Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Po co nam instalacje inteligentne?

Po co nam instalacje inteligentne?

Na czym polega przewaga systemów inteligentnych nad zwykłą automatyką, funkcjonującą na poziomie sterowników poszczególnych urządzeń?

Instalacja inteligentna - korzyści

Bardzo istotna praktyczna korzyść jest taka, że nie musimy biegać po całym domu – od urządzenia do urządzenia – zmieniając nastawy. Nie tylko wszystko zrobimy z jednego miejsca. Przede wszystkim, nie musimy przestawiać z osobna programów działania każdego sprzętu. Zmiana pojedynczego parametru, np. pożądanej temperatury, wystarcza do samoczynnego przeprogramowania wszystkich.

Różnica jest zasadnicza, bo tradycyjne instalacje odpowiadają za wykonanie konkretnych zadań – np. grzewcza zapewnia ciepło, a wentylacyjna świeże powietrze.

Instalacja inteligentna
funkcjonuje inaczej. Nie odpowiada za wąsko wydzielony zakres, lecz nadzoruje współpracę innych instalacji i niemal dowolnych zainstalowanych w domu urządzeń. Automatyka budynkowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo.

W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się np. detektory gazu czy czujki zalania. Lecz zwykle ich działanie ogranicza się do uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagrożenia.

Instalacja inteligentna może zaś działać w sposób bardziej złożony. Wykrycie wycieku gazu powoduje nie tylko uruchomienie alarmu, ale również zamknięcie dopływu gazu (przez elektrozawór) oraz intensywniejsze wietrzenie pomieszczeń (przez wentylację mechaniczną).

Ponadto o zdarzeniu zostaniemy poinformowani, nawet jeśli przebywamy poza domem (np. za pomocą SMS). Jeśli nie da się wyeliminować zagrożenia, to komunikat trafi także do firmy odpowiedzialnej za monitoring domu i dalej do służb ratowniczych.

Inteligentny budynek może też niemal doskonale symulować obecność domowników, co dezorientuje włamywaczy – światło może być w niektórych pomieszczeniach włączane w sposób nieregularny, sugerując normalną aktywność mieszkańców. Jeśli dzień jest pochmurny, to sygnał z zewnętrznego czujnika zmierzchowego spowoduje, że zostanie zapalonych więcej świateł, natomiast w słoneczny dzień żaluzje w oknach zostaną przysłonięte, na noc zaś system sam zamknie rolety zewnętrzne.

Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku
Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku (fot. Ekoklimax)

Oczywiście, na co dzień system inteligentny dba o zgodną współpracę instalacji domowych, tak by podnieść komfort życia mieszkańców i ograniczyć zużycie energii. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, można przecież zmniejszyć intensywność ogrzewania (czy chłodzenia latem) oraz wentylacji.

Korzyści z posiadania "inteligentnego domu" docenimy głównie wówczas, gdy pracuje w nim wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, nowoczesny kocioł grzewczy itp.). Optymalna współpraca tych elementów zostanie osiągnięta bez angażowania naszej uwagi, choć jeżeli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany, zawsze możemy to zrobić, i to nawet zdalnie przez Internet czy telefon komórkowy.

To, na ile warto rozbudowywać układy automatyki, zależy od domu i działających w nim instalacji. Czynnikami ograniczającymi są zasobność portfela oraz zdrowy rozsądek. Nie wszystkie pomysły, choć realne z technicznego punktu widzenia, są sensowne i ekonomicznie uzasadnione. Im dom większy i więcej w nim wyrafinowanych technicznie urządzeń, tym bardziej warto zintegrować je w jeden system.

Chodzi tu zwłaszcza o instalacje: grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną, bo są najbardziej energochłonne. Przy np. 300 m2 powierzchni użytkowej, trudno pamiętać o ręcznym regulowaniu parametrów pracy wszystkich instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Utrzymanie takiego domostwa pochłania dużo energii – a zatem oszczędności, jakie zapewni automatyka, mogą być znaczne.

Racjonalne korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) wymaga odpowiedniego sterowania, a do tego potrzeba wielu informacji. Jakie będą skutki intensywnego wietrzenia i ogrzewania (lub klimatyzowania) pomieszczeń, w których nikogo nie ma albo w których ktoś zostawił otwarte okna? Oczywiście, zamiast ograniczenia kosztów, będziemy mieć ich bezsensowny wzrost.

Instalacja inteligentna jest pomocna w czasie dłuższej nieobecności domowników. Zraszacz sam podleje ogród, adekwatnie do wskazań czujnika wilgotności gleby. Automatykę docenią zwłaszcza posiadacze ogrodów zimowych i szklarni. Sterowane automatycznie rolety mogą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, automat zadba poza tym o przewietrzenie szklarni.

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna. Bo czym będziemy sterować, mając prosty, zasypowy kocioł na węgiel i wentylację grawitacyjną? Pozostaje wtedy co najwyżej automatyzacja podlewania ogrodu oraz sterowanie oświetleniem, choć wobec upowszechniania się energooszczędnych źródeł światła – ekonomiczny sens inwestowania większych sum w to ostatnie rozwiązanie jest wątpliwy.

Na pewno przyda się połączenie oświetlenia zewnętrznego z włącznikiem zmierzchowym czy też czujnikiem ruchu (to możemy zastosować także np. w korytarzu). Producenci systemów inteligentnych podkreślają szczególnie możliwość wykorzystania czujników ruchu w godzinach nocnych. Współpracując ze ściemniaczem, czujnik taki może uruchomić tylko łagodne światło w korytarzu, tak by nie oślepiało wstających w nocy do łazienki.

Aczkolwiek taki efekt uzyskamy też, łącząc po prostu czujnik ruchu z dodatkowym słabym źródłem światła. A może się okazać, że jeszcze taniej i prościej zostawić włączone na noc słabe diodowe źródło światła, bo nie zużyje ono wiele energii.

Wprowadzanie rozbudowanych systemów inteligentnych ma więc sens jedynie w domach, w których pracuje wiele nowoczesnych urządzeń, mogących wykorzystać potencjał systemu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Dom, w którym już mieszkamy, ma istotną zaletę, w porównaniu z dopiero budowanym – znacznie lepiej wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy dodać. Ma też, niestety, zasadniczą wadę – trudno układać okablowanie. Aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji, gdy decydujemy się na zasadniczy remont instalacji elektrycznej, związany z wymianą przewodów. To najlepszy czas na wykonanie instalacji alarmowej i automatyki.

topowe produkty

Czujniki tlenku węgla i gazu - w trosce o bezpieczeństwo domowników

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstającym w procesie spalania węgla, gazu, drewna, paliw płynnych itp. Ten silnie toksyczny gaz towarzyszący pracy praktycznie wszystkich domowych urządzeń grzewczych rokrocznie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego warto wyposażyć dom w skuteczny system sygnalizacji obecności tlenku węgla w powietrzu.
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
Czujnik tlenku węgla i gazu CTG-01
Czujnik tlenku węgla i gazu CTG-01 Czujnik CTG-01 przeznaczony jest do ciągłego monitorowania niebezpiecznego stężenia tlenku węgla i gazu ziemnego oraz LPG w powietrzu. W ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x