Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowania

Pomimo, iż obowiązek sporządzania charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego nie tyczy się domków jednorodzinnych coraz więcej pracowni projektowych przedstawia charakterystyki projektowe swoich domków, ponieważ zużycie energii i koszty eksploatacji stają się coraz częstszym elementem mającym wpływ na decyzję i wybór projektu.

Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowaniaPowodem takiej sytuacji jest również rosnące zainteresowanie kwestiami oszczędności energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Także producenci materiałów budowlanych przywiązują dużą uwagę do zastosowania poszczególnych rozwiązań i ich wpływu na charakterystykę budynku.

Należy również pamiętać o tym, że koszty modyfikacji na etapie projektowania w obszarze energooszczędności są dużo niższe aniżeli modernizacje już gotowego obiektu. Dlatego warto, nawet dla domków jednorodzinnych, przygotowywać takie dokumentacje, gdyż uzyska się dzięki temu informacje, które mogą się przyczynić do późniejszych oszczędności.

Projektowana charakterystyka energetyczna przedstawia wartość wskaźnika energii pierwotnej EP (wartość przedstawiona później na świadectwie na suwaku), jak również wartość wskaźnika energii końcowej EK. Pozwala to na oszacowanie możliwych kosztów eksploatacji budynku po jego wybudowaniu.

Dzięki temu unikamy kupowania tzw. „kota w worku”. Ponadto przy wzroście cen energii i surowców energetycznych, taka informacja staje się bardzo istotna z punktu widzenia inwestora.

Źródło:

aktualizacja: 2012-12-10

Zdaniem naszych Czytelników

Faktycznie takich projektów jest coraz więcej. Niektóre biura projektowe oferują możliwość "kalkulacji" charakterystyki energetycznej, a nawet przewidywanych rocznych kosztów ogrzewania dla domów wyposażonych w różne technologie, np. kominek, kolektory słoneczne, wentylację ...

HenoK

14 Sie 2009, 06:23

Na temat sposobów i metod dochodzenia do domów energooszczędnych wiele cennych informacji znajduje się w serwisie www.bdb.com.pl w dziale Domy Energooszczędne - także z przykładami budowy.

Gość BDB

14 Sie 2009, 00:11

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Opłaca się z wielu powodów.  Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązujące w Polsce wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków są bardzo małe w porównaniu do innych krajów o podobnym klimacie.
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x