Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Czy drenaż opaskowy zabezpieczy piwnicę przed zalaniem?

Planuję budowę domu z podpiwniczeniem. Po sprawdzeniu warunków wodno-gruntowych na działce okazało się, że poziom wód gruntowych czasem podnosi się na ok. 1 m pod powierzchnią gruntu. Czy muszę zrezygnować z piwnicy, a jeśli nie, to w jaki sposób zabezpieczyć ją przed zalewaniem wodą?

Odpowiedź eksperta: Decyzję o budowie domu z piwnicą lub bez niej można podjąć po dokładnych badaniach geologicznych, które określają strukturę gruntu oraz po ustaleniu możliwości odprowadzenia wód z systemu drenującego.

Jeśli piwnica jest płytko posadowiona, to decydujące znaczenie ma możliwość odprowadzenia wody z drenażu, gdyż tylko w ten sposób można uchronić piwnicę przed naporem wody gruntowej.

Jeśli w pobliżu działki nie ma czynnego systemu drenażu powierzchniowego, rowów melioracyjnych, kanalizacji deszczowej lub otwartych zbiorników wodnych, to trzeba zbudować studnię chłonną sięgającą poniżej trudno przepuszczalnych warstw gruntu.

Drenaż opaskowy wokół ław fundamentowych obniża poziom wody poniżej podłogi piwnicy, dzięki czemu ściany na styku z gruntem należy zabezpieczyć jedynie przed wilgocią.

Zabezpieczenie piwnicy polega na wykonaniu szczelnej izolacji podłogi i ścian części podziemnej. Izolacja taka musi tworzyć ciągłą ochronę na ławie fundamentowej, podkładzie podłogowym oraz ścianach zewnętrznych. Wykonuje się ją z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego, poliestru lub z grubych folii izolacyjnych.

Wokół ścian piwnicy układa się dodatkowo folię tłoczoną (tzw. kubełkową) skierowaną przetłoczeniami w stronę ściany, która powinna sięgać aż do drenażu opaskowego.

Drenaż układa się na głębokości ławy fundamentowej. Średnice rur oraz rodzaj warstwy filtracyjnej dobiera się odpowiednio do rodzaju gruntu i intensywności napływu wody.

Schemat drenażu opaskowego wokół domu
Schemat drenażu opaskowego wokół domu
Drenaż w gruncie przepuszczalnym
Drenaż w gruncie przepuszczalnym

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze