Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Powiększanie okien piwnicznych

Najłatwiej doświetlić piwnicę płytko zagłębioną. W głębokich piwnicach trzeba niestety zagłębić okna piwniczne poniżej terenu, co wiąże się z koniecznością wykonania studzienek okiennych.
Sposób na doświetlenie piwnicy
Sposób na doświetlenie piwnicy. (fot. Aco)

Przy adaptacji piwnic na cele mieszkalne zwykle konieczne jest powiększenie starych lub wykucie nowych otworów okiennych. Najłatwiej to zrobić w piwnicach płytko zagłębionych.

Wtedy dość często można dobrać takie okna, żeby ich wielkość była zadowalająca (min. 120 cm), a parapet znajdował się 15-20 cm nad poziomem terenu (a). Dzięki temu unika się wielu problemów eksploatacyjnych związanych z opadami deszczu i śniegu.

W głębokich piwnicach trzeba niestety zagłębić okna poniżej poziomu terenu. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością wykonania studzienek okiennych (b). Można je wymurować z cegły pełnej, wykonać jako żelbetowe lub kupić gotowe – z tworzyw sztucznych.

Ważne jest, aby dna studzienek znajdowały się przynajmniej 15 cm poniżej parapetów okien i miały duży spadek (min. 5%). Poza tym, każda studzienka powinna mieć odpływ kanalizacji deszczowej z ujściem np. do studni chłonnej czy rowu melioracyjnego.

Wskazane jest również zainstalowanie kabli grzewczych lub ogrzewanych wpustów. Trzeba bowiem zrobić wszystko, co zapewni swobodny odpływ wody.

Wierzch studzienek warto osłonić metalową siatką nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też chronić przed wpadającymi liśćmi i śmieciami.

a) Powiększanie okien w płytko zagłębionych piwnicach

Powiększanie okien w płytko zagłębionych piwnicach

b) Powiększanie okien w głęboko zagłębionych piwnicach

Powiększanie okien w głęboko zagłębionych piwnicach

Nadproże

Okno piwniczne
 (fot. Aco)

Przed wykuciem lub poszerzeniem otworu okiennego konieczne jest wykonanie nowego lub wzmocnienie starego nadproża (c). To ważne elementy konstrukcyjne, których nośność zależy od wielu czynników takich, jak rodzaj ścian, liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu, region kraju, w którym postawiony jest budynek itp. Zatem muszą być zaprojektowane (obliczone) przez konstruktora.

Jako elementy nośne najlepiej nadają się profile stalowe (ceowniki, kątowniki). Po prostu umieszcza się je we wcześniej wykutych bruzdach i całość skręca śrubami.

Oczywiście, do wykucia lub poszerzenia otworu można przystąpić dopiero po wykonaniu nadproża. Prace te nie są zbyt skomplikowane w ścianie jednowarstwowej, ale w trójwarstwowej mogą przysporzyć wielu problemów. Trzeba przecież wykonać dwa niezależne nadproża.

c) Przykład wzmocnienia ściany w miejscu nadproża okiennego

Przykład wzmocnienia ściany w miejscu nadproża okiennego
 

aktualizacja: 2011-06-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...

Osuszanie piwnic i izolacja przeciwwilgociowa

Remont piwnic powinniśmy w pierwszej kolejności zacząć od osuszania. Warto również pamiętać by zabezpieczyć piwnicę izolacją przeciwwilgociową.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x