Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Czy ściany piwnicy wymagają zbrojenia?

Grunt otaczający budynek wywiera nacisk boczny na ściany piwnicy, a parcie jest tym większe, im głębiej znajduje się piwnica. Murowane ściany piwnicy nie zawsze mają dostateczną wytrzymałość na taki nacisk i po zasypaniu wykopu mogą ulec odkształceniu.

Projektant powinien więc przewidzieć wykonanie odpowiednich wzmocnień, zwłaszcza gdy ściany mają grubość 25 cm i nie są usztywnione poprzecznymi ściankami. Wzmocnienie ścian piwnicy można wykonać na dwa sposoby – wykonując żelbetowe słupy w odstępach co 2-2,5 m, zakotwione w ławie fundamentowej lub układając zbrojenie w spoinach poziomych (tzw. wzmocnienie spoinowe).

Wykonanie słupów wzmacniających wymaga, już na etapie zalewania ławy fundamentowej , wyprowadzenia z niej zbrojenia w odpowiednich miejscach. Najczęściej są to odcinki prętów zbrojeniowych długości ok. 1 m, połączone ze zbrojeniem wzdłużnym ławy. Dalsze zbrojenie słupów wykonuje się już po wylaniu ławy, łącząc je z wystającymi prętami.

Wzmocnienia spoinowe układa się z gotowych odcinków zbrojenia w postaci płaskiej kratownicy, o szerokości dostosowanej do grubości muru piwnicy. Zbrojenie to umieszcza się w każdej spoinie do 3-4 warstwy ściany, a powyżej można układać je w co drugiej spoinie.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze