Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010

Centralny odkurzacz

Czy centralny odkurzacz jest nam niezbędny? Ależ oczywiście, że nie, podobnie jak można żyć nie mając odkurzacza tradycyjnego ani pralki automatycznej. Wszystko zależy od tego, na ile wygodnie chcemy mieszkać.

Centralny odkurzacz
(fot. Beam)
Tradycyjny odkurzacz, wytwarzając podciśnienie w rurze ssawnej, wraz z powietrzem wciąga zanieczyszczenia, następnie powietrze jest filtrowane i trafia z powrotem do pomieszczenia. Zanieczyszczenia pozostają w specjalnym pojemniku lub worku. Efekt sprzątania zależy więc nie tylko od siły ciągu, ale i dokładności filtracji oraz tego, na ile wydmuchiwane pod ciśnieniem powietrze znów wzbije kurz.

 

Odkurzacz centralny ma łatwiejsze zadanie, bo nawet jeśli filtracja powietrza nie będzie doskonała (a w rzeczywistości nigdy nie jest), to nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, bo po zassaniu jest wyrzucane poza budynek.

JAK TO DZIAŁA?

Wyobraźmy sobie odkurzacz dużej mocy (to tzw. jednostka centralna) zainstalowany np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, połączony z pozostałymi pomieszczeniami systemem rur (tzw. przewody ssawne). Gdy chcemy odkurzać, to do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.

 

Niezbędnym elementem instalacji jest oczywiście jeszcze rura „wydechowa”, którą zassane powietrze usuwane jest poza budynek. Sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest wygodniejsze, bo:
  • odkurzacza nie musimy ciągnąć ani nosić ze sobą – docenia się to szczególnie w domu o kilku kondygnacjach;
  • nie ciągnie się też za nami kilkumetrowy przewód zasilający z wtyczkę, którą co jakiś czas, musimy przełączyć do innego gniazdka;
  • odkurzając nie hałasujemy w pomieszczeniu;
  • rzadziej wyrzucamy zebrany przez odkurzacz kurz.

JAK TO WYKONAĆ?

Ideowy schemat instalacji z odkurzaczem centralnym jest jak widać bardzo prosty, jednak jak to zwykle z instalacjami bywa, jej prawidłowe wykonanie wymaga staranności i doświadczenia.

 

JEDNOSTKA CENTRALNA Jednostkę centralną najlepiej umieścić w najniższym punkcie instalacji, np. w piwnicy, bo wówczas przepływ zanieczyszczeń, poza wytwarzanym podciśnieniem, wspomoże jeszcze siła grawitacji. Jeśli jednak nie mamy piwnicy to nie rozpaczajmy – odkurzacz umieszczony na wysokości parteru, także będzie działał dobrze, a jeśli odpowiednio zwiększymy jego moc, to w razie konieczności może znaleźć się nawet na poddaszu. W typowym domu o powierzchni ok. 150 m2, zwykle montuje się jednostkę o mocy około 1500 W.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!