Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Alarm z szybkim systemem powiadamiania

Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 340 m2 + garaż 50 m2.

Parametry działki: 5200 m2.

System alarmowy: przewodowy i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą. Dwie strefy ochrony.

 • Ochrona obwodowa wewnętrzna – kontaktrony bezprzewodowe na oknach, drzwiach, bramie garażowej. 
 • Ochrona przestrzenna wewnętrzna – przewodowa, 15 czujników DSC PIR+MW LC 104. 
 • Inne elementy systemu – klawiatura RFK 5500 LCD (wiatrołap), centrala PC 1616 (w garderobie), akumulator Zeus Z-18, sygnalizator SP-500, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy, 2 piloty uzbrajania alarmu.

Domofon: analogowy.

Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy
Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy

Decyzja: planując bezpieczeństwo, postawiłem na chronienie życia i zdrowia podczas pobytu w domu w nocy i w dzień. Uznałem, że najlepszą ochroną jest ochrona fizyczna innych osób, dlatego zdecydowałem się na monitoring budynku. Posiadanie zaawansowanych drogich systemów nie jest tak ważne, jak sam fakt powiadomienia o zagrożeniu i natychmiastowa pomoc odpowiednich służb. Zainwestowałem w system powiadamiania. 

Ponieważ dom jest duży, ma liczne przeszklenia i kilka drzwi tarasowych, wybrałem ochronę obwodową oraz przestrzeni wewnątrz budynku. Rozmawiając ze specami od zabezpieczeń, dowiedziałem się, że najwięcej włamań odbywa się w nocy, ponieważ z reguły właściciele uzbrajają alarm tylko, kiedy opuszczają dom. Chodziło mi więc o stworzenie bariery na obwodzie budynku, która działałaby, gdy jesteśmy w domu i pozwalała na swobodne poruszanie się we wnętrzach. Alarm wywołuje próba sforsowania otworów.

Instalację przewodową ułożył elektryk, wykonujący zwykłą instalację w budynku. Nie chciałem, by instalację alarmową zakładała firma monitorującą, bo zazwyczaj stosuje niskiej jakości osprzęt. Mieszkaliśmy w domu z tak wykonaną instalacją i borykaliśmy się z fałszywymi alarmami.

Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku
Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku

Rady i przestrogi:

 • Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie. Taka metoda działa nawet podczas wyjazdów zagranicznych.

  Podczas napadu ważne jest, by nie stała się nam krzywda i szybko przybyła pomoc. Celowo wybrałem więc firmę stacjonującą w pobliżu. W umowie zastrzegłem czas dojazdu – w nocy 5 minut, w dzień 15. Moje zgłoszenie jest zapisywane na serwerze (agencja nie może zaprzeczyć powiadomieniu). Instalacja chroniła budowę przed kradzieżami materiałów. Obecnie też znakomicie się sprawdza.

 • Okazało się, że w ochronie na obwodzie budynku brakuje przewodów dochodzących do okien i drzwi. Zaproponowano mi więc kontaktrony bezprzewodowe. Wybrałem małe, nieszpecące drewnianych okien. Spełniają rolę. W budynku z wentylacją mechaniczną z rekuperacją zamontowano dualne czujniki ruchu (PIR+MW). Zainwestowałem w czujniki dobrej klasy. Kubatura domu okazała się zbyt duża do montowania czujników gazu usypiającego i czadu.

 • Nie warto kupować kilku manipulatorów. Lepiej mieć piloty sterujące alarmem. Zastępują nawet klucze do domu. Wychodząc z domu, główne drzwi zamykamy od środka, a wyjeżdżamy przez garaż, uzbrajając alarm pilotem. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Nigdy jeszcze nie wstukiwałem kodu na klawiaturze!

 • Wystarcza nam analogowy domofon. Wjazd jest widoczny z okien kuchni i to zastępuje wideodomofon. Widzimy całą ulicę, a nie fragment ciała gościa.

Koszty instalacji alarmowej:

 • Położenie kabli – 500 zł, 
 • System – materiały i sprzęt kanadyjskiej firmy DSC – 5000 zł, 
 • Eksploatacja – 40 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-11-12

Zdaniem naszych Czytelników

Rewelacyjne rozwiązanie. Z tym, że firma montująca system nie powinna go później monitorować - taka mała uwaga....Ale to Pani wybór.pozdrawiam

Gość KOL

04 Kwi 2014, 12:41

Jeśli posiadam taki dom ( powierzchnia ), to teren działki jest jeszcze większy. Aby chronić kompleksowo osoby i mienie. Dołączyłbym do zestawu bariery mikrofalowe - ochrona zewnętrzna.

Gość Bartek

21 Maj 2013, 10:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...

Instalacja inteligentna z myślą o dzieciach

System ma wiele funkcji, o które zadbaliśmy ze względu na dzieci. Zapewnia np. możliwość czasowego wyłączenia gniazdek elektrycznych w ich pokojach, gdy same się bawią - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x