Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Planujesz budowę domu? Od 1.01.2017 r. zmiany w przepisach dotyczących energooszczędności budynków!

Od początku stycznia 2017 r. w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy prawne, dotyczące energooszczędnego budownictwa. Wchodzi w życie kolejna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Planujesz budowę domu? Od 1.01.2017 r. zmiany w przepisach dotyczących energooszczędności budynków!

Pierwszy etap podnoszenia energooszczędności nowo budowanych domów nastąpił z początkiem 2014 r., ustalono wówczas wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na maksymalnym poziomie 120 [kWh/(m2*rok)]. Zgodnie z kolejną nowelizacją, która będzie obowiązywać od 1.01.2017 r. wartość wskaźnika EP będzie wynosić max. 95 [kWh/(m2*rok)], a po 1.01.2021 r. ustalona zostanie na nieprzekraczalnym poziomie 70 [kWh/(m2*rok)].

Maksymalna wartość wskaźnika EP

Nowe przepisy dla domów jednorodzinnych Od 1 stycznia 2014 roku Od 1 stycznia 2017 roku Od 1 stycznia 2021 roku
EP [kWh/(m2*rok)] - wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną 120 95 70

Jednocześnie zmianie ulegają wymagania, dotyczące współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu oraz stolarki, a więc dla tych przegród zewnętrznych, przez które budynek traci najwięcej ciepła. Ich maksymalny poziom ustalono w następujący sposób:

Nowe przepisy dla domów jednorodzinnych Od 1 stycznia 2014 roku Od 1 stycznia 2017 roku Od 1 stycznia 2021 roku
Uścian [W/(m2*K)] - współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych 0,25 0,23 0,20
Udachu [W/(m2*K)] - współczynnik przenikania ciepła dla dachu 0,20 0,18 0,15
Uokien [W/(m2*K)] - współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych 1,30 1,10 0,90
Uokien [W/(m2*K)] - współczynnik przenikania ciepła dla okien połaciowych 1,50 1,30 1,10

Szacunkowy, procentowy udział strat ciepła w budynku wynosi: 15-25% ściany; 3-6% podłoga przy gruncie; 20-30% okna; 10-25% dach, dlatego też niezwykle ważne jest, by w tych miejscach zapewnić odpowiedni poziom termoizolacyjności. Duże znaczenie ma właściwe docieplenie budynku, poprzez odpowiedniej grubości, szczelności i jakości warstwę izolacji termicznej, parametry stolarki, a także właściwe zorientowanie budynku względem stron świata.

Inwestorzy, którzy po 1.01.2017 r., będą starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę, będą zobowiązani dostosować parametry energooszczędne budynku do nowych przepisów. Jak podkreśla nasz ekspert, architekt Monika Lisowska - Łętocha z Biura Projektów ARCHON+: "Ważne jest, by na etapie wyboru projektu domu, zwrócić uwagę, czy spełnia on najnowsze parametry. Koniecznie należy sprawdzić wartość wskaźnika EP, podaną w charakterystyce energetycznej budynku. Wybierajmy projekty domów, które posiadają odpowiedni standard energetyczny."

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2016-11-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wybrać projekt domu? Stylistyka domu

Określając optymalną powierzchnię domu, ilość kondygnacji i układ funkcjonalny nie można pominąć istotnej kwestii czyli jego stylistyki. Tradycyjny czy nowoczesny – to decyzja, która zależy od indywidualnych upodobań estetycznych Inwestora. Bryła budynku musi być zgodna z wytycznymi MPZP, w szczególnych przypadkach Plan narzuca też rozwiązania dotyczące stylistyki i detalu.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x