Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Montaż centralnego odkurzacza bez pomocy fachowców

Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców - mówi Wojciech, członek Klubu Budujących Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu 170 m2, garaż 36 m2.

Instalacja: 5 gniazd (3 na parterze – w jadalni, w holu, w garażu; jedno na klatce schodowej na półpiętrze i na poddaszu); gniazdo w jednostce centralnej w kotłowni; 2 szufelki automatyczne: w kuchni i w wiatrołapie; wąż ssący o długości 7 m i krótszy w garażu; rura teleskopowa bez regulacji siły ssania w rączce; szczotki do podłóg twardych, do tapicerki i szczelinowe do grzejników i klawiatury komputera; separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym.

Decyzja: podczas budowy domu poprosiłem kilka firm o zaprojektowanie i wycenę systemu centralnego odkurzania do naszego domu. W międzyczasie poczytałem fachową literaturę i stwierdziłem, że oba etapy instalacji są proste do wykonania. Jestem z zawodu inżynierem i bardzo lubię majsterkować, dlatego jeden weekend poświęciłem na ułożenie rurociągu i kabli sterujących. Nie miałem z tym żadnych problemów. Używałem jednak markowych materiałów, które kupiłem w firmowym sklepie.

Z końcem budowy, w 2008 r., również samodzielnie zamontowałem w kotłowni jednostkę centralną. Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców. Montaż nie jest drogi. Warto wybrać jednostkę z min. 5-letnią gwarancją. Po wybraniu modelu, poszukałem najlepszej opcji cenowej u autoryzowanego dystrybutora w Internecie. Wszystkie akcesoria i osprzęt też są firmowe.

Jednostka centralna znajduje się w kotłowni (klamra zbiornika na wys. 95 cm) Zbiornik ma okienko wskazujące stan jego zapełnienia

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z odkurzacza centralnego. Ilość gniazd dobrałem dobrze, żałuję, że nie zrobiłem dodatkowej szufelki automatycznej przy kominku. Przestrzeń przy nim ciągle się brudzi od piasku i kory, sypiących się z wnoszonego drewna i szufelka pomogłaby je na bieżąco zbierać. Do sprzątania wkładu kominka używam separatora popiołu, ale zaraz potem chowam go, bo nie jest to dekoracyjny sprzęt i nie nadaje do ustawienia na stałe w salonie.

  Wadą odkurzacza centralnego jest brak możliwości wyprania na mokro dywanów lub tapicerek. Do tego celu kupiliśmy osobny odkurzacz. Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, dodatkowy „brudny” wąż do garażu. Nie kupowałem natomiast gadżetów typu oświetlenie odkurzacza, pilot.

 • Montaż instalacji przeprowadziłem przy pomocy prostych narzędzi, np. piły. Używałem oryginalnych rur o średnicy 50 mm i klejów. Prace wykonałem bardzo powoli i starannie, zgodnie z instrukcją, bo wiedziałem, czym grozi niechlujny i niefachowy montaż. Po ukończeniu I etapu, przez zalaniem posadzek, przeprowadziłem próbę elektrycznych przewodów. Są niskiego napięcia, więc nie obawiałem się samodzielnych prac. Nie robiłem próby ciśnieniowej rurociągu, ale wszystko jest z nim w porządku. Zdarzało się nam później wciągnąć gazety, szmatki i nie zatkały rur.

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Nie przekonały mnie jednostki z papierowym workiem, ani drogie modele split. Jestem zadowolony z worka odwróconego. Kiedy zacznie się kruszyć powłoka worka, po raz pierwszy go wymienię. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na pół roku.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap materiały – 620 zł plus przewody elektryczne 74 zł,
 • II etap – jednostka centralna 2933 zł, 
 • separator popiołu 120 zł.
Wąż (7 m) przechowuje się na wieszaku Gniazdo w holu na parterze i na półpiętrze przy schodach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. - mówi Elżbieta, czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Nowoczesne odkurzacze centralne marki Aspilusa

Centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto przemyśleć już na etapie układania instalacji. Jednak jaki odkurzacz centralny jest najlepszy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x