Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Wysokość ścianki kolankowej - o czym należy pamiętać

Ścianka kolankowa jest ważnym elementem konstrukcji, który przenosi obciążenia z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji oraz wzmacnia sztywność budynku. Wpływa też zasadniczo na odbiór estetyczny domu.

Wysokość ścianki kolankowej - o czym należy pamiętać

Architekt projektując dom określa wysokość ścianki kolankowej tak, by uzyskać optymalny kompromis pomiędzy wielkością pow. użytkowej a proporcjami bryły. Jeżeli chcemy zamieszkać w domu z wysokim poddaszem, od początku szukajmy projektów z takim rozwiązaniem konstrukcyjnym. Najgorsza sytuacja to taka, gdy w trakcie budowy decydujemy się na podniesienie ścianki kolankowej.

Należy pamiętać, że takie działanie skutkuje zmianą decyzji o pozwoleniu na budowę - zmienia się wysokość budynku. To także szereg dodatkowych komplikacji na budowie, których Inwestorzy nie uwzględniają - np.: konieczność zmiany wymiarów słupów. Ponadto zmieniają się proporcje elewacji i dom traci swoją pierwotną estetykę.

Jeżeli w projekcie zastosowano lukarny to automatyczne ich podniesienie ma drastyczne skutki dla ich wyglądu. To samo odnosi się do ganków i zadaszeń. Wysokość ścianki kolankowej koreluje też ze stylem budynku - w domach nowoczesnych może być ona wyższa, natomiast w domach tradycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę, by nie karykaturyzować cech architektury tradycyjnej. Reasumując jeżeli chcemy podjąć decyzję o zmianie wysokości ścianki kolankowej to w konsultacji z architektem i w fazie projektowej, a nie wykonawczej.

W ofercie ponad 1200 gotowych projektów domów i budynków wielorodzinnych ARCHON+ znajduje się wiele różnorodnych propozycji, w których zastosowano wysoką ściankę kolankową.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2016-12-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Sprawdź jak detale zmieniają styl budynku

Oferta dostępnych na rynku gotowych projektów domów daje Inwestorom naprawdę szerokie możliwości dopasowania projektu zarówno pod kątem jego powierzchni, programu funkcjonalnego, a także preferowanych rozwiązań stylistycznych.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x