Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Wideodomofon z widokiem na... tors

Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa. - mówi Marek, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: murowany, piętrowy, bez garażu; powierzchnia 200 m2.

Parametry działki: 3000 m2.

System alarmowy: przewodowy firmy ROCONET i połączony z firmą monitorującą. Trzy strefy ochrony.

 • Ochrona zewnętrzna – 8 kamer, czujniki ruchu. 
 • Ochrona obwodowa wewnętrzna – czujniki otwarcia na roletach zewnętrznych. 
 • Ochrona przestrzenna wewnętrzna – aktywne bariery podczerwieni (okna, drzwi), czujniki ruchu PIR (łazienki), 4 czujniki dymu (kotłownia, salon, kuchnia, sypialnia z kominkiem), 2 czujniki gazu (kotłownia, kuchnia), czujnik gazu usypiającego. 
 • Inne elementy systemu – manipulator (wiatrołap), centrala, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał centralki, rejestrator kamer, sygnalizator alarmu, stacjonarny przycisk napadowy i piloty antynapadowe, zasilanie awaryjne.

Wideodomofon: firmy MIC.

Wokół domu zamontowano 8 kamer wysokiej jakości W kotłowni czujka ruchu, dymu i gazu Przy oknach i drzwiach z bezpiecznymi szybami aktywne bariery podczerwieni
Wokół domu zamontowano 8 kamer wysokiej jakości W kotłowni czujka ruchu, dymu i gazu Przy oknach i drzwiach z bezpiecznymi szybami aktywne bariery podczerwieni

Decyzja: przed przeprowadzką na wieś mieszkałem w bloku. Miałem obawy co do bezpieczeństwa na dużej działce, na skraju wsi. Mocna ochrona domu to raczej mój sposób myślenia o bezpieczeństwie rodziny, niż realna konieczność. Większość włamań odbywa się, kiedy właściciele są w domu, dlatego chciałem głównie zapewnić nam bezpieczeństwo na wypadek włamania czy napadu. 

Wolałem zaoszczędzić na innym wyposażeniu budynku, np. na ceramice sanitarnej, a nie na systemie alarmowym. Mienie i dom są ubezpieczone, więc nie chodziło o zabezpieczenie przed kradzieżą. System alarmowy wykonywała u nas firma monitorująca budynek. Zdecydowałem się na system przewodowy, więc instalacja powstawała w trakcie budowy.

Pasywne czujniki ruchu na elewacji oraz zwykłe rolety chronione kontaktronami przed uniesieniem
Pasywne czujniki ruchu na elewacji oraz zwykłe rolety chronione kontaktronami przed uniesieniem

Rady i przestrogi:

 • Wadą systemu alarmowego założonego przez firmę monitorującą bywa jakość tej instalacji. Zdawałem sobie sprawę, że przy wykonaniu jej "z innej ręki", materiały byłyby lepszej jakości, a montaż tańszy. Chciałem jednak, by firma monitorująca mój dom dokładnie znała parametry instalacji, dała mi na nią gwarancję i nie mogła zrzucać winy na wadliwie wykonanie.

  Kolejną zaletą okazała się mała ilość fałszywych alarmów w okresie tuż po założeniu, a firma szybko ustaliła ich przyczynę. Obecnie też mamy ich mało, ale zdarzają się w czasie wichur. Montaż trwał 2 dni. Przez 5 lat użytkowania wymienialiśmy tylko jeden wadliwy czujnik i akumulatory. Raz na rok umawiam technika do sprawdzenia instalacji. Przy licznych wyłączeniach prądu przydaje się zasilanie awaryjne.

 • Nie zastosowaliśmy czujników ruchu w pomieszczeniach, ze względu na dwa duże psy. Oprócz kontaktronów na roletach, mamy na oknach i drzwiach bariery podczerwieni. To wygodne rozwiązanie.

 • Kamery wokół budynku przekazują obraz do rejestratora. Jeżeli uruchamia się alarm, nie wychodzimy poza budynek, bo wszystko, co dzieje się przy domu, widzimy na telewizorach; możemy odtworzyć obraz. Cały czas, przebywając w pracy lub w domu, mam włączony monitor i podgląd z kamer. Z rejestratorem możemy połączyć się przez telefon komórkowy i Internet. Warto zainwestować w lepszej jakości kamery. Jakość obrazu jest ważna.

 • Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa. Nie używamy monitora, ponieważ wygodniej jest podejść do okien i wpuścić gości pilotem przez bramę. Rzadko mamy niezapowiedzianych gości, a porozumiewamy się z nimi przez otwarte drzwi, a nie głośnik.

Koszty systemu alarmowego:

 • Materiały i montaż – 35 000 zł, 
 • Wideodomofon 350 zł, 
 • Eksploatacja – coroczny przegląd – 300 zł, 
 • Monitoring – 120 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-11-12

Zdaniem naszych Czytelników

a swoją drogą takie cudo w tanim wideofonie z marketu? Promocja jakaś połączona z wyprzedażą chyba była

vip42

19 Gru 2012, 13:48

Cytat ciekawe, czy monter jakiś bezpiecznik zamontował... jakby tors nie mieścił się w obiektywie Zabezpieczenie musi być zawsze. Nawet lampki kontrolne muszą mieć zabezpieczenie. Cytat ...

retrofood

19 Gru 2012, 13:44

byle nikt torsji od tego torsu nie dostał

vip42

19 Gru 2012, 13:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...

Instalacja inteligentna zamontowana dla oszczędności

Zakładając instalację inteligentną liczyłem na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł) - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x