Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Instalacja inteligentna zamontowana dla oszczędności

Zakładając instalację inteligentną liczyłem na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł) - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: 220 m2, parterowy.

Zastosowany system: bezprzewodowy firmy Delta Dore.

Decyzja:

Na zastosowanie instalacji inteligentnej zdecydowałem się głównie ze względu na wygodę, którą zapewnia automatyczne sterowanie oświetleniem domu i ogrodu, roletami, alarmem, ogrzewaniem, bramą garażową i wjazdową, oraz podlewaniem ogrodu.

Oprócz tego istotną kwestią było bezpieczeństwo – w szczególności możliwość kontroli domu, kiedy ostatnie wychodzą z niego dzieci, i możliwość symulacji obecności domowników (kilka świateł w domu zapala się i gaśnie o zaprogramowanej porze). Liczyłem też na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł). 

Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy
Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy

Sterowanie instalacją odbywa się za pomocą łączników naściennych, ekranu dotykowego, telefonu komórkowego i tabletu. Najbardziej podoba mi się opcja zarządzania za pomocą smartfonu lub tabletu. To tak, jakbym miał dodatkowy ekran dotykowy, który mogę wszędzie ze sobą zabrać. Przez telefon mogę zdalnie sprawdzić, czy alarm w domu jest włączony (np. gdy ostatnie wychodzą z niego dzieci) i w razie potrzeby uruchomić go.

Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową

Jeden pilot służy do sterowania bramą garażową i wjazdową oraz bramą na działce i przed firmą. Oprócz tego, za jego pomocą mogę uzbrajać i rozbrajać alarm. Wygodnym rozwiązaniem, np. podczas wychodzenia z domu, jest możliwość wyłączenia wszystkich świateł jednym przyciskiem. 

Bezprzewodowy system alarmowy w moim domu okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jedynym elementem systemu, który musiałem zaplanować w czasie budowy domu był panel dotykowy (tylko on wymagał osobnego zasilania). Poza tym czujki ruchu przenosiłem wielokrotnie, zanim znalazłem odpowiednie dla nich miejsce.

W ramach systemu, zainstalowałem również czujniki wycieku wody współpracujące z alarmem i zaworem głównym wody, w końcu o nieszczelność nietrudno. Ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń programuje się oddzielne. Przykładowo intensywność ogrzewania salonu zwiększa się popołudniu, gdy domownicy wracają do domu, a gdy chcę skorzystać z biura, ręcznie zmieniam ustawienie temperatury w gabinecie z 17°C na 21°C. Dzięki temu, że sterowanie obejmuje jedenaście rolet zewnętrznych, każdy pokój może żyć własnym życiem.

Koszty: koszt całej instalacji (robocizna wraz z urządzeniami) – ok. 25 000 zł.

Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego
Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2012-11-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...

System alarmowy prosty, ale funkcjonalny

Jestem zadowolony z działania systemu alarmowego. Jest prosty, ale funkcjonalny. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i jest wygodny w obsłudze - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x