnego ciągu.

Opracowanie cen i komentarz: Cezary Jankowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x