Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora

Urządzanie wnętrz to chyba najbardziej wyczekiwany etap budowy domu. Zanim jednak zajmiemy się dekorowaniem pomieszczeń, musimy wykonać kilka prac z pogranicza stanu surowego i wykańczania – np. ułożyć posadzki albo postawić ściany działowe – o ile nie powstały wcześniej.

Aranżację wnętrza domu warto zlecić architektowi już na etapie powstawania projektu budynku. Można też spróbować własnych sił w projektowaniu – urzeczywistnianie swoich pomysłów i tworzenie wymarzonej przestrzeni, nierzadko sprawia dużo frajdy. Niestety, niesie też ze sobą liczne problemy i dylematy – wymaga podjęcia wielu decyzji, dotyczących m.in. stylu czy kolorystyki. Wnętrza muszą stanowić spójną całość i odpowiadać wymaganiom wszystkich domowników. Pamiętajmy zatem, że każdy nasz pomysł powinien być dobrze przemyślany.

WYTRZYMAŁE PRZEGRODY

Rozmieszczenie ścian wewnętrznych – dzielących wnętrze domu na pomieszczenia – określone jest w projekcie budynku. Przegrody takie wznosi się zaraz po wymurowaniu ścian nośnych – najczęściej z takiego samego materiału, co one (cegła, bloczki betonowe). Jednak nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe ścianki – wykorzystując systemów lekkiej zabudowy albo murując.

Przestrzeń możemy bez problemu podzielić, wznosząc lekkie ścianki szkieletowe – z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych, montowanych na stelażu stalowym. Ich budowa jest dość szybka. Nie wymagają też pracochłonnego wykańczania (wystarczy wypełnić masą gipsową łączenia pomiędzy płytami, nałożyć na nie taśmę i wyrównać powierzchnię masą szpachlową). Pamiętajmy jednak, że przegrody z płyt gipsowo-kartonowych, nie są przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń – powyżej 30 kg. Większą wytrzymałość mają płyty gipsowo-włóknowe, a zastosowanie podwójnego poszycia pozwala zwiększyć ich nośność do 120 kg. Jeśli ścianki tego typu mają dobrze izolować akustycznie, zastosujmy szersze profile stelażu i grubsze płyty, a pomiędzy konstrukcją a poszyciem umieśćmy wełnę mineralną odpowiedniej grubości.

Murowane ścianki działowe – w przeciwieństwie do szkieletowych – są bardzo solidne (można mocować do nich wiszące szafki kuchenne czy półki z książkami), jednak dosyć ciężkie. Mogą stanowić dla budynku zbyt duże obciążenie. Ich budowę – szczególnie na wyższych kondygnacjach – należy więc uzgodnić z architektem. Budowa takich przegród jest niestety czasochłonna. Ponadto wymagają one wykończenia tynkiem. Zarówno wysychanie zaprawy murarskiej, jak i tynku, trwa dość długo.

fot. otwierająca: Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2016Zamów ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2016

DOM POLSKI 2016 to poradnik dla wszystkich, którzy planują budowę domu. Powstał on przy współpracy setek osób i firm. Podpowiadamy, jak wybudować więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe