Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Instalacja inteligentna zamontowana dla oszczędności

Zakładając instalację inteligentną liczyłem na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł) - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: 220 m2, parterowy.

Zastosowany system: bezprzewodowy firmy Delta Dore.

Decyzja:

Na zastosowanie instalacji inteligentnej zdecydowałem się głównie ze względu na wygodę, którą zapewnia automatyczne sterowanie oświetleniem domu i ogrodu, roletami, alarmem, ogrzewaniem, bramą garażową i wjazdową, oraz podlewaniem ogrodu.

Oprócz tego istotną kwestią było bezpieczeństwo – w szczególności możliwość kontroli domu, kiedy ostatnie wychodzą z niego dzieci, i możliwość symulacji obecności domowników (kilka świateł w domu zapala się i gaśnie o zaprogramowanej porze). Liczyłem też na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł). 

Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy
Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy

Sterowanie instalacją odbywa się za pomocą łączników naściennych, ekranu dotykowego, telefonu komórkowego i tabletu. Najbardziej podoba mi się opcja zarządzania za pomocą smartfonu lub tabletu. To tak, jakbym miał dodatkowy ekran dotykowy, który mogę wszędzie ze sobą zabrać. Przez telefon mogę zdalnie sprawdzić, czy alarm w domu jest włączony (np. gdy ostatnie wychodzą z niego dzieci) i w razie potrzeby uruchomić go.

Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową

Jeden pilot służy do sterowania bramą garażową i wjazdową oraz bramą na działce i przed firmą. Oprócz tego, za jego pomocą mogę uzbrajać i rozbrajać alarm. Wygodnym rozwiązaniem, np. podczas wychodzenia z domu, jest możliwość wyłączenia wszystkich świateł jednym przyciskiem. 

Bezprzewodowy system alarmowy w moim domu okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jedynym elementem systemu, który musiałem zaplanować w czasie budowy domu był panel dotykowy (tylko on wymagał osobnego zasilania). Poza tym czujki ruchu przenosiłem wielokrotnie, zanim znalazłem odpowiednie dla nich miejsce.

W ramach systemu, zainstalowałem również czujniki wycieku wody współpracujące z alarmem i zaworem głównym wody, w końcu o nieszczelność nietrudno. Ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń programuje się oddzielne. Przykładowo intensywność ogrzewania salonu zwiększa się popołudniu, gdy domownicy wracają do domu, a gdy chcę skorzystać z biura, ręcznie zmieniam ustawienie temperatury w gabinecie z 17°C na 21°C. Dzięki temu, że sterowanie obejmuje jedenaście rolet zewnętrznych, każdy pokój może żyć własnym życiem.

Koszty: koszt całej instalacji (robocizna wraz z urządzeniami) – ok. 25 000 zł.

Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego
Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2012-11-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

System alarmowy prosty, ale funkcjonalny

Jestem zadowolony z działania systemu alarmowego. Jest prosty, ale funkcjonalny. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i jest wygodny w obsłudze - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

Czujniki tlenku węgla i gazu - w trosce o bezpieczeństwo domowników

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstającym w procesie spalania węgla, gazu, drewna, paliw płynnych itp. Ten silnie toksyczny gaz towarzyszący pracy praktycznie wszystkich domowych urządzeń grzewczych rokrocznie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego warto wyposażyć dom w skuteczny system sygnalizacji obecności tlenku węgla w powietrzu.
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x