Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Po co nam instalacje inteligentne?

Po co nam instalacje inteligentne?

Na czym polega przewaga systemów inteligentnych nad zwykłą automatyką, funkcjonującą na poziomie sterowników poszczególnych urządzeń?

Instalacja inteligentna - korzyści

Bardzo istotna praktyczna korzyść jest taka, że nie musimy biegać po całym domu – od urządzenia do urządzenia – zmieniając nastawy. Nie tylko wszystko zrobimy z jednego miejsca. Przede wszystkim, nie musimy przestawiać z osobna programów działania każdego sprzętu. Zmiana pojedynczego parametru, np. pożądanej temperatury, wystarcza do samoczynnego przeprogramowania wszystkich.

Różnica jest zasadnicza, bo tradycyjne instalacje odpowiadają za wykonanie konkretnych zadań – np. grzewcza zapewnia ciepło, a wentylacyjna świeże powietrze.

Instalacja inteligentna
funkcjonuje inaczej. Nie odpowiada za wąsko wydzielony zakres, lecz nadzoruje współpracę innych instalacji i niemal dowolnych zainstalowanych w domu urządzeń. Automatyka budynkowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo.

W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się np. detektory gazu czy czujki zalania. Lecz zwykle ich działanie ogranicza się do uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagrożenia.

Instalacja inteligentna może zaś działać w sposób bardziej złożony. Wykrycie wycieku gazu powoduje nie tylko uruchomienie alarmu, ale również zamknięcie dopływu gazu (przez elektrozawór) oraz intensywniejsze wietrzenie pomieszczeń (przez wentylację mechaniczną).

Ponadto o zdarzeniu zostaniemy poinformowani, nawet jeśli przebywamy poza domem (np. za pomocą SMS). Jeśli nie da się wyeliminować zagrożenia, to komunikat trafi także do firmy odpowiedzialnej za monitoring domu i dalej do służb ratowniczych.

Inteligentny budynek może też niemal doskonale symulować obecność domowników, co dezorientuje włamywaczy – światło może być w niektórych pomieszczeniach włączane w sposób nieregularny, sugerując normalną aktywność mieszkańców. Jeśli dzień jest pochmurny, to sygnał z zewnętrznego czujnika zmierzchowego spowoduje, że zostanie zapalonych więcej świateł, natomiast w słoneczny dzień żaluzje w oknach zostaną przysłonięte, na noc zaś system sam zamknie rolety zewnętrzne.

Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku
Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku (fot. Ekoklimax)

Oczywiście, na co dzień system inteligentny dba o zgodną współpracę instalacji domowych, tak by podnieść komfort życia mieszkańców i ograniczyć zużycie energii. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, można przecież zmniejszyć intensywność ogrzewania (czy chłodzenia latem) oraz wentylacji.

Korzyści z posiadania "inteligentnego domu" docenimy głównie wówczas, gdy pracuje w nim wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, nowoczesny kocioł grzewczy itp.). Optymalna współpraca tych elementów zostanie osiągnięta bez angażowania naszej uwagi, choć jeżeli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany, zawsze możemy to zrobić, i to nawet zdalnie przez Internet czy telefon komórkowy.

To, na ile warto rozbudowywać układy automatyki, zależy od domu i działających w nim instalacji. Czynnikami ograniczającymi są zasobność portfela oraz zdrowy rozsądek. Nie wszystkie pomysły, choć realne z technicznego punktu widzenia, są sensowne i ekonomicznie uzasadnione. Im dom większy i więcej w nim wyrafinowanych technicznie urządzeń, tym bardziej warto zintegrować je w jeden system.

Chodzi tu zwłaszcza o instalacje: grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną, bo są najbardziej energochłonne. Przy np. 300 m2 powierzchni użytkowej, trudno pamiętać o ręcznym regulowaniu parametrów pracy wszystkich instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Utrzymanie takiego domostwa pochłania dużo energii – a zatem oszczędności, jakie zapewni automatyka, mogą być znaczne.

Racjonalne korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) wymaga odpowiedniego sterowania, a do tego potrzeba wielu informacji. Jakie będą skutki intensywnego wietrzenia i ogrzewania (lub klimatyzowania) pomieszczeń, w których nikogo nie ma albo w których ktoś zostawił otwarte okna? Oczywiście, zamiast ograniczenia kosztów, będziemy mieć ich bezsensowny wzrost.

Instalacja inteligentna jest pomocna w czasie dłuższej nieobecności domowników. Zraszacz sam podleje ogród, adekwatnie do wskazań czujnika wilgotności gleby. Automatykę docenią zwłaszcza posiadacze ogrodów zimowych i szklarni. Sterowane automatycznie rolety mogą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, automat zadba poza tym o przewietrzenie szklarni.

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna. Bo czym będziemy sterować, mając prosty, zasypowy kocioł na węgiel i wentylację grawitacyjną? Pozostaje wtedy co najwyżej automatyzacja podlewania ogrodu oraz sterowanie oświetleniem, choć wobec upowszechniania się energooszczędnych źródeł światła – ekonomiczny sens inwestowania większych sum w to ostatnie rozwiązanie jest wątpliwy.

Na pewno przyda się połączenie oświetlenia zewnętrznego z włącznikiem zmierzchowym czy też czujnikiem ruchu (to możemy zastosować także np. w korytarzu). Producenci systemów inteligentnych podkreślają szczególnie możliwość wykorzystania czujników ruchu w godzinach nocnych. Współpracując ze ściemniaczem, czujnik taki może uruchomić tylko łagodne światło w korytarzu, tak by nie oślepiało wstających w nocy do łazienki.

Aczkolwiek taki efekt uzyskamy też, łącząc po prostu czujnik ruchu z dodatkowym słabym źródłem światła. A może się okazać, że jeszcze taniej i prościej zostawić włączone na noc słabe diodowe źródło światła, bo nie zużyje ono wiele energii.

Wprowadzanie rozbudowanych systemów inteligentnych ma więc sens jedynie w domach, w których pracuje wiele nowoczesnych urządzeń, mogących wykorzystać potencjał systemu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Dom, w którym już mieszkamy, ma istotną zaletę, w porównaniu z dopiero budowanym – znacznie lepiej wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy dodać. Ma też, niestety, zasadniczą wadę – trudno układać okablowanie. Aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji, gdy decydujemy się na zasadniczy remont instalacji elektrycznej, związany z wymianą przewodów. To najlepszy czas na wykonanie instalacji alarmowej i automatyki.

topowe produkty

Monitor CDV-70UX: Nowa funkcjonalność systemu wideodomofonowego

W ofercie firmy GDE POLSKA, wyłącznego dystrybutora marki COMMAX w Polsce, pojawił się - wyposażony w kartę WiFi - monitor wideodomofonowy CDV-70UX.
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x